• Sticker dağıtımlarımız başlamıştır. Sticker talebinde bulunmak için buraya tıklayınız.
Kaynak ikonu

Dijital Klima Nasıl Çalışır

Öncelikle aracınız hayırlı olsun güle güle kullanın, hazır konu açılmışken Dijital Klimanın Çalışma mantığını sizinle ve diğer üyelerimizle paylaşayım.

Opel araçların ve hatta birçok araçta sistem bu mantıkta çalışmaktadır. Bu sistem kimi firmalar tarafından bölgesel iklim klima, dijital klima vb isimler ile adlandırılmaktadır. Öncelikle sistemin fotoğraflarına bakacak olursak;Sistem görünümü yukarıdaki gördüğümüz şekildedir. Dikkatinizi çektiyse sağ ve sol tarafta 2 adet sıcaklık ayarlama bölümü bulunmaktadır. Bu sürücü ve yolcu için sıcaklık ayarlaması yapılabileceği anlamını taşımaktadır. Ben resim üzerinde sizler için numaralandırdım. Detaylı şekilde aşağıda anlatacağım. Bu sistem cihazlarda eski mantıktaki gibi sıcak için sağa, soğuk için sola döndürülecek bir düğme bulunmamaktadır. Sıcaklık ayarlama düğmeleri (4-5) vasıtasıyla istediğimiz sıcaklığı seçeriz sistem bizim yerimize sıcak veya soğuk üfleyecektir. Yani siz 23 derece sıcaklığı seçerseniz dış ortam sıcaklığı 30 dereceyse 1 numarayla gösterdiğimiz (klima soğutma) düğme aktifse sistemimiz soğuk üfleyecektir. Dış ortam sıcaklığı 10 dereceyse 1 numaralı düğme aktif olsun veya olmasın klimamız sıcak üfleyecektir. (motor sıcaksa)

Sistem üzerindeki düğmelerin görevleri şu şekildedir.
 1. Klima soğutma sistemi (kompresör) devrede.
 2. Dışarıdan hava alımı kapalı. (Özellikle yoğun trafikte dış havanın içeriye girmemesi için kesinlikle kullanılmalıdır)
 3. Otomatik mod (Auto) Bu mod sayesinde biz sadece sıcaklığı seçeriz, sistem fan hızını ve yönünü sıcaklığa göre otomatik belirlemektedir.
 4. Sürücü bölümü sıcaklık seçim düğmesi
 5. Yolcu tarafı sıcaklık seçim düğmesi
 6. Arka cam ve dış aynalar buz çözücü
 7. Fan hızı artırma (manuel ayar)
 8. Fan hızı azaltma (en son ayara kadar basınca sistem komple kapanır.)
 9. Ön cama hava üfletme
 10. Yüzümüze doğru hava üfletme
 11. Ayaklara hava üfletme
 12. Ön cam ve yan aynalar kısmı buğu çözücü
Yazar
Hasip
Görüntüleme
319
İlk Yayınlama
Son Güncelleme
Değerlendirme
0.00 Oylama 0 İnceleme

Hasip Kullanıcısının Diğer Kaynakları;

Üst