• Sticker dağıtımlarımız başlamıştır. Sticker talebinde bulunmak için buraya tıklayınız.
Kaynak ikonu

Sigorta - Kasko Muafiyeti Nedir ?

Bugüne kadar sigorta veya kasko yaptırırken karşımıza çıkan aslında pekte umursamadığımız muafiyet konusunda sizlere kısaca bilgi vermek istiyorum.

Öncelikle sigortacılar tarafından bu işin tanımı nasıl yapılmış ona bakalım, "Oluşan hasar sigorta bedelinin belirlenen yüzdesini aşarsa, geçen kısım sigorta sahibine ödenir. Hasar belirlenen oranın altında ise ödeme yapılmaz.
İkinci uygulama ise sigorta bedeline veya yüzde oranına bağlı olmaksızın belli bir bedel üzerinden yapılır. Örnek verecek olrusa; 500 TL’lik muafiyetli bir sigorta poliçesinde hasar bu tutarı geçerse geçen kısım sigorta sahibine ödenir. Hasar tutarun altında kalırsa ödeme yapılmaz."


Şimdi arkadaşlar bu kadar önemli bir konuda sigorta şirketleri bizlere bilerek veya bilmeyerek bilgi aktarmıyorlar. Sigorta veya kasko yaptırırken teminatlar kısmından sonra arka sayfalarda MUAFİYETLER adı altında bazı bilgilendirmeler bulunur. Örneğin X sigorta şirketinin poliçesinde "Kişi Can Mal Mağduriyetleri" Teminat miktarının veya meydana gelen zararın %50 üst sınır ile muafiyete tabi tutuluyor gibi bir ibare varsa, karşı tarafa vereceğiniz maddi veya manevi zararların tamamının %50' sinden fazlasını sigorta ödeyecektir.

Bir örnekle açıklayacak olursak, örneğin bir trafik kazasına karıştınız kaza sonucunda karşı tarafta maddi ve manevi kayıplar oluştu, karşı tarafın aracında maddi zarar oluştu. Sizin kaskonuz veya sigortanız muafiyet konusunda limit belirlemişse meydana gelen zararın tamamından belirlenen üst limite kadar ödeme yapmayacak sonrasındaki miktarı ödeyecektir. Aradaki fark miktar malesef cebimizden çıkacaktır.

2. bir örnek verecek olursak, Bir kaza yaşadınız olayda karşı taraf yok sadece sizin aracınızda maddi zarar var. Kasko şirketi "Meydana gelen tek taraflı hasarlarda teminat tutarının %25'i oranında muafiyet uygulanmaktadır" şeklinde bir hüküm yazmışsa;

Meydana gelen kazadan dolayı oluşan zarar 25 bin TL olsun,
Kasko poliçenizin Tek taraflı hasarlarda Teminat Tutarı 100 bin TL olsun,

Bu senaryoya göre, Kasko şirketiniz meydana gelen zararın teminat miktarının %25'i kadar olan kısmını karşılamayacak, bu miktarın üzerinde ki kısmı size ödeyecektir. 2. örnekte vermiş olduğum durumdan dolayı sizin kasko şirketinden alacağınız para miktarı Sıfır (0) olacaktır. Kısacası 25 bin TL cebinizden çıkacaktır.

Muafiyet konusu basitçe anlatımla aşağı yukarı bu şekildedir. Sigorta ve Kasko yaptırırken mutlaka muafiyetler konusunda bilgi isteyiniz ve dikkatli şekilde inceleyiniz.
  • Beğen
Tepkiler: Ergün
Yazar
Hasip
Görüntüleme
317
İlk Yayınlama
Son Güncelleme
Değerlendirme
0.00 Oylama 0 İnceleme

Hasip Kullanıcısının Diğer Kaynakları;

Üst