Kaynak ikonu

Tork Nedir? Beygir Gücü Nedir? Ne İşe Yarar?

Tork Nedir?
Araç satın alırken veya araştırırken karşımıza çıkan beygir gücü ve tork kelimeleri birbirlerine çok yakın olmalarına rağmen farklı durumları tanımlamak için kullanılırlar. Tork araç motorunun krank milinin 1 dakikada yapmış olduğu dönüş sayısına göre hesaplanır. Bu dönüş sayısı ne kadar yüksek olursa aracın Tork değeri o kadar yüksek olacaktır.

2192


Şimdi biliyoruzki araçlarımız gücünü motordan almaktadır.Motor üzerinde ki krank milinin 1 tam tur hareketi şanzımana aktarılarak aracımızın hareket etmesi sağlanır. Krank dönüş sayısı (devir) ne kadar fazla olursa ortaya çıkan (şanzımana iletilen) güç o kadar fazla olmaktadır. Tork özellikle kalkışlarda ve yokuşlarda kendisini daha fazla hissettirir. Bu konuyu biraz daha genişletmek istiyorum. Az önce yazdığım gibi dakikada ki dönüş (devir) sayısı ne kadar fazla olursa saniyedeki dönüş sayısıda o kadar yüksek olacaktır. Siz gaza bastığınızda bu dönüş sayısı fazlalığından dolayı araç hemen hareket edecek ve yine dönüş sayısı fazlalığından dolayı bu gücüne güç katmaya devam edecektir.

Motorlara Göre Tork Güçleri
Dizel ve benzinli motorlara sahip araçlar arasında yapılacak ufak bir karşılaştırmayla tork kavramını daha iyi anlayabilirsiniz. Bilindiği gibi dizel araçların motorlarında piston kolları benzinli motorlara göre daha uzundur. Bundan dolayı da krank miline daha fazla dönüş gücü aktarılmaktadır. Yani ortaya daha fazla dönüş gücü (tork) çıkmaktadır. Dizel araçlarda bu kadar yüksek tork gücünün ortaya çıkmasının avantajı olarak iş makineleri, kamyonlar vb yüksek güçlü çalışan motorlar üretilir. Dikkat ederseniz çok güçlü motorlar dizeldir. (Dikkat ediniz güç diyorum hız değil)

Beygir Gücü Nedir?
İngilizce olarak Horse Power (HP) olarak tanımlanan beygir gücü, aracın 1 saniye içinde 1 metre hareket ettirilebilmesi için gerekli olan güç miktarını temsil etmektir. İlk olarak James Watt isimli mühendis tarafından 75 kilogram ağırlığa sahip araçlar üzerinden hesaplanarak ortaya çıkarılmıştır. Dikkat ederseniz beygir gücü ile ortaya çıkan hızı hesaplanıyor dönüş hızı vb durumlar dikkate alınmıyor. Kısacası hız istiyorsanız beygir gücünü artırmalısınız. (Yakıt)

Tork ile Beygir Gücü Arasındaki Farklar Nelerdir?
Tork olarak ifade edilen durum aracımızın kendi gövdesini taşıyabileceği kuvvetin ortaya çıkartılması durumudur. Çalışır vaziyette olan aracın tork gücü öğrenmek için devir saatine bakmak yeterlidir. Beygir gücü ise aracımızın hız göstergesiyle öğrenilir diyebiliriz. Tork gücü yüksek araçların çok daha hızlı olduğunu söylemek yanlış olacaktır. Çünkü kilometre bazlı hızlarda tork gücü değil, beygir gücü baz alınır. Bundan dolayı özellikle yarış araçlarında dikkat ederseniz yüksek beygir güçlü araçlar kullanılır.

Sizlere dilim döndüğünce Tork ve Beygir Gücü hakkında birşeyler yazmaya çalıştım. Yanlışım varsa veya eklemek istedikleriniz varsa üst menüden forum konusu kısmına tıklarayak yorumlarınızı ekleyebilirsiniz.
Saygılar :)
Yazar
Hasip
Görüntüleme
627
İlk Yayınlama
Son Güncelleme
Değerlendirme
0.00 Oylama 0 İnceleme

Hasip Kullanıcısının Diğer Kaynakları;

Üst