Nobel’li ’Türk’... Maskenin arkası

nfrt

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
17 Ekim 2006

Emin ÇÖLAŞAN ecolasan@hurriyet.com.tr

Nobel’li ’Türk’... Maskenin arkası

NÜFUS káğıdında "Türk" yazan birinin Nobel Ödülü alması çok sevindirici oldu.

Hele bazıları sevinçten adeta göbek attı. İşin perde arkasını irdeleyenlerin sesleri medyaya fazla yansımadı. Bu ortamda yansıması da zaten beklenmezdi.

"Türk"e Nobel Ödülü verilmesi süreci uzun süredir başlamıştı. "Türkler bir milyon Ermeni, 30 bin Kürt kesti" sözlerini o arkadaş boşuna söylememişti. Ödülü kapmak için bu ve benzer sözleri söylemek, romanlarında durup dururken Atatürk’ü aşağılamak gerekiyordu. Bu kulisler öylesine "ustaca" yapılacaktı ki, Bay Corc Bush İstanbul gezisinde kendisinden övgüyle söz edecek, Türkiye’yi abluka altına alan AB komiserleri onu evinde ziyaret edip övgüler düzecekti.

Corc Bush İstanbul’da yaptığı konuşmada o zattan boşuna "büyük yazar" diye söz etmedi. Elbet bir bildiği vardı.

Prof. Dr. Erol Manisalı, olacakları hepimizden önce görmüştü. 19 Aralık 2005 tarihli Cumhuriyet Gazetesi’ndeki yazısının başlığı şöyleydi: "Orhan Pamuk Nobel’i garantiledi." Özetle şunları yazmıştı:

"Pamuk popüler bir yazar. Pamuk meselesi bundan mı kaynaklanıyor? Hayır. Onun sözde Ermeni soykırım meselesinde, ABD ve AB siyasi çevrelerinin görüşlerine destek vermesinden kaynaklanıyor. Bu desteği verirken Türkiye’yi aşağılayıcı bir üslup kullanıyor. Başkan Bush, Ortaköy’de yaptığı konuşmasında Pamuk’tan övgüyle söz ediyor. Brüksel (AB) siyasi çevreleri de her an arkasındalar. Washington ve Brüksel siyasilerinin ve bürokratlarının dayatmak istedikleri emperyalist tutuma destek veren açıklamalar yapıyor. Bush ve Brüksel çevrelerinin Orhan Pamuk’a verdiği desteğin nedenleri ortaya çıkıyor. Ben söylemiyorum, kendileri söylüyor. Emperyalizmin çirkin yüzünün içimize yansıyan çarpıklığını yaşıyoruz.

Sömürgecilerin ekmeğine yağ sürüyorsunuz ve bunu özgürlük adına, demokrasi adına diye pazarlıyorsunuz. Ne acı..."

Erol Manisalı, bu arkadaşın Nobel’i hangi yöntemlerle, hangi pazarlıklarla garantilediğini taaa 10 ay önce yazmış.

* * *

Şimdi de TC uyruklu ve Nobel’li arkadaşın bir romanından Atatürk’le ilgili birkaç alıntı yapalım!

"Çocukluğunda kız kardeşiyle tarlada karga kovalayan sapık bir padişah... Sonra kasaba meydanına dolanır, Atatürk heykeline sıçan güvercinleri ayıplar... Atatürk kendini içkiye vermiş meyhane kalabalığına Cumhuriyet’i emanet etmiş olmanın güveniyle gülümsüyordu... Atatürk’ün leblebi zevkinin ülkemiz için ne büyük bir felaket olduğu..."

Rahmetli Ahmet Taner Kışlalı öldürülmeden kısa süre önce, 27 Ocak 1999 tarihli yazısında Orhan Pamuk için şöyle yazıyordu:

"İnandıklarını açıkça savunanlara hep saygı duydum. O düşüncelere karşı olsam bile. Ama o yürekliliği gösteremeyip de bunu sinsice yapmaya kalkışanlara, oraya buraya ’bityeniği’ sokuşturanlara hep tiksinerek bakmışımdır. Bunu hep zayıf bir kişiliğin, zavallı bir ruh halinin yansıması olarak görmüşümdür. Oyun maskesiz oynanmalıdır. Çirkinlikleri gizleyen maskelerin indirilmesini de tüm ’gerçek aydınlar’ görev saymalıdır... Ve Pamuk adlı yazarı isteyen okumalı, isteyen sevmelidir.

Ama ne olduğunu, kim olduğunu bilerek! Maskenin ardındaki gerçek yüzü görerek!"

* * *

Hayat öğrenmekle geçiyor! Şimdi bir şeyi daha öğrenmiş olduk. İsveç’ten Nobel kazanmak için Orhan Pamuk gibi olacaksın. O ülkelerde ağırlanacak, gelir elde edecek, lobi faaliyetini hem ABD, hem de AB nezdinde çok iyi sürdüreceksin.

Türklerin Ermenileri ve Kürtleri kestiğini engin bilginle açıklayacak, hatta bilançoyu bile vereceksin!

"Bir milyon Ermeni, 30 bin Kürt!"

AB ülkeleri ve Nobel Ödülü’nü veren İsveç seni ayakta alkışlayacak, Nobel kulisleri kızışacak. "Bizim Orhan tam isteğimiz adam" sözleri Avrupa ve İsveç’te yankılanacak.

Ama o veciz sözlerinde Ermenilerin kestiği on binlerce Müslüman Türk, PKK’nın şehit ettiği altı bin askerimiz ve polisimiz yer bulmayacak.

Yazdıkların ve verdiğin demeçler için onlardan hep "aferin" alacaksın.

Ermenileri ve Kürtleri kestiğimizi, soykırım yaptığımızı savunacak, Atatürk’le alay edeceksin.

Yine de, ben bu arkadaşa Nobel Ödülü verilmiş olmasından dolayı çok mutluyum valla! Niçin?..

Çünkü onun kimliğinde "TC" yazıyor. O bir "Türk!"

İnanmayan nüfus káğıdına, pasaportuna baksın!

Arkadaş ABD ve AB’yi hoşnut kılmayı başarmış, kulisini yapmış ve yaptırmış, Fransız Parlamentosu Ermeni tasarısını onaylarken, aynı anda ödülü kapmış. Rastlantı!

Türkiye’de daha nice Orhan Pamuk’lar var, darısı onların başına!

jordan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Türkiye’de daha nice Orhan Pamuk’lar var, darısı onların başına!__________________
+1

emirhan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben Bununla Ilgili Konu Acmak Istiyodum Arkadasim Sen Benden Once Davranmissin.yazi Sonuna Kadar Dogru.ne Guzel Bi Rastlanti Degilmi Nnobel Odulu Ve Ermeni Soykirim Yasasi Ayni Gune Denk Gelmis.ataturku Asagliyo Adam Yazisinda Ama Suc Bizde Onu Okuyanlarda Ve Ona Prim Verenlerde.ataturk Olmasaydi Allah Ona Vatani Kurtarma Gorevini Vermeseydi Sevgili!!!!!orhan Yamuk Pardon Pamuk Acaba Bu Romanlari Yazabilirmiydi.
Bu Dusuncesiz Vatan Haini Adami Eshefle Kiniyorum
Arkadaslar Turkiye Olarak Bu Gibi Olaylara Artik Daha Fazla Prim Vermeden Bu Tip Insanlari Dislamamiz Lazim Yoksa Bunlar Dahada Buyuyup,cogalip Vatanimizin Bolunmesinde Onemli Rol Oynayacaklar

fcuhadar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Askere gitmemek için amerikaya kaçan Tarkan'ı vatandaşlıktan men etme tehtidi ile zorla askere alan bir anlayışın bu denli bir vatan hainini neden halen içinde barındırdığını anlamış değilim..Tutacaksın kolundan yapacaksın sınır dışı çok sevdiği avrupa'ya yollayacaksın Türkiyeye giriş çıkışınıda yasaklayacaksın o zaman anlar işte bugünleri görmesi için canlarını veren ATA'larının ECDAT'larının arkasından atıp turmayı.Ben şu an iktidar partisi olsam bunu hemen paketlerdim kim ne derse desin kardeşim....

commodore

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bir ülke üzerinden kazanılan ödül sadece sembolik olacaktır... Bir gün torunlarına ben nobel ödülü aldım derken acaba vicdanı okadar rahat olabilecek mi? Vicdanı rahatsa allah ona onun gibilerle aynı hayatı paylaşmayı nasip etsin...

emirhan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
To_death_corsa' Alıntı:
Askere gitmemek için amerikaya kaçan Tarkan'ı vatandaşlıktan men etme tehtidi ile zorla askere alan bir anlayışın bu denli bir vatan hainini neden halen içinde barındırdığını anlamış değilim..Tutacaksın kolundan yapacaksın sınır dışı çok sevdiği avrupa'ya yollayacaksın Türkiyeye giriş çıkışınıda yasaklayacaksın o zaman anlar işte bugünleri görmesi için canlarını veren ATA'larının ECDAT'larının arkasından atıp turmayı.Ben şu an iktidar partisi olsam bunu hemen paketlerdim kim ne derse desin kardeşim....

NE PAKETI ABICIM
BUNUN GIBILERI SALLANDIRACAKSIN TAKSIM MEYDANINDA BAK BAKALIM ATASINA LAF UZATABILIYOMU BIR DAHA BU MILLET.AMA HATA BIZDE AVRUPA BIRLIGINE GIRELIM DIYE BI TARAFLARIMIZI YIRTIYORUZ,GIRMEYELIM ABI AVRUPA BIRLIGINE:sallandiralim bunun gibilerini

skyeye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Alem bizden tırsıyo, biz alemden tırsıyoruz...A.B. ve A.B.D.için en kötü senaryo Türkiye'nin bir süper güç olup bölgedeki enerji kaynaklarını kontrolüne alması.Bunu yapacak potansiyel Türkiye'de var, hatta bu fırsatlar zaman zaman kapımıza kadar geldi, gelin görün ki bi biz bunun farkında değiliz.Bu ve benzeri oyalama taktiklerinin başlıca sebebi bu, hatta P.K.K. ve Asala da bu sebeple doğdu...A.B.'nin amacı da bizi kontrolümüze alabileceğimiz bölgelerden uzklaştırıp kendi güdümüne sokmak, sonra bizim üzerimizden buralara ulaşmak...Biraz karamsar bir tablo oldu ama benim düşüncelerim bu şekilde.Türkiye'nin gelişip büyümesi ve demokratikleşip halkın bilinçlenmesi maalesef ne iç ne de dış güçlerin hiç mi hiç işine gelmiyor...

ORDUdrift

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
biz herseyde hata yapıyoruz şu borçlarımız yüzünden millete boyun eymek zorunda kalıyoruz bu nedir ya türkiye bi ayaklansa bizim karsımız da durabilevek bir devlet tanımıyorum ben el usaklıgı olmaktansa bunun için savasmayı tercih ederim

Kunteper Canavarı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yahu cahilliğimdendir belkide ama bu nobel nedir yahu vallaha bilmiyorum zerre kadarda ilgilenmedim.
Hatta halı saha turnuvasında kazandığım teneke madalya kadar değeri yok gözümde, bilen anlatsın bana önemini almak neden bu kadar önemli alanın başı göğemi eriyo?

barcha

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
malesef buna rağmen hala orhan pamuğu okuyanlarvar.. bilinçli bilinçsiz..