tc düğmesi

aziz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar yeniden merhaba daha önce yazmıştım ama kilitli olduğum için cevap alamadım sanırım 98 vectra gls aldım ve bu benim ilk opelim bundaki tc düğmesinin kullanımı ve faydası hakkında bilgi verebilirseniz çok sevinirim :confused:

JOCCO

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Halk arasinda "anti-patinaj sistemi" olarak da isimlendirilen çekis kontrol sistemi, elektronik bir aktif güvenlik ünitesidir. Çekis Kontrol Sistemi Nedir?

Otomobilin çekise sahip tekerleklerinden herhangi birisi gereginden fazla dönüp patinaja düstügünde devreye giren sistem gazi kademeli olarak kesip motor gücünü gerekli oranda düsürerek patinaji önler. Böylece tekerleklerin yola tutunmasi saglanarak aracin güvenli bir sekilde yol almasi saglanir.

Hangi araçlara uygulanabilir?
ABS fren sistemli ve enjektörlü her türlü araca uygulanabilir.

Çekis Kontrol Sistemi'nin avantajlari nelerdir? Çekis Kontrol Sistemi bulunmayan araçlarda kaygan zeminlerde (islak, buzlu, toprak, vb.) ve dönüslerde gereginden fazla gaza basilmasi durumunda çekis yapan tekerlekler hizla bosa döner ve aracin savrulmasina sebep olabilir. Oysa Çekis Kontrol Sistemi bulunan araçlarda her türlü yol sartlarinda emniyetli yol tutus saglanir.

- Sürüs güvenliginizi arttirir
- Virajlarda yoldan çikmanizi engeller
- Kayfan zeminlerde güvenli yol almanizi saglar
- Her türlü yol sartinda daha performansli kalkis yapmaniza yardim eder
- Lastik ömrünü uzatir
- Aks, debriyaj balatasi, sanziman vb. aktarma organlarinin ömrünü uzatir
- Kullanim tarzina göre ayarlanabilir
- Istenildiginde devreden çikartilabilir
- Aracin orjinal tesisatini bozmaz
- -40 C, +80 C ortam sicaklakliklari arasinda çalisabilir

alıntıdır...

imagoodman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
JOCCO' Alıntı:
Halk arasinda "anti-patinaj sistemi" olarak da isimlendirilen çekis kontrol sistemi, elektronik bir aktif güvenlik ünitesidir. Çekis Kontrol Sistemi Nedir?

Otomobilin çekise sahip tekerleklerinden herhangi birisi gereginden fazla dönüp patinaja düstügünde devreye giren sistem gazi kademeli olarak kesip motor gücünü gerekli oranda düsürerek patinaji önler. Böylece tekerleklerin yola tutunmasi saglanarak aracin güvenli bir sekilde yol almasi saglanir.

Hangi araçlara uygulanabilir?
ABS fren sistemli ve enjektörlü her türlü araca uygulanabilir.

Çekis Kontrol Sistemi'nin avantajlari nelerdir? Çekis Kontrol Sistemi bulunmayan araçlarda kaygan zeminlerde (islak, buzlu, toprak, vb.) ve dönüslerde gereginden fazla gaza basilmasi durumunda çekis yapan tekerlekler hizla bosa döner ve aracin savrulmasina sebep olabilir. Oysa Çekis Kontrol Sistemi bulunan araçlarda her türlü yol sartlarinda emniyetli yol tutus saglanir.

- Sürüs güvenliginizi arttirir
- Virajlarda yoldan çikmanizi engeller
- Kayfan zeminlerde güvenli yol almanizi saglar
- Her türlü yol sartinda daha performansli kalkis yapmaniza yardim eder
- Lastik ömrünü uzatir
- Aks, debriyaj balatasi, sanziman vb. aktarma organlarinin ömrünü uzatir
- Kullanim tarzina göre ayarlanabilir
- Istenildiginde devreden çikartilabilir
- Aracin orjinal tesisatini bozmaz
- -40 C, +80 C ortam sicaklakliklari arasinda çalisabilir

alıntıdır...

gereklı bılgıler yukarıda verılmıs buna ek olarak sıstem arac calıstıgında otomatık devreye gırıyor.senın TC calıstırmana gerek yok yanı.cekıs kontrolunun olmasını ıstemedıgın yerde dugmeye basabılırsın.

weSti555

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ilaveten

Astra g kasa da TC plus var sanırım Vectra B de de olması gerekir eski sistemde sadece TC vardı anti patinaj
TC plus ise opel tarafından yapılan acıklamaya gore su sekilde kısaca :

Yeni nesil TC Plus Sistemi ( kombine anti- patinaj ve fren kontrolü) de aktif güvenliğe katkıda bulunmakta. Bu sistem, gaz pedalı ne konumda olursa olsunçekişli tekerleklerde kaymayı azaltıyor. Örneğin savrulma durumunda veya sağ/sol farkı gösteren yol yüzeylerinde gaza basıldığında, çekişli tekerleklerden yalnızca biri kayacak olursa, ekstra fren kontrolü bu tekerleğin yol tutuşunu ve dengesini güçlendiriyor

M@honi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
weSti555' Alıntı:
ilaveten

Astra g kasa da TC plus var sanırım Vectra B de de olması gerekir eski sistemde sadece TC vardı anti patinaj

Yeni nesil TC Plus Sistemi ( kombine anti- patinaj ve fren kontrolü) de aktif güvenliğe katkıda bulunmakta. Bu sistem, gaz pedalı ne konumda olursa olsunçekişli tekerleklerde kaymayı azaltıyor. Örneğin savrulma durumunda veya sağ/sol farkı gösteren yol yüzeylerinde gaza basıldığında, çekişli tekerleklerden yalnızca biri kayacak olursa, ekstra fren kontrolü bu tekerleğin yol tutuşunu ve dengesini güçlendiriyor

hakan abi tc plus yok ya benim bildiğim astra G lerde şahsen benim araba da TC bile yok nası takılır kaça mal olur düğme gibi bi olay olur mu istediğim zaman açıp istediğim zaman kapatmam gibi bişey olur mu bilgi verirseniz çok sevinirim

imagoodman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
weSti555' Alıntı:
ilaveten

hocam vectra B GLS de sadece TC var.TC plus derken ESP ıle aynı sey mı oluyo anlattıgın???