Arka Koltuk Oturak Bölümü Sesi Ve Çözümü...

Araç
Opel Astra J 1.3 CDTI
Yakıt
Dizel
Vites
Manuel
Donanım
Edition
Model Yılı
2012
Merhaba arkadaşlar..Arka koltuk oturup kalkarken, sanki kasislerden sert geçerken veya ağır birşey koyup alırken hafif bir tıklama sesi geliyordu..Bu gün arka koltuk oturak bölümünü sökmeye çalıştım..Öndeki iki kilitten biri çıktı ama diğeri nerdeyse koltuk elimde kalıcaktı okadar asılmama rahmen çıkmadı..Sonra kalın bir tornavida yardımı ve birazda öndeki klipse gelen yerden iki elimle asılarak komple Braket tutucu takoz lastiği denen parça ile beraber çıkardım..Şöyle bir durumla karşılaştığım için paylaşmak istedim..Nasıl olduğunu anlamadığım bir biçimde koltuktaki demir(braket)paslanmış ve takozun içinide pas yapmış..Bu pas ile demir takoza yapışmış..Bu nedenle sert birşekilde asılmama rağmen çıkmamış..Neyse fotoları aşağıda paylaştım..Demirin zımpara ile pasını aldım,takozun içini temizledim ve tekrar koltuğu taktım fakat boşluk oluştu...Koltuğu yukarı aşağı çekince boşluktan dolayı ses yapmaya devam ediyordu..fotodaki kapı altı yapışkan parçayı bauhaus tan 12 liraya alıdım..Farklı bir üründe alınır ama ben gerek kalınlığı gerekse yapışkanlığından dolayı o ürünü tercih ettim..Koltuğun zeminindeki takoz lasitiğinin geçtiği yere göre kestim ve takozu sert bir şekilde itip yerine oturma sesini duyduktan sonra sağlamlığını kontrol ettim ve oynama veya boşluk yoktu.Koltuğu yerine taktım ve boşluk gitmiş ses olayıda çözülmüştü...Belki başka birininde başına gelebilir diye paylaşmak istedim..Aşağıda aldığım ürün braket takoz lastiği ve paslı olan ve bahsettiğim parçaların fotolarını paylaştım..
Bu arada sökmeye başlar başlamaz yağmur yağmaya başladı..Carrefour un otoparkına gittim orda devam ettim biraz karanlık olduğundan fotolar biraz kötü çıkmış..:)
01.jpg 02.jpg 03.jpg 04.jpg 05.jpg 06.jpg 07.jpg 08.jpg 09.jpg 10.jpg

omeroz

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
Astra j 1.6 cdti
Yakıt
Dizel
Vites
Otomatik
Donanım
Edition+
Model Yılı
2016
Pasın nedeni koltuğa su dökülmesi olabilir. Elinize sağlık...

Araç
Opel Astra
Yakıt
Benzin
Vites
Otomatik
Donanım
Cosmo
Model Yılı
2011
Cemil abi geçmiş olsun. Sen baya nokta atışı çözümler üretmeye başladın Maşallahın var.

Araç
Opel Astra J 1.3 CDTI
Yakıt
Dizel
Vites
Manuel
Donanım
Edition
Model Yılı
2012
Cemil abi geçmiş olsun. Sen baya nokta atışı çözümler üretmeye başladın Maşallahın var.
Teşekkür ederim kardeşim..Probleme göre çözümler üretmeye çalışıyorum elimden geldiği kadar ALlahın yardımıyla :)

Araç
Opel Astra J 1.3 CDTI
Yakıt
Dizel
Vites
Manuel
Donanım
Edition
Model Yılı
2012
Pasın nedeni koltuğa su dökülmesi olabilir. Elinize sağlık...
Evet olabilir.benden önceki sahibi dökmüş olabilir tabi..O bölgeye su gitmesi için baya bir su dökülüp emilmesi gerekiyor..Ama mantıklı..Başka türlü oraya su nasıl gider,aklıma birşey gelmiyor :)

omeroz

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
Astra j 1.6 cdti
Yakıt
Dizel
Vites
Otomatik
Donanım
Edition+
Model Yılı
2016
Evet olabilir.benden önceki sahibi dökmüş olabilir tabi..O bölgeye su gitmesi için baya bir su dökülüp emilmesi gerekiyor..Ama mantıklı..Başka türlü oraya su nasıl gider,aklıma birşey gelmiyor :)
Gider gider, biz 1 lt suyla stepne ve avadanlıkları tanınmayacak hale getirmiştik mesela, jant, kriko, bijon anahtarı ne varsa pastan 1945 modele dönmüştü:)

Araç
Opel Astra J 1.3 CDTI
Yakıt
Dizel
Vites
Manuel
Donanım
Edition
Model Yılı
2012
Şundan dolayı dedim,bir nolu fotoda görünen sünger yalıtım malzemesi gibi bir maddeden yapılmış..Yani lastik gibi..Üst kumaş bölümünden geçtikten sonra sünger bölümü suyu tutar diye düşünüyorum..Bir ihtimal de,belki temizlik amaçlı koltuklar söküldü ve o bölüme suyu fazla kaçırdılar :)..İşin enteresan yanı sanki yapıştırıcı ile yapıştırmışlar..O derece demir paslanıp plastiğe nasıl tutunur :rolleyes:..Söktükten sonra pası gördüm ama çıkmama sebebi olarak düşünmedim..Başka bir etken aradım ama yoktu..Gerçekten ilginç..Demir demire yapışır ama plastiğe bu derece ,Hala şaşırıyorum..:)

omeroz

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
Astra j 1.6 cdti
Yakıt
Dizel
Vites
Otomatik
Donanım
Edition+
Model Yılı
2016
O zaman buna pasın yapıştırıcı etkisi diyelim :)
Pastan arındırdığınız bölgeye, antipas, boya vb. uyguladınız mı? Demir hava alırsa paslanmaya devam eder..

Son düzenleme:
Araç
Opel Astra J 1.3 CDTI
Yakıt
Dizel
Vites
Manuel
Donanım
Edition
Model Yılı
2012
Tüm demirlere Würth pas sökücü sprey sıktım..

omeroz

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
Astra j 1.6 cdti
Yakıt
Dizel
Vites
Otomatik
Donanım
Edition+
Model Yılı
2016
Tüm demirlere Würth pas sökücü sprey sıktım..
Belki benim gibi bilmeyenler vardır, pas sökücünün antipas özelliği de varmış. Teşekkür ederim, öğrenmiş oldum ben de...

"Özellikleri: Özel formülü sayesinde son derece yüksek sızma yeteneğine sahiptir. Çok fazla paslanmış cıvata bağlantılarını dahi çözer.
İçindeki korozyona ve paslanmaya karşı olan bileşenler sayesinde işlem sonrası aynı bölgenin tekrar pas tutmasını önler."
Würth sitesinden alıntıdır.

ikra71

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
Opel Astra
Yakıt
Benzin/Lpg
Vites
Manuel
Donanım
Sport
Model Yılı
2013
Elinize sağlık güzel çalışma olmuş.

Araç
Opel Astra J 1.3 CDTI
Yakıt
Dizel
Vites
Manuel
Donanım
Edition
Model Yılı
2012
Elinize sağlık güzel çalışma olmuş.
Teşekkür ederim,Bu arada bu gün bir arkadaşın astrasına baktım .1,3 Sport modeline ondada bu boşluk vardı...Sanırım tüm araçlarda bu boşluk üretiminde var...

ikra71

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
Opel Astra
Yakıt
Benzin/Lpg
Vites
Manuel
Donanım
Sport
Model Yılı
2013
Ben bir ara arka koltuktaki lekeyi yıkamak için koltuğu yerinden sökmeye çalışmıştım ancak bir türlü yerinden sökememiştim. Koltuğu tutarak yukarı doğru çekmeme rağmen yerinden çıkmamıştı. Şimdi sizin paylaşımı görünce aklıma o geçme klipslerin paslanarak birbirine yapışmış olabileceği geldi. Havalar düzelince tekrar bir daha deneyelim bakalım. Paylaşımlarda görsellerin bir kez daha faydasını gördüm. Emeğinize sağlık.

Murat

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
Opel astra j
Yakıt
Dizel
Vites
Manuel
Donanım
Sport
Model Yılı
2015
Cemil abi maşallah elinden her iş geliyor motoru söküp toplasan şaşırmam herhalde eline koluna sağlık

Araç
Opel Astra J 1.3 CDTI
Yakıt
Dizel
Vites
Manuel
Donanım
Edition
Model Yılı
2012
Cemil abi maşallah elinden her iş geliyor motoru söküp toplasan şaşırmam herhalde eline koluna sağlık
Teşekkür ederim kardeşim..Bizimkisi elimizden geldiğince ufak tefek sorunlara bilgimiz ve merakımız dahilinde el atmak..Amaç,birinin bile işine yarasında mutlu olalım :)

Araç
Opel Astra J 1.3 CDTI
Yakıt
Dizel
Vites
Manuel
Donanım
Edition
Model Yılı
2012
Ben bir ara arka koltuktaki lekeyi yıkamak için koltuğu yerinden sökmeye çalışmıştım ancak bir türlü yerinden sökememiştim. Koltuğu tutarak yukarı doğru çekmeme rağmen yerinden çıkmamıştı. Şimdi sizin paylaşımı görünce aklıma o geçme klipslerin paslanarak birbirine yapışmış olabileceği geldi. Havalar düzelince tekrar bir daha deneyelim bakalım. Paylaşımlarda görsellerin bir kez daha faydasını gördüm. Emeğinize sağlık.
ikra71 kardeşim,Önce zeminde koltuk demirinin takıldığı T şeklinde ufak bir parça var.Tam koltuğun arka ucunda köşede..Ordan koltuğu köşesinden aşağı doğru bastırıp bagaja doğu hafif itince kurtuluyor..Sonra emniyet kemerlerini tokalarını koltuktan kurtarınca arka bölüm havaya kalkıyor..Ordan kilidin nerde olduğunu görüp,kilidin sağından ve soluna dört parmağını geçirip asıl..Korkma kırılmıyor..en kötü klipsle beraber gelir..Eğer yine olmazsa,o bölüme uzanarak tornavida ile fotolardakı klipsite tırnaklar var..Kalın uçlu düz tornavida veya buna benzer bir alet ile o parçayı kastır komple zemindeki kaportadan çıkar..