Neler yeni
  • STİCKER (LOGO) DAĞITIMLARI EN KISA SÜRE İÇERİSİNDE BAŞLAYACAKTIR.
    STİCKER TALEBİNDE BULUNMADAN ÖNCE BURAYA TIKLAYARAK TALEP BİLGİLENDİRME KONUSUNU OKUYUNUZ.
    LÜTFEN ÖRNEK ŞABLONA GÖRE TALEPTE BULUNUNUZ.

Astra j 1.4 T Anlık Hararet Yükselmesi

Tuna

Kayıtlı Kullanıcı
Vites
Otomatik
Model Yılı
2011
Teşekkürler Hasip bey bugün yine gözlemlemeye devam

Tuna

Kayıtlı Kullanıcı
Vites
Otomatik
Model Yılı
2011
Bu arada turbo'nun içinde çatlak var ses yapıyor gaza yüklenince, usta turbodan da yapabilir belki dedi, sizce öyle bi ihtimal var mı, yoksa farazi bi yorum mudur? Herkese teşekkürler

Ad Soyad
Cemil ŞEN
Araç
Opel Astra J 1.3 CDTI
Yakıt
Dizel
Vites
Manuel
Donanım
Edition
Model Yılı
2012
Turbo bozuksa motor fazla ısınır evet ama hararet yükselirmi onu bilmiyorum açıkçası..

Tuna

Kayıtlı Kullanıcı
Vites
Otomatik
Model Yılı
2011
Son olarak hararet müşürü degişti ama sonuç aynı, bi de ekspertiz yaptırdım araca, gaza yüklenince su buharını kesmesi gereken araç daha fazla buhar attı, başka arabalarda bu olmadı, aceba contada yine bi sıkıntı mı oldu, ikitelli sanayideki usta radyatörde sıkıntı var dedi

Tuna

Kayıtlı Kullanıcı
Vites
Otomatik
Model Yılı
2011
Rolantide gaza 3000 devirde basınca radyatör hortumunun ikisi de ısınıyor ve termostat acıyor, ama gaza yüklenmeyip rolantide bırakınca hortumun biri buz gibi oluyor, araba beni yıldırdı, başına böyle bişey gelen başka opel sahibi yok mu

Ad Soyad
Hasip TOSUN
Araç
Opel Astra
Yakıt
Benzin
Vites
Otomatik
Donanım
Cosmo
Model Yılı
2011
Rolantide gaza 3000 devirde basınca radyatör hortumunun ikisi de ısınıyor ve termostat acıyor, ama gaza yüklenmeyip rolantide bırakınca hortumun biri buz gibi oluyor, araba beni yıldırdı, başına böyle bişey gelen başka opel sahibi yok mu
Bu gayet normal bişey hocam paniklemeyin. Termostat dediğimiz parça suyun belirli bir sıcaklığa kadar motor gövdesinde kalmasını sağlar. Motor sıcaklığı 90 dereceye çıkana kadar sadece motorda dönen su 90 dereceden sonra motor + soğutma tesisatinde döner. Sıcaklık 90 dereceyi gösterdiğinde termostat görevini yapar ve suyu radyatöre yönlendirerek soğutulmasını sağlar. Bu şekilde olmasaydı motorumuz çok dengesiz sıcaklıklarda çalışırdı, bu sayede yakıt tüketimi dahil olmak üzere motorumuzun en verimli şekilde çalışması sağlanır.

Tuna

Kayıtlı Kullanıcı
Vites
Otomatik
Model Yılı
2011
Fakat şöyle bir durum var, rolantideyken motor ısınıyor, muhtemelen termostat da açıyor, fan yavaş seviyede başlayıp birden hızlanıyor işte o ara hararet yükselip fanla birlikte düşüyor, radyatörde su dolaştıgına kanaat getirdiğimiz durumda fan içeriye dogru sıcak hava üflüyor, ama hararetin yükseldiği durumlarda arac amotmalleştiğnde ise fan çalısıyor ama soguk hava üflüyor

Tuna

Kayıtlı Kullanıcı
Vites
Otomatik
Model Yılı
2011
Bu durumda demek ki su radyatörde dolaşmıyor ki fan açtıgında da radyatördeki olması gereken sıcaklıgı içeri vermiyor, galiba ?

Ad Soyad
Hasip TOSUN
Araç
Opel Astra
Yakıt
Benzin
Vites
Otomatik
Donanım
Cosmo
Model Yılı
2011
Hocam büyük ihtimalle termostatta bir sorun var. Daha önceki mesajlarda değiştirdim yazmışsınız ancak yinede kontrol ettirmenizde fayda var. Termostat sanki düzenli açmıyor gecikiyor gibi geldi bana yazdıklarınızdan.

Tuna

Kayıtlı Kullanıcı
Vites
Otomatik
Model Yılı
2011
Termostatı 1 hafta arayla serviste iki kez değiştirdim, adamlar termostat çalısıyor başka bişey olmalı dediler, peki radyatörün tıkalı olup olmadıgını nerden anlayabilirim? Bunu nasıl tespit edebilirim yani?

Tuna

Kayıtlı Kullanıcı
Vites
Otomatik
Model Yılı
2011
Bugün radyatör değişti ama sorun çözülmedi, usta termostat açmıyor dedi, değiştirdiğimi söyledim, elektrik sisteminde sıkıntı var termostatı zamanında açtırmıyor dedi, yarın elekrik sistemine bakılacak, çok merak ediyorum aceba düzelecek mi

Ad Soyad
Hasip TOSUN
Araç
Opel Astra
Yakıt
Benzin
Vites
Otomatik
Donanım
Cosmo
Model Yılı
2011
Hocam nasıl bir iştir bu soğutma sisteminde değişmeyen parça kalmamış nerdeyse.

Tuna

Kayıtlı Kullanıcı
Vites
Otomatik
Model Yılı
2011
Aynen Hasip bey, bugün de düzelmezse bu şekilde binmeyi düşünüyorum, illa bigün bir yerden patlak vericek

Tuna

Kayıtlı Kullanıcı
Vites
Otomatik
Model Yılı
2011
Bugün elektrikçi de baktı, sıkıntı görünmüyor ama en iyisi servise gidin dedi, servise gittik, ordaki usta da astra j lerde bu normal, fan açıyosa sıkıntı yok dediler, dogru mu yani?

Ad Soyad
Hasip TOSUN
Araç
Opel Astra
Yakıt
Benzin
Vites
Otomatik
Donanım
Cosmo
Model Yılı
2011
Benim aracımda 2011 model, söylediğiniz senaryo hiç oluşmadı bir gariplik var ama ne çözemiyorum.

Tuna

Kayıtlı Kullanıcı
Vites
Otomatik
Model Yılı
2011
Adamlar resmen kaderine terkettiler arabayı termostat müşürü arızalanmış olsa uyarı vermez mi araba

Ad Soyad
Hasip TOSUN
Araç
Opel Astra
Yakıt
Benzin
Vites
Otomatik
Donanım
Cosmo
Model Yılı
2011
@Tuna hocam hata loglarından gördüm şimdi sanırım siteye mesaj yazamamışsınız anladığım kadarıyla sorununuz çözülmüş tam olarak neler oldu yazarmısınız. Tekrardan geçmiş olsun :)

Tuna

Kayıtlı Kullanıcı
Vites
Otomatik
Model Yılı
2011
Evet Hasip bey teşekkürler, 2 aylık serüven 2 gün önce son buldu. Veeeee sorun çözüldü 😆 Lpg taktırdığım beyefendiler sanırım ilk işçiliklerini benim arabamda tecrübe etmişler, lpg beynine giden su hortumunu devirdaim pompasının ordan çekmişler, normalde kalorifer hortumlarına paralel çekilmesi gerekiyormuş, devirdaimdeki basıncı gaz beynine verdiği için radyatörde su basıncı düşmüş, şuan mutlu ve karmaşık duygular içerisindeyim 😨

Ad Soyad
Hasip TOSUN
Araç
Opel Astra
Yakıt
Benzin
Vites
Otomatik
Donanım
Cosmo
Model Yılı
2011
Basınç dalgalanmasından dolayı bu olaylar oluyormuş demekki, çok geçmiş olsun hocam tekrardan.

Tuna

Kayıtlı Kullanıcı
Vites
Otomatik
Model Yılı
2011
Bizi yanıltan ve bu işi bu kadar uzatan şey şu oldu: arabadaki hararet sorunu başladıgında hemen servise gidip yaptırmadım, sorun varken aynı hafta lpg taktırdım, yani sorun 1 iken 2 olmuş, lpg taktırmadan önce servise gitmiş olsaydım devirdaim pompasını değiştirdiklerinde problem halledilmiş olucakmış, ben gittiğim ustalara hep şunu söylüyordum; lpg taktırmadan önce bu problem vardı, yani lpg taktırınca başlamadı, ustalarda hep sorunu başka yerlerde aradı maalesef, neyse ki çözüldü, ama arabayı da sıfırlamış oldum 😂