Türkçe nereye gidiyor...??

barcha

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ne kadar komik duruma düşüyoruz farkında olmadan.. yazık..

Kunteper Canavarı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar madem böyle bir konu açıldı forumda bundan sonra imla kurallarına uyularak ve Türkçe kelimeler kullanarak yazışmayı öneriyorum.

fcuhadar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Konuyu açtık açmasınada az önce aklıma birşey geldi yazmadan edemeyeceğim..Konuyu açan benim türkçeyi unutmayalım unutturmayalım diye slogan yazan benim ama nickim geldi birden aklıma...Bu konuya acil çözüm bulmam lazım :D

skyeye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Abi adamlar sadece Türkçe'nin içine etmekle kalmıyorlar ki... İngilizce'nin de içine ediyorlar.

Globalleşmeden dolayı Türkçe'ye yabancı kelimelerin girmesini (abartılmaması kaydıyla) yanlış bulmuyorum.Çünkü o kelimeler yerine bulunan kelimelerin hali daha içler acısı. (walkman yerine gezer çalar gibi :) ) Ayrıca bu sadece bizim dilimiz için geçerli bir durum da değil, İngilizce'ye de giren birçok Fransızca, İspanyolca ve hatta Türkçe kelime var.Bu biraz da icatların hangi ülke tarafından yapıldığına göre belirleniyor.Son dönemdeki icatların çoğu ABD tarafından yapıldığından isimleri de doğal olarak İngilizce.Dolayısı ile örneğin dilimizde "radyo" olarak geçen kelimenin "radio" dan gelmesi son derece normal.aynı şekilde bizdeki yoğurt'a adamlar yogurt diyor veya şiş kebab'a sish kabob veya ona benzer bişeyler diyor...Benim esas kızdığım Türkçe'ye yabancı kelime girmesi değil, Türkçe'nin yanlış ve affınıza sığınarak söylüyorum, yavşakça konuşulması. iiiiivvreeeaaanc!!! gibi...

tnng yln

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
KATLIYORUM ARKADASLAR NEDEN KI BIIZM ULKEMIZDE ENGLISH VEYA DIGER DILLER OGRETILIRKEN COK BARIZ BIR SEKILDE NEDEN KI BENIM ULKEMİN DILI İNGİLTEREDE ÖGRETILMIYOR VEYA AMERIKADA HAA YOK DEGILDIR AMA BENCE YOK KADARDA YOK YANE SAYGILARIMLA :)

TÜRK'ÜM DOGRUYUM ÇALIŞKANIM..VARMI ÖTESİ..

KONUYU ACAN ARKADASIMADA COK TESSEKKUR EDİYORUM BU KONU UZERINDE BIZI BILGILENDIRDIGI IICN ....