Neler yeni

Astra J 1.4 T Otomatik Şanzıman Yağı Değişimi

omeroz

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
Astra j 1.6 cdti
Yakıt
Dizel
Vites
Otomatik
Donanım
Edition+
Model Yılı
2016
Screenshot_20180112-100626.png
Şanzıman yağı değişim makinesi...

Şimdi bir özel servis ile görüştüm o da böyle bir makine yok karterden boşaltıyoruz dedi :) Yetkili Servis'e de gözümle görmeden inanabileceğimi sanmıyorum.

Ad Soyad
Hasip TOSUN
Araç
Opel Astra
Yakıt
Benzin
Vites
Otomatik
Donanım
Cosmo
Model Yılı
2011

Wir leben Autos

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
opel astra j
Yakıt
Benzin
Vites
Otomatik
Donanım
Sport
Model Yılı
2012
Bu şanziman yağ değişimdeki işlemleri nerede yaptırdınız. Özel mi yetkili mi ? Çünkü bilgisiz birinin dümdüz tapayı açıp yağı değiştirmesini istenmiyorum.

Aracım 86.000 binde, bende bir an evvel bakım ve yağ değişimi yaptırmak istiyorum.

omeroz

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
Astra j 1.6 cdti
Yakıt
Dizel
Vites
Otomatik
Donanım
Edition+
Model Yılı
2016
Bu şanziman yağ değişimdeki işlemleri nerede yaptırdınız. Özel mi yetkili mi ? Çünkü bilgisiz birinin dümdüz tapayı açıp yağı değiştirmesini istenmiyorum.

Aracım 86.000 binde, bende bir an evvel bakım ve yağ değişimi yaptırmak istiyorum.
Bilgili de olsa bilgisiz de olsa yapacağı işlem tapayı açıp yağı boşaltıp, yukarıdan yeni yağı eklemek. Opel özel servisi 300tl fiyat verince, yetkili servisle pazarlık edip 300tl'ye düşürüp orada değiştirtim. 5lt gm dextron 6. Bir önceki mesajıma bakarsanız bu işin asıl usülü yazıyor. Yetkili servislerde ve özel servislerde böyle bir cihaz yok(en azından Adana'da). Bulunduğunuz yere bağlı olarak böyle bir cihaza sahip bir yer bulabilirseniz orada değiştirin. Yağın tamamı değişmiş olur. Şanzumandaki yağ miktarı sanırım 8lt...

Son düzenleme:
Ad Soyad
Hasip TOSUN
Araç
Opel Astra
Yakıt
Benzin
Vites
Otomatik
Donanım
Cosmo
Model Yılı
2011
Aslında ben değişim yaptığımda ustam alabilirsen 5 litre daha yağ al 30 bin sonra değiştirelim o zaman eski yağın oranını düşürmüş oluruz diyordu. Belkide 2 partide değişiklik yapılabilir. Tabi parayıda düşünmek lazım :)

omeroz

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
Astra j 1.6 cdti
Yakıt
Dizel
Vites
Otomatik
Donanım
Edition+
Model Yılı
2016
Aslında ben değişim yaptığımda ustam alabilirsen 5 litre daha yağ al 30 bin sonra değiştirelim o zaman eski yağın oranını düşürmüş oluruz diyordu. Belkide 2 partide değişiklik yapılabilir. Tabi parayıda düşünmek lazım :)
Allah izin verir bu araca binmeye devam edersem, kafamda belirlediğim değişim periyodum her 30.000km'de bir:) nerden bulalım yetkili serviste bile olmayan cihazı Adana'da:) 300tl değil de 150tl olsa her bakımda değişelim, baş göz üstüne.

Son düzenleme:

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Yunus Emre
Araç
Astra F
Yakıt
Benzin/Lpg
Vites
Otomatik
Donanım
GLS
Model Yılı
1997
Otomatik şanziman yağı değişiminde komple değişim için birinci değişimden 500-1000 km sonra ikinci değişim yapılmalidir. Manuel değişimlerde

D5503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Wir leben Autos

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
opel astra j
Yakıt
Benzin
Vites
Otomatik
Donanım
Sport
Model Yılı
2012
İlk ekran görüntüsünde 1 litrelik yağ var. Bunun gibi 5 tane mi aldınız :) Yoksa 5 lik satılıyordur diye tahmin ediyorum.
Bende servisde var mı yok mu kontrol edeyim bakayım. Pazarlıkla servis uygun olabilir.

omeroz

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
Astra j 1.6 cdti
Yakıt
Dizel
Vites
Otomatik
Donanım
Edition+
Model Yılı
2016
İlk ekran görüntüsünde 1 litrelik yağ var. Bunun gibi 5 tane mi aldınız :) Yoksa 5 lik satılıyordur diye tahmin ediyorum.
Bende servisde var mı yok mu kontrol edeyim bakayım. Pazarlıkla servis uygun olabilir.
Benim araçta yetkili serviste değişim yapıldı. 5 adet gm marka kullanıldı. Dikkat edeceğiniz husus dexron VI yazısı. Bir de piyasada sahteleri olabiliyormuş, güvenilir bir yerden alın derim.

Şanzuman yağı ile ilgili iki konu açıldığını ve orada aşağıdaki fotoları paylaştığımı farkettim. Burada da paylaşayım.

Yetkili servisin yaptığı işlemlerin fotoları:
20180208_135548-min.jpg 20180208_142048-min.jpg o.jpg 20180208_142552-min.jpg

Son düzenleme:

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Yunus Emre
Araç
Astra F
Yakıt
Benzin/Lpg
Vites
Otomatik
Donanım
GLS
Model Yılı
1997
Şanzıman yağını mümkünse orjinal kullanın, viskozite sapmalarında şanzıman uğultu yapabiliyor, can sıkıcı

Ad Soyad
Hasip TOSUN
Araç
Opel Astra
Yakıt
Benzin
Vites
Otomatik
Donanım
Cosmo
Model Yılı
2011
5 tane 1 litrelik aldım hocam. Arkadaşlarında dediği gibi dikkat etmek lazım sahte yağlarda varmış piyasada.

Berkin

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
Opel Astra
Yakıt
Benzin
Vites
Otomatik
Donanım
Spor
Model Yılı
2014
Bende motuldan aldım 5 litre dexron 6. işlerim biraz yoğun ama 2 hafta içinde ustama gidip değiştirecem şansıman yağını.

Wir leben Autos

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
opel astra j
Yakıt
Benzin
Vites
Otomatik
Donanım
Sport
Model Yılı
2012
Benim araçta yetkili serviste değişim yapıldı. 5 adet gm marka kullanıldı. Dikkat edeceğiniz husus dexron VI yazısı. Bir de piyasada sahteleri olabiliyormuş, güvenilir bir yerden alın derim.

Şanzuman yağı ile ilgili iki konu açıldığını ve orada aşağıdaki fotoları paylaştığımı farkettim. Burada da paylaşayım.

Ekli dosyayı görüntüle 703 Ekli dosyayı görüntüle 704 Ekli dosyayı görüntüle 706 Ekli dosyayı görüntüle 707
Özel yağ cihazı ile temizlenince 8 lt kadar alırken, normal tapa açıp yenisi eklenince 5 lt yetiyor. Bu durumda 3 litre eski yağ mı kalıyor ? Ben mi yanlış anlamdım.

omeroz

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
Astra j 1.6 cdti
Yakıt
Dizel
Vites
Otomatik
Donanım
Edition+
Model Yılı
2016
Özel yağ cihazı ile temizlenince 8 lt kadar alırken, normal tapa açıp yenisi eklenince 5 lt yetiyor. Bu durumda 3 litre eski yağ mı kalıyor ? Ben mi yanlış anlamdım.
Doğrudur.

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Yunus Emre
Araç
Astra F
Yakıt
Benzin/Lpg
Vites
Otomatik
Donanım
GLS
Model Yılı
1997

Ekli dosyayı görüntüle 703 Ekli dosyayı görüntüle 704 Ekli dosyayı görüntüle 706 Ekli dosyayı görüntüle 707
Doğru, eski yağ kalıyor, bunun için 500-1000 km sonra ikinci değişim gerekiyor.

D5503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Berkin

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
Opel Astra
Yakıt
Benzin
Vites
Otomatik
Donanım
Spor
Model Yılı
2014
Yağ ucuzda değilki zırt pırt değiştirsek. Yeter ona 5 litre :)

Wir leben Autos

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
opel astra j
Yakıt
Benzin
Vites
Otomatik
Donanım
Sport
Model Yılı
2012
İkinci değişimde bile 3/8 seyreltilmiş eski yağ, (3/8) 5 litre olarak seyrektilecek. Yine bir eski yağ olacak bu durumda :)

Bu arada şanzuman yağ değişim makinesi yok servislerde gedizlere vs. sordum. Nadir mi bulunuyor nedir,

omeroz

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
Astra j 1.6 cdti
Yakıt
Dizel
Vites
Otomatik
Donanım
Edition+
Model Yılı
2016
İkinci değişimde bile 3/8 seyreltilmiş eski yağ, (3/8) 5 litre olarak seyrektilecek. Yine bir eski yağ olacak bu durumda :)

Bu arada şanzuman yağ değişim makinesi yok servislerde gedizlere vs. sordum. Nadir mi bulunuyor nedir,
Servisler yağ değişimini gereksiz buldukları için o cihazı bulundurmaları bekleyemeyiz. Benim yağ değişiminde, müdürlerine kadar gelip tekrar tekrar sordular. Ortada bir sorun yokken ilk kez değişim yapıyoruz dediler. Ustabaşıları da ben olsam 30.000kmde bir değişirim dedi, o da ayrı bir konu. Benim için bu kadar kısa sürede 2. Değişim maliyet olarak fazla. Hiç değiştirmeyenlerle kıyaslayınca bu bilinç te yeter diyorum.
http://www.eralotoservis.com
Burası ve bu cihazı bulunduran yerlerle de görüşüp fiyat alabilirsiniz. Fiyat uygunsa olmuşken tam olur...

Son düzenleme:

Mustafa Feyzi

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
Opel Astra
Yakıt
Benzin
Vites
Manuel
Donanım
Cosmo
Model Yılı
2012
Arkadaşlar manuel sanzımanlarda yağ değişimi yapmak gerekiyor mu? Benim aracım 85.000 de ve 78.000 de baskı balata değişmiş. Baskı balata değişiminde şanzıman yağı değişiyor mu?

Wir leben Autos

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
opel astra j
Yakıt
Benzin
Vites
Otomatik
Donanım
Sport
Model Yılı
2012
Motor kadar şanziman da baski altında, neden bu kadar önem verilmiyor anlamadım. Enteresanmış. Ben boşuna servislere sormayayim bu durumda.

Bu konuyu okuyan(lar) (Kullanıcı(lar): 1, Misafir(ler): 1)