Yeni aldığım opel 1.2 corsa hakkında bi kaç soru

corsacı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selam arkadaşlar benim bi problemim var.

daha alalı 1 ay olmayan 2006 model opel corsa 1.2 twinportum bir depo benzin (44 litre) bitirmesine karşılık 400 km bile tam yapmadı. sürekli kısa mesafelere gidip geldim oda var yalnız.

ama yinede çok benzin yakmadımı sizce ? neden millet aynı arabayla 700-800 km yapıyor ben 400 de kaldım ?

bide garip gelicek benim arabamın hangi çeşit benzinle tam gittiğini bilmiyorum yani süper mi kurşunsuzmu nasıl öğrenicme bunu ?

ve rastgele kurşunlu koyarsam ne olur yani bi araca süper yerine başka bi benzni koyulursa ne olur gitmezmi araba sanki ?

son sorumda bu araçla yokuş çıkarken çok zorlanıyor burda ne yapmam lazım kaçıncı viteste gitmem lazım bu arad aoto easytronic yani debriyaj yok

sağolun..

TheOne

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.serkanuser.com
Öncelikle benzinli 1.6 veya 1.4 bir aracın 700-800 gittiğini hiç duymadım. Sen de duymazdan gel...

Aracın 100km' de ortalama 11lt yakıyor sanırım. Değer olarak çok gibi haklısın. Ben 1.6 aracımla şehir içinde devamlı klima açık olarak 8.6lt yakıyorum şu an... Benzin sarfiyatının fazla olmasının birçok etkeni vardır ancak aracının yeni olması bunları söylememi engelliyor o nedenle yorum yapamıyorum.

Aracına uygun benzin kurşunsuzdur. Zaten süper satılmıyor artık yanlış hatırlamıyorsam... Satılsa da süper benzinin pompası senin depoya uymaz sanırım.

1.2 easy' lerin yokuş problemi de sıkça konuştuğumuz konulardandır. Yokuşun durumuna göre vitesi manuel olarak kullan bence...

corsacı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sağol adminim sağol bişey daha sorucam yokuş aşağı giderken aracı boşa almak iyimidir benzin tasarrufu sağlarmı yoksa 1.vitestemi inmek lazım yokuş çıkarkende kaçta çıkmak iyidir ..

volkanx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.volkanx.tr.cx
enjeksiyonlu arabalarda araca gaz vermezsen benzin sarfiyatı olmaz diye biliyorum o yüzden boşa alman ile aracın kendi devriyle inmesi arasında benzin açısından fark olmaz ,o yüzden viteste inmek her zaman daha güvenlidir...

corsacı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
motorinlerde yokmu enjecsiyon abi. benim araçta varmı acaba

CiMiX

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Eğer benim grafik bilgi ekranında yazanlar gerçek verilere yakın şeylerse, boşa atınca, viteste devirli bir şekilde iniş eğilimli olan yoldan daha az yakıyor. Yani boşa atmanın artı bir getirisi yok. En iyisi viteste uygun devirlerde kullanman...

heart_breaker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
CiMiX' Alıntı:
En iyisi viteste uygun devirlerde kullanman...

yukarıda da dendiği gibi hem daha güvenli...bence de öle katılıyorum

mustafagokay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Easytronic şanzıman da boşa atmak ayrıca problem çıkarabiliyor...
Bencede yokuş inerken uygun devirlerde uygun viteste gitmen daha güvenli...

ORDUdrift

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yokus asagı inerken araban her zaman viteste olsun eger gaz basmazsan clima da açık deil se araba zaten hiç yakmıyor

volkanx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.volkanx.tr.cx
ORDUdrift' Alıntı:
yokus asagı inerken araban her zaman viteste olsun eger gaz basmazsan clima da açık deil se araba zaten hiç yakmıyor

+1