1.7 Dti Hakkinda Bilgi Yokmu ??

hi_cazz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar ben tüm teknik verileri bilemeyebilirim ama benim babam dizel pompası yedek parçası üreticisi! bildiğim tek şey var! 1,7 dizeller bosch elektronik düz dizel pompa! 1,3 dizeller ise common rail diye tabir ettiğimiz değişik yeni nesil pompa versiyonu ve turbo sistemli! turbo doping gibi bişeydir, motrun ömrünü kısaltır! düz dizel pompaların tamiri mümkündür! ona ayar yapan sadece istanbulda bir pompacı vardır tamirini de o yapar! ama 1,3 dizellerde tamir mümkün değildir pompa komple değişir, onun yaklaşık fiyatları da 3000- 4000 ytl arasındadır! malesef bizim türkiyemizde hep boktan mazotlar olduğundan ve sürekli petrol değiştirerek alınan mazotlardan 1,3 motorlu araçlar 100.000 km yol yapabiliyor! sonra 4000 ytl ye yeni pompa taktırması gerekiyor! araba çekişten düşüyor yakıt artıyor vs. vs. benim babamların dizel üzerine fabrikası var 30 çalışanı var ve kimse dizel araç kullanmaz! her türlü dizel aracın yıllık 1000 ytl gibi bi pompa masrafı olur! ayar, enjektör, temizleme vs. ben o 1000 ytl yi pompaya harcayacağıma benzinli arabamda yakıt olarak harcarım çok daha iyi!!! yardımcı olabildiysem ne mutlu bana!!!

Nedense söylediklerine pek inanmadım. Çünkü dizel motorlar sandığın gibi masraflı değillerdir. Örneklerine gelince. Dayımda 2000 model passat 1.9tdi
ve 2003 model 1.9tdi transporter var. Ve düşünki 2000 yıllarında türkiyedeki dizel rezilliğini. Şimdi aracı 170000de(passat olan) ve hiçbir sorunu yok sadece bakımlarını yaptırıyor tamam. Bu bence direk kullanım ile alakalı. Bizde dizel mitshubishi canter ve canter intercoler var. Birisi 97 birisi 2001 model günde en az 350km yol yapıyorlar şehiriçi ama şimdiye kadar bakımları harici abartılı masrafları olmadı hele motor yüzünden hiç masrafları olmadı. Dizel motorlar günümüz teknolojisi ile benzinli motorlardan farksız hatta iyi oldukları yönler bile var. Ayrıca günümüzde Türkiye'de kullanılan dizel yakıtlarda kalitesiz değil. Turbonun motoru öldürmesi konusu ise bence tam bir komedi. Yani turbo kendi içinde atmosferik motora basınç üretir aradaki fark burda ve buda ekstra gücü sağlar. Gelelim 1.7 dti motor ve 1.3 cdti motora bunların ikisindede turbo vardır. 1.7 motoru hiç kullanmadım ama tork olarak 1.3 motordan daha az tork ürettiğini duydum ve buda rampalarda çekişinin 1.3 motora göre düşeceğini gösterir. Bende şu an corsa 1.3cdti 90hp var. Ve arkadaşlarla doluşum muğladan gökovaya gidip geldik. Muğlaya gelip oraları gören varsa nasıl yokuştur bilir. Bitmek bilmeyen yokuş ve araç banamısın demedi. yeterki yokuşta torkunu üretebildiği devirde kullan arabayı. Bu arada dizel kullanmaya yeni başlamış birisiyim bunuda söylemem gerek.

Son düzenleme:

CoRSa_M

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bende de 1.7 dti var, 3 ay oldu assa yukari aldigim, oldukcada memnunum, denildigi gibi kamyonetten bozulma oldugundan konfor biraz az, ama 1.3 cdti fiyatina gorede fiyatlari cok uygun, neticede ayni yastaki bir 1.3 cdti 18-20 arasi ediyorken bisim 1.7.ler 13-14 civarinda alici buluyor...Bazi arkadaslarin soylediklerine katilamayacagim, aylik 300-400 ytl arasi olan 1.6 motorlu eski arabamdaki benzim masrafim 1.7 dti arabamla birlikte aylik 75-100 ytl arasina indi, Allah razi olsun arabamdan :)

Onemli bir konu lutfen okuyun...

Faydali olacagina inandigimdan 1.7 dti kullanicisi arkadaslarimla paylasmak istedim.
Yillik olarak odedigimiz 360x2=720 ytl yapan motorlu tasitlar vergimizden nasil kurtulabiliriz :) Arkadaslar kullandigimiz aracin kasko bedeli 14.150 ytl minimum taban olarak alinirsa bu bedelin %5.i 707.50 ytl.ye geliyor, ve biz bu arac icin yilda 720 ytl vergi oduyoruz, odedigimiz vergi kasko bedelinin %5.ini gectigi icinde devlete itiraz edip motorlu tasitlar vergisini bir alt kademeden odememiz mumkun olabiliyor, bu durumda da asda olsa bir avantaj saglayabiliyoruz cebimize, ugrasmak isteyenler bu bilgiyi arastirip gerekli prosedurleri uygularayak bundan faydalanabilirler... bilgilerinize...

maliyeci

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benide aydınlatırmısınız!!!

Arkadaşlar bu 1.7 motorun benimkisiyle bir akrabalığı varmı benimkide japon motor diye geçiyor. Bendeki 1.5 67 beygirken 1.7 olanı nasıl 60 beygir oluyor anlamadım. Bu arada benim motorun özellikleri ve fabrika verilerini nerede bulabilirim teşekkürler...

mert_efe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bilginee...

kardeş bu 1.7 motorlar ısuzu tarafından imal edilmiş 75 beygir seninki eski tip dizel 1.5 oda japon sayılır ama ısuzu tarafından imal edildiğini sanmiyorum bilgine...