Neler yeni

Astra j Edition Ve Edition+'larda Bulunmayan Arka Iç Aydınlatma ve Okuma Lambası

omeroz

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
Astra j 1.6 cdti
Yakıt
Dizel
Vites
Otomatik
Donanım
Edition+
Model Yılı
2016
Malumunuz bizim edition+'larda arkada okuma lambası yok. Uzun süren araştırmalarım sonuç vermeyince kolları sıvadım, kendi lambamı kendim yaptım.

1- Kapılar açıldığında, aracın kilidi açıldığında ve ön orta lamba yakıldığında yanan arka aydınlatma lambası

Malzemeler:
5m kablo, 1 ad led ampül

Uygulama:
Ön aydınlatmayı komple yerinden
20180219_101034.jpg çıkartıyoruz (ön cam tarafından iki elimizle çekince çıkıyor klipsleri var, diğer taraflardan denemeyin geçmeli), kablomuzu çıkardığımız aydınlatmanın boşluğundan tavan içine gönderip ön cama çıkartıyoruz, kablonun uçlarını ortadaki lambaya bağlayıp aydınlatmayı yerine takıyoruz.

Kabloyu tavana içine gizleyerek ön direklerden birine geliyoruz, ön direği de geçtikten sonra kapı fitillerini açıp kabloyu kapı eşiğindeki plastik parça altına göndermeye devam ediyoruz, bu şekilde devam ederek arka kapıdan arka direğe geçiyoruz. İsterseniz burada sonlandırabilir ve ledi arka direğe yapıştırabilirsiniz ama 20171104_155146-min.jpg 20171104_155031-min.jpg

baş seviyesinde olduğu için göz alıyor orta stop lambasına kadar devam edin ve üzerine yapıştırın. Aynadan yine biraz gözünüzü alabilir, ben köpükten bir kaide yaptım üzerini bantla kapladım, kaideyi stopa, lambayı kaideye yapıştırıyoruz, işlem tamam. 20180113_160253.jpg

2- Arka okuma lambası

Malzemeler:
2x5m kablo, 2 ad led ampül

Uygulama:
1. Kısımdan tek farkı 2. Kabloyu ön sol okuma lambasına bağlıyoruz, geri kalan kısmı aynı. Ön okuma lambasının ampülünü çıkartıyoruz ve düğmesini açıyoruz, sonuç önden kontrol edilebilen arka okuma lambası.

Seyir halinde arkada ışığa ihtiyaç duyulduğunda 1.uygulama orta lambaya bağlı olduğu için ön ve arka aydınlanacak sürücüyü olumsuz etkileyebilecektir. 2. Uygulama da buradan doğmuştur. Bu arada ön sol okuma lambası (sağ da öyle) benim hiçbir işime yaramadığı için 2. Uygulamada enerjiyi oradan alarak ön sol okuma lambasını iptal etmeyi uygun gördüm.

Dipnot: ben 1 ad ampül ve 4 m kablo almıştım. O kablonun ucunu hem orta lambaya hem de sol ön okuma lambasına bağladım. Sol ön okuma lambasını yaktığımda orta da yandı:) doğal olarak (kablo alırken bunu düşünemedim:( ). Tekrar kablo almaya üşendim, 1. Uygulamayı yaptım. 4m kablo arka direğe kadar uzanıyor, orta stopa kabloya ek yaparak ulaştım.

Ampül tedariği:
http://s.aliexpress.com/FvyqEvMJ?
Ben n11den aldım 26TL+5TL kargo
Aliexpreste 2TL tanesi:) şimdi 8 tane sipariş ettim bir yer beyaz olunca her yer beyaz olacak arabada mecburen. Bulabilirseniz gün ışığı led alın diğerleri ile uyumlu olur..

Son düzenleme:

ikra71

VIP Üye
Ad Soyad
Ali Bey
Araç
Opel Astra
Yakıt
Benzin/Lpg
Vites
Manuel
Donanım
Sport
Model Yılı
2013
Arkadaşlar daha önce kendi aracıma tavan lambası ile paralel çalışan, uzaktan kumanda ile aracın kapılarını açtığınızda tavan lambası ile birlikte yanan ve kararak sönen, yine tavan lambasına manuel olarak yaktığınızda tavan lambası ile birlikte yanıp birlikte sönen paspas aydınlatması yapmıştım.
Yukarıda emeroz kayıtlı kullanıcı arkadaşımızın bahsettiği gibi arka tavan aydınlatması yapmak isteyen arkadaşlar olursa elektrik bağlantısını alabileceğiniz bir yerden bahsetmek istiyorum.
Astra J kasa aracımızın sağ ön yolcu paspasının solunda bulunan ve vites koluna doğru uzanan büyük plastik parçayı kendinize doğru çektiğinizde parça yerinden çıkıyor. Karşınıza aşağıdaki resimde görmüş olduğunuz soketler çıkacaktır. Resimde görmüş olduğunuz soldaki mavi renkli soket üzerindeki siyah renkli kablo (-) ucumuz, sağdaki gri renkli soket üzerinde işaretlemiş olduğum gri renkli kablo ise (+) ucumuz. Eğer elektriği bu uçlardan alarak kendinizce uygun olan bir yerden arka tavana götürürseniz arka tavan lambası hem kapılar ile paralel çalışacak hemde kapılar kapalı iken ön tavan lambanızı manuel yaktığınızda arka lambanızda yanacaktır. Bilginize...

20170903_171220.jpg

Ad Soyad
Cemil ŞEN
Araç
Opel Astra J 1.3 CDTI
Yakıt
Dizel
Vites
Manuel
Donanım
Edition
Model Yılı
2012
Elinize sağlık..Güzel bir uygulama olmuş..

ikra71

VIP Üye
Ad Soyad
Ali Bey
Araç
Opel Astra
Yakıt
Benzin/Lpg
Vites
Manuel
Donanım
Sport
Model Yılı
2013
Elinize sağlık..Güzel bir uygulama olmuş..
Rica ederim Cemil Bey. Deneyimlerimizi paylaşmak çok güzel bir duygu. İsterim ki tüm aynı model aracı kullanan insanlar bir araya gelsin ve sıkıntılarını, deneyimlerini, tecrübelerini paylaşsınlar. Sanayide bir tornavida dahi kullanmadan park ampulünü değiştirdikten sonra borcunuz 20TL diyen vijdansız ustalardan uzak durabilelim... Ayrıca bizleri böyle aynı çatı altında toplayan Hasip Beye de ayrıca teşekkürlerimizi sunuyoruz..

Son düzenleme:

omeroz

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
Astra j 1.6 cdti
Yakıt
Dizel
Vites
Otomatik
Donanım
Edition+
Model Yılı
2016
Bir faydamız olursa ne mutlu...

Ad Soyad
Hasip TOSUN
Araç
Opel Astra
Yakıt
Benzin
Vites
Otomatik
Donanım
Cosmo
Model Yılı
2011
Tesisat işi tam bir uzmanlık gerektiriyor ve görüyorum ki aramizda birbirinden değerli uzman arkadaşlarımız var. Teşekkürler

omeroz

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
Astra j 1.6 cdti
Yakıt
Dizel
Vites
Otomatik
Donanım
Edition+
Model Yılı
2016
Tesisat işi tam bir uzmanlık gerektiriyor ve görüyorum ki aramizda birbirinden değerli uzman arkadaşlarımız var. Teşekkürler
Teşekkürler/Estağfirullah ne uzmanlığı herkesin yapabileceği bir iş bence...

Son düzenleme:

piyanistce

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
Opel Astra J Sedan
Yakıt
Benzin/Lpg
Vites
Manuel
Donanım
Edition Plus ++
Model Yılı
2017
Ellerinize sağlık çok güzel ve detaylı bir anlatım olmuş, ben diyorum ki arkadaki plastiği delip kartal gözü led takssak aydınlatır mı arka tarafı sizce hemde çok şık gözükür, saygılar

omeroz

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
Astra j 1.6 cdti
Yakıt
Dizel
Vites
Otomatik
Donanım
Edition+
Model Yılı
2016
Teşekkür ederim sağolun. aydınlatma olarak kullandığım led 5w ya da 8w olması lazım arka kısmı gündüz gibi aydınlatıyor. Kartal gözüne şimdi baktım n11'de 10tl, 1 adedi 3w. Bundan 2 adet takarsak yeterli gelir bence. Plastik siyah kısımları da griye boyarsak, mükemmel olacağını düşünüyorum.
Ama şimdi aklıma geldi, direkt olarak plastik parçaya montaj durumunda parçanın eğiminden dolayı ışık aynaya vuruyor ve sürücüyü çok fazla rahatsız ediyor. Onu da denedim, oradan biliyorum. Bakış eksenimize dik ışık verecek şekilde montaj yapılabilirse bu sorun da ortadan kalkar. Benim o çirkin köpüğü yapma sebebim de buydu malesef...

Son düzenleme:

piyanistce

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
Opel Astra J Sedan
Yakıt
Benzin/Lpg
Vites
Manuel
Donanım
Edition Plus ++
Model Yılı
2017
Teşekkür ederim sağolun. aydınlatma olarak kullandığım led 5w ya da 8w olması lazım arka kısmı gündüz gibi aydınlatıyor. Kartal gözüne şimdi baktım n11'de 10tl, 1 adedi 3w. Bundan 2 adet takarsak yeterli gelir bence. Plastik siyah kısımları da griye boyarsak, mükemmel olacağını düşünüyorum.
Ama şimdi aklıma geldi, direkt olarak plastik parçaya montaj durumunda parçanın eğiminden dolayı ışık aynaya vuruyor ve sürücüyü çok fazla rahatsız ediyor. Onu da denedim, oradan biliyorum. Bakış eksenimize dik ışık verecek şekilde montaj yapılabilirse bu sorun da ortadan kalkar. Benim o çirkin köpüğü yapma sebebim de buydu malesef...
Kartal gozunu plastigin orta noktasindan sabitlersek eger sikinti olacagini düşünmüyorum hatta belki boyut atlatayim olaya 1 kartal gozunu feda ederek isitip o alana hafif bosluk saglayip gomme yapabilirim bu riski almaya deger mi acaba cok his olacak kafamdakini yapabilirsem

SM-J530F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

omeroz

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
Astra j 1.6 cdti
Yakıt
Dizel
Vites
Otomatik
Donanım
Edition+
Model Yılı
2016
Kartal gozunu plastigin orta noktasindan sabitlersek eger sikinti olacagini düşünmüyorum hatta belki boyut atlatayim olaya 1 kartal gozunu feda ederek isitip o alana hafif bosluk saglayip gomme yapabilirim bu riski almaya deger mi acaba cok his olacak kafamdakini yapabilirsem

SM-J530F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Bence ortadan yaparsanız geride kalır, pandizotu ve arka camı aydınlatır. Arka koltuk için yetersiz kalabilir ışık... Plastiğin uç noktası ideal, ben o plastiğin üzerinde kaç farklı kombinasyon denedim bilseniz :). Tabi siz deneyin belki aydınlatma size yeterli gelir. Ama gece karanlıkta aydınlatmayı ölçecek denemeler yapıp, montaj noktasını kesin tespit etmeden başlamayın derim.

Son düzenleme:

omeroz

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
Astra j 1.6 cdti
Yakıt
Dizel
Vites
Otomatik
Donanım
Edition+
Model Yılı
2016
Yaptığım çalışmada kablo tesisatını tavandan götürmüştüm. Tavanda perde hava yastıklarımız olduğundan risk teşkil etme ihtimali (kablo kamçı misali vücudumuza zarar verebilir) söz konusu...
O yüzden A sütunundan (ön direk) C sütununa (arka direk) kadarki kısımda kabloları kapı fitili ve kapı eşiğindeki iç plastik parça içinden götürüp C sütunundan tavana almayı düşünüyorum. Yukarıdaki anlatımımı da bu yönde düzenliyorum. Uygulamayı yapmayı düşünenlere de önerim bu yönde olacaktır...

Bu sefer önden kontrol edilebilen 2. Lambayı da koyacam inşallah...

Son düzenleme:

omeroz

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
Astra j 1.6 cdti
Yakıt
Dizel
Vites
Otomatik
Donanım
Edition+
Model Yılı
2016
Ön park sensörü için elektrikçimden randevu almıştım. 1.5 saat boşluğum vardı. O arada Aliexpressten gelen ledleri orijinal ampüllerle değiştirdim. İç aydınlatmalar beyaz oldu. Tavandan giden arka aydınlatma tesisatını da kapı eşiklerindeki plastik parça altına aldım...

jkeskin

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
Astra j
Yakıt
Dizel
Vites
Manuel
Donanım
Edition
Model Yılı
2014

omeroz

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
Astra j 1.6 cdti
Yakıt
Dizel
Vites
Otomatik
Donanım
Edition+
Model Yılı
2016
Merhaba gençler. Bu postu görünce bu forumda iyi şeyler döndüğünü düşünerek bende üye oldum. Bende de bir edition var.
Bence şöyle bir lamba daha şık duracaktır arabada.
https://tr.aliexpress.com/item/Vehe...d16c-48d6-a890-1808de10e910&priceBeautifyAB=0
@ikra71 bahsettiğiniz kablolara bağlantıyı nasıl yaptınız? kabloları yüzeysel soyarak mı bağlantıyı gerçekleştirdiniz?
Ekli dosyayı görüntüle 534
Daha şık duracağı kesin, ama tavanda..

Eğer bu lamba tavana monte edilecekse öncelikle montaj yerini %100 doğru tespit etmek lazım.

Bu tespitten sonra tavana lambanın kapatacağı alan dışına taşmayacak fakat içinden lambayı tutacak olan metal parçanın geçebileceği büyüklükte bir delik açılacak.

Metal parça delikten geçirilip tavan üzerine alınacak, lambanın üst kapağı sökülüp bu metal parçaya kilitlenip vidalanacak, (metal parçanın kenetleri için 4 küçük delik, vidaları için 2 küçük delik daha açılacak), böylece tavan döşemesine asmış olacağız lambayı. tavan ortasına kılavuzla kablo çekme işi de pek kolay sayılmaz...

Geçenlerde park sensörü ekranını tavan içine gizlediğimde, o bölge 1 mm kasıldı diye strese girdim, tekrar açıp ekranı sıkıştırdığımız yerden çıkardım süngerle kaplayıp, hiçbiryeri kastırmayacak biçimde boşta tavanın üzerine koydum (çok şükür bu şekilde de ses yapmıyor) Yani diyeceğim bende tavanı delecek yürek yok, sarkar kumaşı deforme olur falan yazık olur. Tavan hassas biraz. Siz yapmak isterseniz tavsiye etmem ama eliniz bu işlere çok yatkınsa kolaylıklar diler, elinize sağlık derim.

Bu lambayı orta stop lambası kapağı üzerine monte ederseniz kapak yüzeyi (eğimli) düzgün bir formda olmadığından diktörgen lamba kapak üstüne tam oturmayabilir, (lambayı alıp denemek ya da ölçüleri varsa bi kalıp oluşturularak kapak üstünde montaj denemeleri yapmak gerek) otursa bile ya arkada kalıp arka pandizotu aydınlatır, ya da önde kalıp aynada gözünüzün içine girer.
Ama benim şahsi fikrim daha küçük ebatlı bir lamba kullanmanız, lamba ebatı küçüldükçe eğimli parça üzerinde daha rahat hareket edersiniz, bir çift taraflı bant bile eğimi absorbe eder. Yani küçük ama kuvvetli bir lamba aracın kıvrımlı parçaları üzerine montaj konusunda çok kolaylık sağlayacaktır.

Ad Soyad
Cemil ŞEN
Araç
Opel Astra J 1.3 CDTI
Yakıt
Dizel
Vites
Manuel
Donanım
Edition
Model Yılı
2012
Vantuzlu lambalar yokmu yahu..Delmeden biçmeden kablo sıyırmadan pille çalışan cama yapıştırıp kullanabileceğimiz :)..

omeroz

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
Astra j 1.6 cdti
Yakıt
Dizel
Vites
Otomatik
Donanım
Edition+
Model Yılı
2016
Ad Soyad
Cemil ŞEN
Araç
Opel Astra J 1.3 CDTI
Yakıt
Dizel
Vites
Manuel
Donanım
Edition
Model Yılı
2012

omeroz

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
Astra j 1.6 cdti
Yakıt
Dizel
Vites
Otomatik
Donanım
Edition+
Model Yılı
2016
Bu da son hali;
20180306_185926-min.jpg 20180306_185951-min.jpg

Aydınlatmanın yerleştirileceği yerin kalıbını çıkarmak için 1parça karton, kaide için 1parça köpük, köpüğe şekil vermek için zımpara, şekillenen köpüğü kaplamak için döşemeciden alınan 1 parça tavan kumaşı, kumaşı dikmek için iğne-iplik ve tamamlanan parçayı arka stoba sabitlemek için cırt bant kullandım.
20180227_224250-min.jpg 20180305_230109-min.jpg 20180305_232051-min.jpg 20180305_234059-min.jpg
Vakit sıkıntısı ve benim acemi terziliğimle ancak bu kadar oldu:) 20180306_012301-min.jpg
20180306_183924-min.jpg

Son düzenleme:

omeroz

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
Astra j 1.6 cdti
Yakıt
Dizel
Vites
Otomatik
Donanım
Edition+
Model Yılı
2016
20180306_185853-min.jpg 20180306_185814-min.jpg Kullandığım ledler 5 ya da 8w.
Orjinalden çok daha iyi aydınlatıyor.
Araba biraz dağınık kusura bakmayın:)