Bor Esaslı Motor Yağ Katkısı İşe Yarar Mı?

astra35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Opelciler motor yağ katkısı konusunda tereddüte kaldım.
Bor Madeni esaslı motor yağ katkısı kullanmayı düşünüyorum. Ürünün açıklamasında;
*metallerde sürtünme katsayısını 0.01’e düşürür,
*sürtünmeyi yok ettiği için aşınmayı %98 daha aza indirir,
*sürtünmeye harcadığı enerjiyi tasarruf dönüştürür,
*% 10 yakıt tasarrufu sağlar,
*kompresyon kaçaklarını önlediği için yağ eksiltmeleri azaltır,
*egsozdan duman salınımını azaltır,
*beygir gücünü ( 2 ile 6 ) HP arası arttırır,
*tork değerlerini % 10 civarında arttırır, ...
gibi ifadeler ayrıca dünyada ünlü bir çok otomobil firmasının bu ürünü kullandığını yazıyor.
Aranızda bu üründen kullanmış arkadaşlar var mı? Gerçekten yazdığı şekilde faydalı mıdır? Gerçi Opelim 150.000 km.de. Görüşlerinize ihtiyacım var? Şimdiden teşekkür ederim Opelciler!!!

Kunteper Canavarı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Geçen forumda bi arkadaş bunun araştırmasını yapmıştı ve faydalı özelliklerini gördüğünü yazmıştı benimde bir arkadaş nissan sx200 de kullanıyor memnunum diyor ama ben kullanmadım.:D

asfalt

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
testi papirus nickli bi arkadaş astra da yapmıştı. şimdi üye mi bilmiyorum ama... ilk başlarda pek memnun değildi, katkı sonradan kendini göstermeye başlamıştı. bende geçen gün corsa c ye koydum, 1.4 benzinli. bi antalya yolculuğu var, bakalım noolcak. yazarım buraya sonuçları...

ilkerce

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende kullandım, ama işe yaradı mı yaramadı pek farkedemedim

angelacelya

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
çok alakalı değil ama bor hakkında
biliyorsunuz bor mineralinin türkiye de geniş rezervleri bulunuyor.öyle ki dünya nın %70 İ ülkemizde imiş.bor minerali artık birçok alanda hızla kullanılan bir madde haline geldi.örneğin inşaatta izolasyon malzemesi olarak kullanılıyor artık ve diğer izolasyon malzemelerine göre çok daha ucuza geliyor.
en önemlisi dünya da artık bor ile çalışan araba yapılmış.ve bunun seri üretimine geçilmeya bbaşlanacak.
dikkatinizi başka bir yere çekmek istiyorum ben.borun işletmesi sanırım etibank a ait.bir yerde okuduğum yazıdan hatırladığım kadarıyla.bordan dolayı yaklaşık değeri 800 milyar dolar olan etibankı 40 milyon dolara bir amerikan şirketine satmayı planlıyorlar.o şirketin etibankı almaktaki amacı da tabi bor yataklarının işletmelerine sahip olmak.
bu konu şimdi hangi aşamada bilmiyorum.yazıyı bulursam eklerim buraya.araştırmadım doğruluğunu ama.

astra35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Fikirleriniz için teşekkür ederim. Biraz daha araştırmaya devam edeyim. Bakalım yüz güldüren tavsiyeler var mı?

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selam ben castrol un sitesindede okumuştum.Gömleklerde kılcal olarak bulunan yağın yukarı çıkmasını sağlayan yivleri bu katkılar doldurmakta
buda üst pistonların gidip gelmesi anın da uzun vadede sıkıntılar çıkarabileceğini belirtmişler.Özellikle zaten yağlaRIN ÇOK MALİYETLİ UZUN ARAŞTIRMALAR SONUCUNDA ÜRETİLDİĞİNİ VE MOTOR İHTİYACI İÇİN HERgereksinimi karşıladığını.katkı kullanımı durumunda yağın niteliğinde değişim yapabileceğini belirtmişler.kısacası tavsiye etmemekteler.Ama bende ikilemdeyim.Henüz beklemedeyim bakalım.

Papirus

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Papirus burada.:)

Evet Motor Silk CLS bond katkısını kullandık hatta benden görünce birkaç arkadaşım daha denediler memnun kaldılar , şimdi artık tam ayırd edemiyorum hala işe yaroyor mu yoksa etkisi geçici miydi. Çünkü o zaman veri toplamamıştık, zaman tutmak filan gerekliydi. Bizim yegane ayırd ettiğimiz fark motorun kolaylıkla devirlenmesi böylece ara hızlanmaların gerçekten iyileşmesiydi. Şu anda da devam ediyor mu bu artık fark edemiyorum .
Bence denemeye değer kısa süreli bir etkisi olsa bile o hızlanma artışı görmek iyi birşey, insanı mutlu ediyor. 98 oktan yakıtla kullanınca daha verimli oluyor sanki. 1 şişenin fiyat 70 milyon civarı hala nerdeyse yarım depo benzin , o şişenin de yarısını kullanıyorsunuz yani birisini daha kandırırsanız 35 milyona işi bağlayabilirsiniz.

astra35

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Papirus kardeşimin bahsettiğine ilave olarak motor rölantinde devir 500-600 rpm'e kadar düşüyor. Ayrıca motordaki sürtünme 0.01 seviyeye düştüğünden yaz&kış sabahları çalışması ilk kontakta ve oldukça rahat olduğu, yokuş tırmanırken önceleri 3.viteste çıkarken ürünü kullanırken 4.viteste çıkabildiğiniz gibi kullanıcılardan yorumlar aldım.

Karar noktasında takıldığım husus yıukarıda bizzat tecrübe edenlerin edinimlerini en azından 3-4 yıl sürmesi yönünde. Sonrasında etkisini kaybetse bile tekrardan ilave etmek olur.