• Sticker dağıtımlarımız başlamıştır. Sticker talebinde bulunmak için buraya tıklayınız.

Astra j

Cemocan1983

Kayıtlı Kullanıcı

Merhaba. Foruma yeni üye oldum. 2016 dizel otomatik sedan astra aracım var. Son birkaç aydır aracı çalıştırırken bazen tırrrrtt şeklinde bir ses çıkarıyor. Bir usta yağ itecekleri değişmeli dedi. Servise götürdüm ses çıkmadı bir türlü. Triger kayışı olabilir dedi ama sesi duyamadan tahmin yaptı. Bugün de bayram tatilinden dönerken motor arıza lambası yandı. Mahalledeki ustaya götürdüm, bilgisayara taktı. Turbo valf takılı kalmış diye bir uyarı çıktı. Uyarıyı silip ışığı söndürdü, tekrar yanarsa getir dedi. Bu şekilde bin dedi. Bu ışığın çalıştırırken gelen ses ile bir ilgisi var mıdır? Yağ itecekleri acele birşey mi hemen değiştirmeli miyim? İlk aracım pek anlamıyorum motordan. Masrafı çok mudur? Yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Cemocan1983

Kayıtlı Kullanıcı
Aracım 48 binde.

Hasip

Admin
Hocam aramıza hoşgeldiniz. 48 bin km civarında subap iticilerinde sorun olacağını sanmıyorum. Ustaların yağ iticisi diye subap iticisinden bahsettiklerini düşünüyorum. Müsait zamanınızda bizimle ses paylaşabilirmisiniz veya video.

Cemocan1983

Kayıtlı Kullanıcı
Hocam aramıza hoşgeldiniz. 48 bin km civarında subap iticilerinde sorun olacağını sanmıyorum. Ustaların yağ iticisi diye subap iticisinden bahsettiklerini düşünüyorum. Müsait zamanınızda bizimle ses paylaşabilirmisiniz veya video.
Ses her zaman çıkmıyor. Her çalıştırdığımda kayıt yapacağım denk getirip paylaşacağım. Çok teşekkür ederim.

Zafer715

Admin
Teknik Destek Ekibi
Ses volanttan geliyo daha once bi arkadasa bu sorundan bahsetmistim volant sorunu diye yazarsaniz ses aynimi bakin bi

• Beğen
Tepkiler: Cemocan1983

Zafer715

Admin
Teknik Destek Ekibi
Aractan rolantideyken traktir gibi ses geliyorsa iticilerinde skinti vardir, araci sogukken calistirdigin anda 1 2 sn lik bi tirt sesi geliyorsa eksantirik dislisi, arac rolantide calisirken ara ara tirt sesi geliyir ve isinana kadar devam ediyosa volantta skinti vardir

• Beğen
Tepkiler: mertk

mertk

Kayıtlı Kullanıcı
Aractan rolantideyken traktir gibi ses geliyorsa iticilerinde skinti vardir, araci sogukken calistirdigin anda 1 2 sn lik bi tirt sesi geliyorsa eksantirik dislisi, arac rolantide calisirken ara ara tirt sesi geliyir ve isinana kadar devam ediyosa volantta skinti vardir
Benim de aracımda sabahları ilk marşta her zaman olmamak kaydıyla özellikle soğuk motorda 1-2 sn tırttt sesi geliyor. Egzantrik dişlisi mi arızalı? :( İdare etmez mi böyle?

Zafer715

Admin
Teknik Destek Ekibi
Ufak bir bilgi veriyim sen hayalet, eksantirik dislisi dedigin sey eksantirik mili yani kam miline bagli biri dislidir. Kam mili dedigimiz sey subaplarin acilip ve kapanma zamanini ayarlar. yani subaplari acip kapatir. Kam mili dislisi krank mili dislisi ile ayni kayisin icindedir. krank milinin 2 tur hareketi kam milini 1 tur hareket ettirir. Disli siyirirsa veya 2 tura 1 tur kurali bozukursa, bizim tabirimizle aracin sente ayari bozulur. ozaman subap zamanlamasi bozulur. Aracin cekisi duser arac gitmemeye baslar, subaplar bukulme meydana gelebilir,yanlis zamanda ateslenen pistonlar nedeniyle krank milinin kirilmasina neden olabilir tabi bunlar olursa hasarin boyutunu maliyetini siz dusunun

Zafer715

Admin
Teknik Destek Ekibi
Sente ayari bozuk araca su belirtiler gozlenir
Aracın çekiş performansında zayıflama görülür.
Araç normalden daha fazla yakıt tüketir.
Aracın çalışması oldukça gürültülü olur. Aracın gürültülü çalışması, sente ayarlarının bozulduğunun en önemli belirtisidir.
Araçta tekleme problemleri görülür.
Çalışma anında stop etme problemi sıklıkla yaşanır.
Araç devri yükselmez.

Zafer715

Admin
Teknik Destek Ekibi

Resimde gorunen 2 yuvarlak yan yana duran disli eksantirik dislisidir. kenarindaki siyah cizgiler ayni hizzada olmasi sente ayarinin duzgun oldugu anlamina gelir. cizgilerin ayari ayni hizzada olur motor uzerinde sente cizgisi vardir o cizgide degilse sente ayari bozuktur

Son düzenleme:
  • Beğen

Zafer715

Admin
Teknik Destek Ekibi
  • Beğen

Zafer715

Admin
Teknik Destek Ekibi
Bu arada dipnot bazi araclarda disliler zincir ile, bazilarinda kayis ile doner misal
Astra j 1.6 benzin 115 bg triger kayisli ve 80 binde degisirken
Astra j 1.4 Turbo 140 bg de triger zincirdir 130-150 binde bir degisir

• Beğen

Cemocan1983

Kayıtlı Kullanıcı
Bir usta sesi dinledi ve trigere bağlı olan gergiye yağ geç gidiyor dedi.

Zafer715

Admin
Teknik Destek Ekibi
Ustaya birakma isi gotur servise ver 150 sorunun nedenini ogren herhangi bir ariza lambasi yakiyormu

• Beğen

kadsamuy

Kayıtlı Kullanıcı
bu sorun kronik astra arızası genellikle ilk marşta ses yapar sonra baska ses duymazsınız
ben aracı 14.000 km de aldım o zaman dan beri var bir sıkıntı yaşamadım
su anda arac 36.000 km de servise de götürdüm gerekirse tekrar götürüm
veya 45 bakımında tekrar sorayım ne diyecekler

Zafer715

Admin
Teknik Destek Ekibi
30 binde arkadasimin arabasi var bu sesten dolayi 2.kez disli degisiyo suan serviste araci. Ses kronik diye duymazdan gelir kontrol ettirmezsen yukarida belirttigim senaryoyu yasarsan skintin buyuk olur. Ariza kroniktir ama gormezden gelinemez

• Beğen
Tepkiler: kadsamuy

kadsamuy

Kayıtlı Kullanıcı
Yapacak bir sey yok ne kadar dinlersen o kadar sorun çıkarırlar
herkes usta olur bir şey söyler
bazen sağır olmak gerekir

• Beğen
Tepkiler: Zafer715

Zafer715

Admin
Teknik Destek Ekibi
Servis son hadde gelene kadar bile bile degistirmiyo cunku biliyoki yine olacak skinti. nekadar gec degistirirse okadar iyi. garanti bittigi zaman ucretli tedavi isine geliyo

• Beğen
Tepkiler: kadsamuy