Opel Amortisör Değişimi

Navaron

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Geçen arabanın yağını değiştirirken amortisörleride kontrol ettiler. Değişmesi lazım dedi usta.(Amortisürün lastik başlığını çıkarıp parmağını koydu ve arabayı yaylandırdı. Bana yaptırdı hakikaten bi tıkırdı geli gibi) Acil değilse uygun bi zamanda değiştiririm dedim. Araba 94 bin km de. Peki bu amortisörler ne zamanda bi değişmeli, değiştirdiğimde gerçekten hissedilir bi değişme olur mu? Usta değiştirelim bi amortisör bu kadar mı değiştirir diyeceksin dedi. Bide araba opel astra 1999 GL 1 tek ön amortisör için 100 milyon ama biraz bişeyler yaparız dedi. Tavsiyelerinizi bekliyorum. Değişsin mi? Fiyat uygun mu?, Uygun deilse nerden uygun temin edebilirim? Şimdiden hepinize çok çok teşekkür ederim.

Experience

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Amortisörlerin durumuna göre faredilebilir de edilmeyedebilir.Eğer aracın özenli kullanıldıysa simdiye kadar,amortisörlerde de çok bir sorun yoktur ve değiştirince çok birşey farketmeyecektir...

KA®ANLIK

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
eğer tıkırdı yapıyorsa, bu ses gittikçe artış gösterecektir.
Şu anda sürüş açısından bir EKSİ si var mıdır bilemem ama tıkırdı normal sen arabayı kullanırken çukurlarda falan gelmiyorsa fazla bir sorun var diyemem.

Ama tıkırdı yapan amortisör yağ da kaçırması lazım yüksek ihtimal.
arabayı lifte kaldır veya kaldırmadan da Lastiklerin üstünden amortisöre doğru bak bir ıslaklık var mı yağ lekesi.

eğer varsa değişim işlemlerine yavaş yavaş başla derim ben...

94.000KM Amortisörlerin değişmesi için iyi veya kötü bi km diyemeyiz, arabanın kullanıldığı yer ve şartlar da önemli.

Navaron

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yağ kaçırma da yok ama ben amortisörler değişince arabanın ön takımlar tabir yerinde ise elma gibi kütür kütür olurmu? veya bunu sağlamak için ne yapmalı? yani direksiyona vuran bi ses istemiyorum. ön takımlar taş gibi olsun istiyorum :)

OpelTeam

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.atolyebukalemun.com
amortısorlerin üstünde lastik takozlar var bence onları bi kontrol ettir çünkü bu araçlar kolay kolay amortisör bozmaz

dejaay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Navaron' Alıntı:
yağ kaçırma da yok ama ben amortisörler değişince arabanın ön takımlar tabir yerinde ise elma gibi kütür kütür olurmu? veya bunu sağlamak için ne yapmalı? yani direksiyona vuran bi ses istemiyorum. ön takımlar taş gibi olsun istiyorum :)

O kadar araştırdım ki bu konuyu ve şu sonuca vardım. (Opel vectra için konuşuyorum) Opellerdeki süspansiyon sert süspansiyondur. Yani bir çukura girdiğiniz zaman araba yaylanmaz. YANİ TİTREŞİMİ HİSSETMEZSİNİZ. Ancak şu gıcık ses gelir: Lıkır lıkır.. Bunu bir sorun zannedebilirsiniz ancak bu bir sorun değil. Opellerde kullanılan amortisörlerden kaynaklanır. Peki bu ne zaman sorun olur. Çıkın E-90 a, basın 100-110 km ye ve girin çukurlara ,tümseklere. Eğer o zamanda bu ses geliyorsa( lıkır lıkır) işte o zaman amortisörlerin değişmesi lazım. Ben 2004 senesinde bu lıkır lıkır sesleri nedeni ile ankara OPİS e gitmiştim. Onlar daha kontrol etmeden yeni amortisör başları takmışlardı 360 ytl( önleri değiştirmişlerdi) takmışlardı. Yaylar falan da değişmedi ! Ancak o gıcık ses yine gelmeye başladı. Dikkat edin bu ses sadece öndeki amortisörlerden gelir.;)