Akü !!!

• Konuyu başlatan mdellal
  • Başlangıç tarihi
M

mdellal

Bilgi Girilmemiş
Bugün ilk defa başıma hiç tahmin etmediğim bi olay geldi.Aracı riskli bi yere parkedip gittim.İşi sağlama alayım diye de(ceza yememek için) 4 lüleri yakıp gittim her ihtimale karşı.İşler baya uzadı.Geldiğimde araca binip kontağı çevirdim,paneldeki ışıklar yandı ancak marşa basınca hepsi gitti ve araç çalışmadı!Bu aracımda ilk defa başıma geldiği için şaşırdım.Neyse ustama telefon edip sordum.Akü boşalmıştır dedi.Ordan bi-iki kişiye rica et;2. viteste arabayı vurdurun;olmazsa ben gelirim dedi.Bi adama rica ettim,sağolsun geldi.Ben ısrar ettim ve o direksiyona geçti ben kaktırdım ama olmadı.Allah'tan tam o sırada ordan geçen bi öğretmen arkadaş beni görüp hemen geldi.Onun bagajda daima şarj kablosu bulunur.Hemen taktık onun arabaya bağlayıp ve tek marşta çalıştı.Akü gayet iyi durumda ve dediğim gibi bugüne kadar en ufak bi sorun çıkarmadı bana.
Cd çalar safe moduna geçmiş,kodu girdim halloldu.Ama kafama takılan konu şu:Normalde cam aç-kapa tuşlarına biraz uzun basınca camlar tam açılıyo veya kapanıyodu.Şimdi ise tuşu bırakınca orda kalıyo.Yani sonuna kadar basmam gerekiyo.
1-Bunun sebebi nedir ?
2-Akü değişmesi gerekir mi ?
3-Akünün herhangi bir arızasında aracın bazı özellikleri değişir mi ? (Yeniden yazılım mı yükletmem mi gerekiyo ???)
Şimdiden teşekkürler arkadaşlar ... :alkis:

ZGE38

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şimdi senin yapman gereken şunlar...
camlarının eski haline gelmesi için
1-kontağı aç
2-bütün camları kapalı duruma getir
3-bütün cam düğmelerine kapatma pozisyonunda 5 er saniye basılı tut(tek tek)
4-kontağını kapat ve yenien aç...
5- camların düzelmiş olacaktır...

aküne gelince ben ce değiştir... o kadar çabuk boşalması tekin değil...
akü alırken en az 60 amper al... opellerin orjin aküleri donanıma göre biraz zayıf...

---en önemli madde...

1-arabanı asla bidaha vurdurma(süpapları eğersin)
2-arabana bidaha kesinlikle takviye yapma(beyni yakarsın)

15-20 dk kadar hiç bi aksamı çalıştırmadan bekleseydin akü kendini toplar arabanı çalıştırırdı...

NOT : tesisat yüzünden defalarca akü öldürmüş biri olarak konuşuyorum...

alpago

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.muayyer.com
Özellikle Opel marka araçların ikinci vitese takılıp ittirilmesinin zararlı olduğunu duymuştum. Sakın yapmayın derlerdi. Ancak benim aklıma da başka bir husus geldi. Bazen özellikle kış aylarında araç ışıklara yaklaşırken vitesi boşa atınca araç stop ediyor. Ben de 3 yada 4. vitese takıyorum aracın hızına göre hareketinden faydalanıp çalıştırıyorum.Bu da zararlı mıdır?

ZGE38

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
alpago' Alıntı:
Özellikle Opel marka araçların ikinci vitese takılıp ittirilmesinin zararlı olduğunu duymuştum. Sakın yapmayın derlerdi. Ancak benim aklıma da başka bir husus geldi. Bazen özellikle kış aylarında araç ışıklara yaklaşırken vitesi boşa atınca araç stop ediyor. Ben de 3 yada 4. vitese takıyorum aracın hızına göre hareketinden faydalanıp çalıştırıyorum.Bu da zararlı mıdır?

arabanda EGR valfi sorunu var...

ZGE38

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
alpago' Alıntı:

tabiki oda zararlı ama senin arabanda EGR valfi sorunu var...

vespone

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hepinize günaydın arkadaşlar

kışın tam kendini gösterdiği bir zamanda akü konusu hayli önemli,
yukarda arkadaşlar akünün bittiğinde kesinlikle vurdurma yapılmaması gerektiğini takviyenin ise beyni yakacağını söylüyorlar

peki benim arabam otomatik corsa B yani vurdurma şansım zararlı bile olsa yok, takviyede beyni yakar diyorlar peki bu durumda ne yapılacak illa ki servise opel yolyardımına telefon mu edilecek, ya şehir dışında uzak bir yerde dağ başındaysak
böyle bir durumla karşılaşan otomatik vitesli opel kullacıları var mı

bir de şu takviye yapınca beyin yakma meselesi nedir, gördüğüm kadarıyla yollarda hep bu uygulama yapılıyor ve çoğunun bagajında şarj kablosu var

acaba bu beyin yakma daha çok yeni dönem opeller için mi ( 2003 üstü ) geçerli, benim arabam 1997 model

M

mdellal

Bilgi Girilmemiş
ZGE38 çok teşekkürler !!!

X18XE

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
akü takviye var ama opellerde akü takviyesi biraz farklı oluyor tabii normalde (+) (+)ya (-) (-)ye bağlanıyo ama opellerde (+) (+) ya gene fakat (-) yi (-) kutba değil şaseye bağlıyosun böle takviye yapılıyo diye biliyorum kullanım kitapçığında böle yazıyo benimkinin, daha yeni modellerde ne oluyo bilmiyorum.
ZGE çok iyi bi noktaya temas etmiş kesinlikle vurdurma yapılmıyo bizim araçlarda.