Dizüstü Bilgisayar İyileştirme

goktasoktay

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
Opel Astra j
Yakıt
Dizel
Vites
Manuel
Donanım
Cosmo
Model Yılı
2015
Aleyküm Selam. Bende de emektar 2011 model pc var. Google chrome donup kalıyor bazen. Ben de takipteyim...
Raminiz yetersiz geliyor olabilir.

Tapatalk kullanarak iPad Pro aracılığıyla gönderildi

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Yunus Emre
Araç
Astra F
Yakıt
Benzin/Lpg
Vites
Otomatik
Donanım
GLS
Model Yılı
1997
SSD ve ram seçerken nelere dikkat etmeliyim?

D5503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

goktasoktay

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
Opel Astra j
Yakıt
Dizel
Vites
Manuel
Donanım
Cosmo
Model Yılı
2015
Laptop yenileme işi biraz fazla kısıtlı maalesef. Herşey anakarta bağlı. Ekran kartını değiştirme şansınız yok. Anakartın desteklediği kadar maksimum ram artışı yapabilirsiniz, ssd harddisk fark yaratıyor ama işlemciniz de önemli. Ben ofiste kurumun verdiği bilgisayara ssd harddisk taktım. 10 sn de açılıyor, 5 sn de kapanıyor. Tabi onun işlemcisi i5.
Bence öncelikle laptopunuzun üzerindeki anakartın marka ve modelini öğrenin, desteklediği max donanım neymiş öğrendikten sonra, bütçeniz kapsamında yükseltmelerinizi yapın..

goktasoktay

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
Opel Astra j
Yakıt
Dizel
Vites
Manuel
Donanım
Cosmo
Model Yılı
2015
SSD ve ram seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Ssd için okuma ve yazma hızlarını kontrol edin. Ne kadar yüksekse ve birbirine yakınsa o kadar iyidir. Ram için de üzerinde bulunanla aynı mhz e sahip bir ram almak önemli. Frekans aynı olmazsa çakışma olur, düzgün çalışmaz. Tekrar söylüyorum, ram için anakartın kaç mhz ve en fazla kaç gb ram desteklediğini öğrenmek lazım. Mesela benim 2007 de aldığım emektar laptop maks 4 gb destekliyordu. Ötesi yok. Bu mhz dediğim şey hani ramlar için ddr800 vs yazar ya oradaki sayı aslında..

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Yunus Emre
Araç
Astra F
Yakıt
Benzin/Lpg
Vites
Otomatik
Donanım
GLS
Model Yılı
1997
Konuyu takipteyim, elimdeki işten fırsat bulduğum detaylı bir yazı yazıcam inş.
Detaylı yazıyı bekliyoruz, unutmayasiniz

Ad Soyad
Hasip TOSUN
Araç
Opel Astra
Yakıt
Benzin
Vites
Otomatik
Donanım
Cosmo
Model Yılı
2011
Aslında evet detaylı bir yazı yazıcaktım ancak benim yazacağım bütün konu başlıkları mesajlarda işlendi mhz konusuna kadar :) Bu saatten sonra aynı şeyleri nasıl yazayım çözemiyorum :) Ancak Laptop alacaksanız öneride bulunabilirim :D

Ad Soyad
Cemil ŞEN
Araç
Opel Astra J 1.3 CDTI
Yakıt
Dizel
Vites
Manuel
Donanım
Edition
Model Yılı
2012
Merak ettim,Cihazınızı satıp üzerine para koyup sıfır daha yüksek bir model almakmı avanjlı,yoksa upgrade etmek mi?Şahsen ben bazen desktopu upgrade ediyim diyorum,ekran kartını değiştir rami değiştir işlemciyi değiştir power supply yetermi ?kasa kaldırırmı? ee anakart..Hay anasını diyip yeni Pc almak daha mantıklı geliyor :)

Ad Soyad
Hasip TOSUN
Araç
Opel Astra
Yakıt
Benzin
Vites
Otomatik
Donanım
Cosmo
Model Yılı
2011
Cemil abi laptoplar için konuşuyorum aslında gözden kaçtı bundan 2 ay kadar önce Microsoft intelin işlemci açığını bahane ederek eski bilgisayarları yavaşlatacağını söyledi. Muhtemelen bu yıl sonuna kadar yavaşlatma paketini yayınlayacaklar bu nedenle i3 altındaki cihazlara bence para dökmemek lazım. Zaten arada fiyat farkıyla 3-5 konulup 2. el güzel bir cihaz rahat alınabiliyor.

Ad Soyad
Cemil ŞEN
Araç
Opel Astra J 1.3 CDTI
Yakıt
Dizel
Vites
Manuel
Donanım
Edition
Model Yılı
2012
Evet anladım kardeşim :) o yüzden tekrar düzenledim,desktop yazdım :)..Pek laptop kullanmadım..O yüzden olaylar aynımı diye sordum aslında :)

Ad Soyad
Hasip TOSUN
Araç
Opel Astra
Yakıt
Benzin
Vites
Otomatik
Donanım
Cosmo
Model Yılı
2011
Masaüstü bilgisayarlar için upgrade etmek mantıklıdır çünkü seçenekler çok fazla örneğin 1000-1500 TL harcadığınızda şuanın kral denilen bilgisayarlarını upgrade ederek oluşturabilirsiniz :)

Ad Soyad
Cemil ŞEN
Araç
Opel Astra J 1.3 CDTI
Yakıt
Dizel
Vites
Manuel
Donanım
Edition
Model Yılı
2012
Masaüstü bilgisayarlar için upgrade etmek mantıklıdır çünkü seçenekler çok fazla örneğin 1000-1500 TL harcadığınızda şuanın kral denilen bilgisayarlarını upgrade ederek oluşturabilirsiniz :)
Okadar kolay olsa :)..Bak şimdi Ekran kartını değiştirdin,Bunu idare edicek Power supply almalısın.Hadi onu aldık ozaman birde güzel bir kasa.Sonra işlemciye el attın,İşlemci hızını ve sıcaklığı karşılayacak Mainboard ve fan alman gerekecek..Hadi onuda aldın,Ram lerinde hızını arttıralım falan :) 3000 bine patlar bence..Gerçi yaklaşık 2 yıldır bir değişiklik yapmadım ama heralde hala böyledir :)

Ad Soyad
Hasip TOSUN
Araç
Opel Astra
Yakıt
Benzin
Vites
Otomatik
Donanım
Cosmo
Model Yılı
2011
Öyle şeymi olur sen komple değiştirdin pcyi :) Upgrade dediğin anakart + işlemci + bazen ram bilemedin harddisk ile yapılır :)

Ad Soyad
Cemil ŞEN
Araç
Opel Astra J 1.3 CDTI
Yakıt
Dizel
Vites
Manuel
Donanım
Edition
Model Yılı
2012
Öyle şeymi olur sen komple değiştirdin pcyi :) Upgrade dediğin anakart + işlemci + bazen ram bilemedin harddisk ile yapılır :)
:))) Ne kaldı geriye...Ya bende malesef onu yapmışken bunuda yapayım,bunu yapmışken şunuda yapayım hastalığı var :)

Berkin

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
Opel Astra
Yakıt
Benzin
Vites
Otomatik
Donanım
Spor
Model Yılı
2014
elimde internete girip film izlemelik bir laptop var. 2bine felan almıştım (yıl 2014). ps4 var oyun oynamak içinde. ps3ü satıp almıştım bana 200 ₺ ye mal oldu. yıllardır hiç upgrade istemiyorlar. Mis gibi çalışıyorlar kafa rahat :D

baran

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
2013 Astra J 1.4T
Vites
Otomatik
Donanım
Cosmo
Model Yılı
2013
elimde internete girip film izlemelik bir laptop var. 2bine felan almıştım (yıl 2014). ps4 var oyun oynamak içinde. ps3ü satıp almıştım bana 200 ₺ ye mal oldu. yıllardır hiç upgrade istemiyorlar. Mis gibi çalışıyorlar kafa rahat :D
PS3 ile PS4 çok fark ediyor mu? Ben hayatımda oynamamıştım, geçen sene oğlanla oynamak için aldık, şimdi paso araba yarışında kapışıyoruz :) PS3 var bizde 4 geçmeli mi?

Berkin

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
Opel Astra
Yakıt
Benzin
Vites
Otomatik
Donanım
Spor
Model Yılı
2014
PS3 ile PS4 çok fark ediyor mu? Ben hayatımda oynamamıştım, geçen sene oğlanla oynamak için aldık, şimdi paso araba yarışında kapışıyoruz :) PS3 var bizde 4 geçmeli mi?[/QUOTE

Grafik çok önemli değilse ve internetten başka kişilerle oyun oynamıyorsan ps3 işinizi görür. Ben aktif olarak internetten arkadaşlarla oynadığım için mecbur geçtim. Ps3 ün kırdırıp hatta 150-200 oyunu çok cüzi miktarlara yükletebilirsiniz. Ps3 ü satmadan öyle yapmıştım. Oynamak isteyipte maddi olarak alamadığım oyunları o şekilde oynamıştım.

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Yunus Emre
Araç
Astra F
Yakıt
Benzin/Lpg
Vites
Otomatik
Donanım
GLS
Model Yılı
1997
Resimdeki şu ifade ne anlatmak istiyor:

NOT: Bilgisayarınızla birlikte verilen Intel Core i3/i5/i7 çift çekirdek işlemciler hem 1066 MHz hem 1333 MHz bellek modüllerini destekler. Ancak çift çekirdek işlemciler yalnız 1066 MHz bellek modülünde çalışır.

screenshot--2018.03.09-18-35-45.png

goktasoktay

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
Opel Astra j
Yakıt
Dizel
Vites
Manuel
Donanım
Cosmo
Model Yılı
2015

NOT: Bilgisayarınızla birlikte verilen Intel Core i3/i5/i7 çift çekirdek işlemciler hem 1066 MHz hem 1333 MHz bellek modüllerini destekler. Ancak çift çekirdek işlemciler yalnız 1066 MHz bellek modülünde çalışır.

Ekli dosyayı görüntüle 568
Ben de anlayamadım bu ne bu arada?

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Yunus Emre
Araç
Astra F
Yakıt
Benzin/Lpg
Vites
Otomatik
Donanım
GLS
Model Yılı
1997

Ekli dosyayı görüntüle 568
Ben de anlayamadım bu ne bu arada?

Benim vostro 3300 ün servis kitapçığı

goktasoktay

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
Opel Astra j
Yakıt
Dizel
Vites
Manuel
Donanım
Cosmo
Model Yılı
2015
Bu işlemcilerden galiba 4 çekirdekli olanlarda 1333 mhz destekliyor. Sizdeki modelde 1066 mhz olan ram var. Gördüğüm kadarıyla 8 gb a kadar destekliyor. Yalnız 64 bit işletim sisteminiz olmalı, 32 bit işletim sistemleri 4 gb üzeri rami görmüyor. 4+4 iki tane ram alabilirsiniz. Eğer çok fazla program kurmayacaksanız, çok fazla indirme vs yapmayacaksanız 120 gb bir ssd harddisk işinizi görür.
Şahsi fikrim; ram ve ssd yükseltmeleri, eğer ki ofis programları ve internet odaklı bir kullanım yapacaksanız, bence işinizi görür.
Şuradan örnek vereyim; eşimin kullandığı, yaklaşık 5 senelik bir netbook var. İntel atom işlemcili falan. Performans beklemeyeceğiniz bir mini laptop işte. Ben ona ssd takmıştım, acayip hızlanmıştı. Sonra ssd ile ilgili bir sorundan dolayı sökmek zorunda kaldım ssd yi ama onda bile gözle görülür fark oldu.

Bu konuyu okuyan(lar) (Kullanıcı(lar): 1, Misafir(ler): 0)

Üst Alt