Yeni aldığım opel 1.2 corsa hakkında bi kaç soru

Shadow

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.sidemir.com.tr
Yokuş aşağı aracı boşa atmanın getireceği 3 5 kuruş olabilir en fazla sana ama götürüsü Allah esirgesin çok büyük olabilir.. Kesinlikle çok tehlikeli.. Ayrıca arkadaşlarında dediği gibi senin aracın gaza basmadığın sürece araba vitestede olsa enjektörleri susturur..

Yakıt sarfiyatına gelince 11lt/100k gerçekten çok fazla 1.2 araç için ama bunu solerken tabi kullandığın şartlarda çok önemli.. 1.2 araçta senin tek başına binmenle sürekli 3 4 kişi binmen bile yakıt sarfiyatında büyük etken.. Ki zaten senin aracın bide easytronic diosun.. Zaten buda senin için extra yakıt demek.. Şanzımana zamanla alışırsan ve doğru devirlerde kullanırsan (ne çok düşük nede çok fazla, tam olarak motorunun max. tork sunduğu aralıkta) bu değerin düştüğünü göreceksin..

TheOne

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.serkanuser.com
Düz vitesli araçlarda boşa atmak yerine kompresörde yokuş aşağıya inildiğinde yol bilgisayarında anlık yakıt sarfiyatının 0,0 olduğunu görebilirsiniz... Aynı işlemi boşta yaptığınızda 0,3-0,4 gibi bir değer çıkıyor.

KA®ANLIK

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
TheOne' Alıntı:
Düz vitesli araçlarda boşa atmak yerine kompresörde yokuş aşağıya inildiğinde yol bilgisayarında anlık yakıt sarfiyatının 0,0 olduğunu görebilirsiniz... Aynı işlemi boşta yaptığınızda 0,3-0,4 gibi bir değer çıkıyor.

+9932

ELEGANCE

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
TheOne' Alıntı:
kesinlikle doğru boştayken motor hareketinin devamını benzin kullanark sağlıyor sonuçta ama vitesteyken tekerlerin dönme gücüyle motor dönüyor. Ve yakıt kullanılmıyor. Easy'de de aynısı geçerli.

mustafagokay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Shadow araba easytronic olduğu için yakıt sarfiyatını arttıracağını söylemişsin ama, Fabrika verilerine dayanarak söylüyorum, easytroniclerin yakıt sarfiyatı daha düşük.

Ayrıca bende Easytronic kullanıcısıyım, çok memnunum... ( Yakıt sarfiyatı Konusunda )

exilegs

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bencede fazla yakmış bide kurşunsuz ideal

BY_Corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aynı araçtan bende de var corsa 1.2 (6500 km de) , gecen hafta tatile gittik. 3 kişi ve bavullarımızla.Bursadan depoyu doldurdum,bodruma vardık bir miktar gezdim yaklaşık 650 km yaptım.Benzin ısıgı yandı.Giderken yol açıktı ve cogunlukla 110-120 km/h arası gittim.Klima da sürekli açıktı.Dönüşte aynı araba , aynı şartlar aynı yol, fakat yol kalabalıktı.Kamyonlara takıldık yavaşladık, solladık, yagmur yagdı hız kestik.Yine bir depo ile 600 km yi zor gordu.Kullanım şekli sarfiyatı çok degiştiriyor.

SERKAN_61

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
pzeronero sana ve diğer arkadaşlara katılıyom benimdde 1.2twinport corsam var şöför etkisi çok büyük bence arabanın kalkışın da kullanmanda vites değiştirmende bide şehir içindesin valla benim corsamda hava fiiltresi varr hemde açık bağırtıyorumda onu zaman zaman 20 milyonla 100 ksür kilometre yapıyom şehir için de şehirler arasında sivasa geldik trabzondan trabzonda fulledim sivas nerdeyse 500 km bide bastım yani 120 ortalama sivasdada gezdik 600 ile 660 küsür dü lamba yandı

maxwell

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İstanbul beylikdüzü evimin önünden ,akçakoca yazlığın evin önüne kadar 275 km.90-100 km yaptım saatte.Yakıt sarfiyatım 100km başına 5litre oldu.Sakin kullanmak,optimum fabrika verilerinde kullanmak ki bu corsa c için 90km/s 3000 devir'e denk gelir.Havanın kuru olması,rüzgar,eğimli yol sürüşü etkileyen diğer faktörler.Tabiki arabamızın sağlıklı olması gerekir bu arada,bakımları yapılmış sorunsuz.
Şehir içi ise geçek gün 20tlik benzin aldım(2.75den) 100km yaptım.
Bu arada boşa alıp kullanmakta fayda yok ,yokuş aşağı giderken yüksek vitesde 3000 devir de gitmek en güvenli ve hesaplı yol olarak okumuştum.
Saygılar...

gdonmez77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracın yakıt tüketimi sürekli şehir içi kullanım için çok normal.
Ama sana tavsiye, yokuş yukarı çıkışlarda kesinlikle D de çıkma. Mümkünse 2 ye tak yokuş yukarılarda. Yoksa pek çok Easy kullanıcısının deneyerek gördüğü üzere, sende araç 30.000 e gelmeden balatayı sıyırırsın. 800 ytl civarı bi masrafı var haberin olsun.