Supercharger nedir?

[sc]

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar ben şu supercharger olayını çok merak ettim yaw bana bilen birisi bi anlatsın.
Supercharger Nedir?Nereye monte edilir?Ne işe yarar? Çalışma mekanizması hakkında biraz bilgi rica edicem.Bilgili Abiler bi el atın bea..

Bu mudur?

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
turbo ile benzer görevi üstlenmekte.Kısacası pistonlara basınçlı hava gönderen bir sistem.Turbo egzoz gazının basıncı ile tribünleri sayesinde tahrik alarak silindirlere basınçlı hava gönderirken supercharger bu işi mesela elektrik tahrikiyle yerine getirir.Turbo belli bir devirden sonra basıncı arttırmakta iken supercharger da alt devirde dahi basınç turboya göre daha yüksektir.Kısaca turbo boşluğu (turbolag) denilen olay bertaraf edilmiş ve dolayısıyla güç-tork bandı genişletilmiş bir turbo sistemi gibi kafanda oluşturabilirsin.Mercedes in compressor ü yani.

CeyCeyX

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
cok guzel aciklamissin eline saglik ...
bide her arabaya takilirmi .. pahalimi ne kadar yani..
dez avantaji nedir ????? simdiden tessurkur ederim :D

[sc]

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
çok saol.anladım gibi..

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
walla turbo gibi alt yapı olması lazım.piston kolları pistonlar aynı turbo gibi yapılandırılmalı.Gerisi hakkında detay bilgim yok ama.Şıp diye alıp takamayacağını biliyorum:(

neonal

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
RespecT' Alıntı:
turbo ile benzer görevi üstlenmekte.Kısacası pistonlara basınçlı hava gönderen bir sistem.Turbo egzoz gazının basıncı ile tribünleri sayesinde tahrik alarak silindirlere basınçlı hava gönderirken supercharger bu işi mesela elektrik tahrikiyle yerine getirir.Turbo belli bir devirden sonra basıncı arttırmakta iken supercharger da alt devirde dahi basınç turboya göre daha yüksektir.Kısaca turbo boşluğu (turbolag) denilen olay bertaraf edilmiş ve dolayısıyla güç-tork bandı genişletilmiş bir turbo sistemi gibi kafanda oluşturabilirsin.Mercedes in compressor ü yani.

Ufak bir hata var galiba. Supercharge gücünü elektrik tahrikiyle değil de direk krank milinden alıyor diye biliyorum. Ayrıca çok pahalı bir sistemdir her arabada kolay kolay bulunmaz :)

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ewet haklısın.dediğim gibi bildiğimce anlatmaya çalıştım.Hatırladım haklısın direk krank tan alıyor.