yine sualim kış sebebi ile... mevsimsel yani

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

bkaraman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kar lastiklerinin standarttan daha ince tabanlı olması gerekir bu sebeple daha az yüzeye yüksek basınç uygulayarak tutunma sağlarlar birde 4 adet alınması tavsiye edilir ancak bu şekilde sonuç alınır yoksa yine çekiş sağlanır,fakat kaymalara sebebiyet verir

imagoodman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
skyeye' Alıntı:
Lastikleri incelteceğine genişletirsen yol tutuşun daha çok artar...Yanlız yakıt sarfiyatın da buna paralel olarak artar...

abı bence o konuda yanlıssın lastıklerı genısletırsen yola tutunman dahada azalır.cunku basınıcın etkısıyle lastıgın orta kısmı hızla seyrederken ıcerı coker buda yola tutumayı ortadan kaldırır kı buda ıstenmeyen bırseydır.lastık enını ınceltırsen lastıktekı agırlık etkısıyle olusan basıncı azaltırsın kı buda lastık sırtının yere temasını arttrır ve maksımum tutnma saglar.yanı ınce lastık daha ıyı tutunur.ama en ıyısı mevcut krıterler ıcınde fakbırıka verılerını takıp etmektır.

fastest89

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bencede karda ince lastikler daha iyi tutuş sağlıyo rallilerde karlastikleri çok çok ince böylece kar lastiklerin altında sıkşmadan kenarlara sıçrıyo

skyeye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sanırım bi yanlış anlama ve yanlış izah var.Ben yol tutuşun artacağını söyledim, yolu kavramanın değil.Ve bu konuda da hala ısrarlıyım.Yoksa hem spor arabalar hem de formula 1 arabaları bisiklet lastiğiyle dolaşırdı.

KA®ANLIK

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şimdi Ermanım o zaman yolu kavrayan araba yolu tutmuyor mu, yoksa yolu tutan araba kavramadan mı tutuyor...

benim kafa iyice karıştı :)

Ama şöyle birşey var, formula arabaları karda gitmiyor ki :D

Yani Formula arabaları kuru veya ıslak zeminde gidiyor. karda giden yarış arabaları da zaten hakan ın koymuş olduğu resimlerdeki gibi ince tabanlı lastik kullanıyorlar diye bilmekte ve düşünmekteyim :)

Experience

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
evet,konu kış olduğu için ince ve kar lastiği olmasında fayda var.Duruma göre vakumlu lastikte alabilirsin tabiiki.Konu kış olunca durum farklı,eğer 4 mevsim lastiginden bahsediyorsak daha geniş lastiğin getirisi de götürüsi de oluyor tabiiki

skyeye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
KA®ANLIK' Alıntı:
Şimdi Ermanım o zaman yolu kavrayan araba yolu tutmuyor mu, yoksa yolu tutan araba kavramadan mı tutuyor...

benim kafa iyice karıştı :)

Ama şöyle birşey var, formula arabaları karda gitmiyor ki :D

Yani Formula arabaları kuru veya ıslak zeminde gidiyor. karda giden yarış arabaları da zaten hakan ın koymuş olduğu resimlerdeki gibi ince tabanlı lastik kullanıyorlar diye bilmekte ve düşünmekteyim :)

Ya tamam Engincim aynı şeyi konuşuyoz zaten.Ben soruyu yanlış anlayıp yanlış cevap vermişim.Arkadaş "traction" olayını sormuş, ben "grip" e cevap vermişim, hepsi bu...Zaten formula arabaları da extra traction'a ihtiyaç duyduklarında desenli lastik kullanmıyo mu?Rallilerde kullanılan ince kar lastikleri de İsveç'in göbeende kullanılıyo,orda da zaten yol namına bişey yok.O lastikler de tutmazsa hiç bişey tutmaz :)Tamamdır, anlaşılmıştır mesele:) Bence toplasan yılda 1 hafta yerde kar olacak diye tüm kış kar lastikleri ile dolaşmak pek ideal değil.4 mevsim lastikleri daha doğru buluyorum İstanbul için...Madem karla ilgili konuşuyoruz, bu durumda bir ekleme de ben yapayım.Karlı ve buzlu havalarda çekişin artması için lastik basıncını kesinlikle düşürmeyin.Tam aksine bir kaç psi arttırın.Bu şekilde lastikler yoldaki kar ve buzu daha rahat yaracak ve çekişiniz artacaktır.Gerçi çoğumuz biliyoruz ama bilmeyen arkadaşlar da vardır belki.Noolur bu konu üstünden de tartışma başlatmayın :)

KA®ANLIK

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
skyeye' Alıntı:
Ya Bence toplasan yılda 1 hafta yerde kar olacak diye tüm kış kar lastikleri ile dolaşmak pek ideal değil.4 mevsim lastikleri daha doğru buluyorum İstanbul için...Madem karla ilgili konuşuyoruz, bu durumda bir ekleme de ben yapayım.Karlı ve buzlu havalarda çekişin artması için lastik basıncını kesinlikle düşürmeyin.Tam aksine bir kaç psi arttırın.Bu şekilde lastikler yoldaki kar ve buzu daha rahat yaracak ve çekişiniz artacaktır.Gerçi çoğumuz biliyoruz ama bilmeyen arkadaşlar da vardır belki.Noolur bu konu üstünden de tartışma başlatmayın :)

kelimesi kelimesine, harfi harfine, noktası noktasına, smile ı smile ına katılıyorum ermanım :)

mtnplus

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
skyeye' Alıntı:
Karlı ve buzlu havalarda çekişin artması için lastik basıncını kesinlikle düşürmeyin.Tam aksine bir kaç psi arttırın.Bu şekilde lastikler yoldaki kar ve buzu daha rahat yaracak ve çekişiniz artacaktır.Gerçi çoğumuz biliyoruz ama bilmeyen arkadaşlar da vardır belki.Noolur bu konu üstünden de tartışma başlatmayın :)

ha işte tam tartışılması gereken konu kaç ps basalım fazlandan :D
şaka şaka.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...