Neler Yeni
  • Sticker dağıtımlarımız başlamıştır. Sticker talebinde bulunmak için buraya tıklayınız.

Motor Gıcırtı Sesi - Karşılaşan biri var mı ?

ilkery

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
İlker YAVUZ
Araç
Opel Corsa D 1.2
Yakıt
Benzin/Lpg
Vites
Manuel
Donanım
Essentia
Model Yılı
2013

Merhaba arkadaşlar. Foruma yeni katıldım ve bu sorun için yardımınıza ihtiyacım var.

Aracım Corsa D 1.2 Manuel Benzin&LPG ve 124.000 km de. Yaklaşık 7 ay önce aldım arabayı. Rölantide iken bir sorun olmuyor ancak araçta klimayı açtığımda veya yüke bindirdiğimde kayış kasnakların olduğu yerden bir gıcırtı sesi geliyor. Ekte videosunu veriyorum.

Aracımın düzenli olarak bakımlarını yaptırıyorum.

Kayış gergi kütüğü , devirdaim vb. parçalar değişti. Ses değişmedi. Sonrasında motor üst kapak havalandırma kanalları ve diaframından şüphelendikleri için Motor üst kapağı da orjinal GM olarak değişti ancak ses devam etmekte.

Opel servisi ve Özel serviste böyle bir durumla karşılaşan olmamış.Ancak burada başka birinin de başına geldiğini tahmin ediyorum.Yorumunuzu ve düşüncelerinizi lütfen paylaşır mısınız nedir ?

Teşekkür ederim.

Görüntüleme: https://www.youtube.com/watch?v=1rTCiuGDgBs&feature=youtu.be

Hasip

Admin
Ad Soyad
Hasip TOSUN
Araç
Opel Astra
Yakıt
Benzin
Vites
Otomatik
Donanım
Cosmo
Model Yılı
2011
Alternatör veya klima kompresörü veya devirdaim. Büyük ihtimalle ses bunlardan geliyor hocam. Çünkü gergileri değiştirmişsiniz. V kayışı ile tetiklenen bu üç parça kalıyor.

Zafer715

Admin
Teknik Destek Ekibi
Ad Soyad
Zafer başaran
Araç
Astra 1.4 T
Yakıt
Benzin/Lpg
Vites
Otomatik
Donanım
Sport
Model Yılı
2012
Devirdaim oldugunu dusunuyorum bi devirdaimi kontrol ettirin

ilkery

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
İlker YAVUZ
Araç
Opel Corsa D 1.2
Yakıt
Benzin/Lpg
Vites
Manuel
Donanım
Essentia
Model Yılı
2013
Alternatör veya klima kompresörü veya devirdaim. Büyük ihtimalle ses bunlardan geliyor hocam. Çünkü gergileri değiştirmişsiniz. V kayışı ile tetiklenen bu üç parça kalıyor.
Cevabiniz icin teşekkür ederim.

V kayisini da devirdaimi de degistirdik. Ayrica kayislari söküp motoru calistirdigimizda ses gelmiyor ancak kontagi stop ederken de hafif bir gicirtiyla duruyor motor. Yani ne yazik ki kayis ve kasnaklardan kaynaklanmadığını düşünüyor ustalar. Ama sebebini bilmiyorlar.

ilkery

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
İlker YAVUZ
Araç
Opel Corsa D 1.2
Yakıt
Benzin/Lpg
Vites
Manuel
Donanım
Essentia
Model Yılı
2013
Devirdaim oldugunu dusunuyorum bi devirdaimi kontrol ettirin
Cevabiniz icin teşekkür ederim.

V kayisini da devirdaimi de degistirdik. Ayrica kayislari söküp motoru calistirdigimizda ses gelmiyor ancak kontagi stop ederken de hafif bir gicirtiyla duruyor motor. Yani ne yazik ki kayis ve kasnaklardan kaynaklanmadığını düşünüyor ustalar. Ama sebebini bilmiyorlar.

Cemo1994

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Cem Eyli
Araç
Opel Corsa D
Yakıt
Dizel
Vites
Manuel
Donanım
Essentia
Model Yılı
2009
Çok yüksek ihtimalle ses devirdaimden geliyor hocam bence çok takılma böyle seslere problem yapmıyorsa sıkıntı yok

ilkery

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
İlker YAVUZ
Araç
Opel Corsa D 1.2
Yakıt
Benzin/Lpg
Vites
Manuel
Donanım
Essentia
Model Yılı
2013
Çok yüksek ihtimalle ses devirdaimden geliyor hocam bence çok takılma böyle seslere problem yapmıyorsa sıkıntı yok

Cevabınız için teşekkür ederim.

Doğrusu Haziran ayında başladı bu ses ve ne artıyor ne de azalıyor. Araçta da bir sorun yaratmadı.Ancak beni gerçekten rahatsız ediyor.

Kimsenin hakkına girmek istemediğim için de aracımı bu şekilde satmak istemiyorum.
Ancak bu şekilde bana sürekli para harcatıyor. Sürekli bir parça değişiklikleri yapılıyor ama sorun çözülemiyor.

Ne yapacağım bilmiyorum. Kayseride bulunuyorum şu anda eğer bakmak isteyen bir usta veya önerdiğiniz bir yer varsa önerilere açığım.

Teşekkür ederim.

yturgay

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Turgay Yiğit
Araç
Opel Astra 1.4 T
Yakıt
Benzin/Lpg
Vites
Manuel
Donanım
sport
Model Yılı
2013
İyi günler. bende opel astra 1.4 turbo araç var. aynı ses ile bende karşılaştım. servise götürdüm serviste keçeleri değiştirdiler. ses kesildi. şimdi sıkıntı yok.

ilkery

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
İlker YAVUZ
Araç
Opel Corsa D 1.2
Yakıt
Benzin/Lpg
Vites
Manuel
Donanım
Essentia
Model Yılı
2013
İyi günler. bende opel astra 1.4 turbo araç var. aynı ses ile bende karşılaştım. servise götürdüm serviste keçeleri değiştirdiler. ses kesildi. şimdi sıkıntı yok.
Yorumunuz için teşekkürler.

Tam olarak neredeki keçeleri değiştirdiniz ? Daha detaylı anlatabilir misiniz ?

Maliyeti ne oldu ?

Teşekkür ederim.

Zafer715

Admin
Teknik Destek Ekibi
Ad Soyad
Zafer başaran
Araç
Astra 1.4 T
Yakıt
Benzin/Lpg
Vites
Otomatik
Donanım
Sport
Model Yılı
2012
Krank kecesi var altta yag kaciriyormu araciniz alttan hic on krank kecesi diye geciyor parca

ilkery

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
İlker YAVUZ
Araç
Opel Corsa D 1.2
Yakıt
Benzin/Lpg
Vites
Manuel
Donanım
Essentia
Model Yılı
2013
Krank kecesi var altta yag kaciriyormu araciniz alttan hic on krank kecesi diye geciyor parca
Yorumunuz içi teşekkürler.

Aracımın 10.000 bakımlarını düzenli olarak yapıyorum. 2 kez yağ değişimi yaptım ancak aracım hiç yağ eksiltmedi.

Zafer715

Admin
Teknik Destek Ekibi
Ad Soyad
Zafer başaran
Araç
Astra 1.4 T
Yakıt
Benzin/Lpg
Vites
Otomatik
Donanım
Sport
Model Yılı
2012
Yag kacagi eksiltecek kadar olmuyor sizinti seklinde alttab bakinca aracin sol tarafi kayislarin oldugu kismin altinda yaglanma olur

yturgay

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Turgay Yiğit
Araç
Opel Astra 1.4 T
Yakıt
Benzin/Lpg
Vites
Manuel
Donanım
sport
Model Yılı
2013
Yag pompa keçesi falan değişti. 3 tane keçe var aynı bölgede 3 ü de değişti. Benim araçta da kayışın alt kısmında yağlanma vardı. Keçeleri değiştirince yağlanma kesildi.

yturgay

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Turgay Yiğit
Araç
Opel Astra 1.4 T
Yakıt
Benzin/Lpg
Vites
Manuel
Donanım
sport
Model Yılı
2013
400 lira civarı tutmuştu keçe değişimi.

oknozyrt

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Okan özyurt
Araç
opel frontera
Yakıt
Benzin/Lpg
Vites
Otomatik
Donanım
3.2 limited b
Model Yılı
2000
İlkery kardeşim. Gaza hafif de olsa bastığında ıslık gibi Bi ses var mı? Bundan 3 yıl önce opel corsa d 1.4 otomatik aracım vardı. Aynı şekilde klima açtığımda gazı boruları vs hiç bir sıkıntısı olmamasına rağmen benim motordan da gicirti geliyordu. Hangi servise hangi klimaciya hangi motorcuya göstersem de cozemediler. Bir kaç corsa astradan da aynı sesin geldiğini kulaklarımla duydum. Kronik olsa gerek. Sorunu çözemeden satmak zorunda kaldım. Alan kişi de akrabam ama o da çözemedi.

Redmi Note 7 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ilkery

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
İlker YAVUZ
Araç
Opel Corsa D 1.2
Yakıt
Benzin/Lpg
Vites
Manuel
Donanım
Essentia
Model Yılı
2013
İlkery kardeşim. Gaza hafif de olsa bastığında ıslık gibi Bi ses var mı? Bundan 3 yıl önce opel corsa d 1.4 otomatik aracım vardı. Aynı şekilde klima açtığımda gazı boruları vs hiç bir sıkıntısı olmamasına rağmen benim motordan da gicirti geliyordu. Hangi servise hangi klimaciya hangi motorcuya göstersem de cozemediler. Bir kaç corsa astradan da aynı sesin geldiğini kulaklarımla duydum. Kronik olsa gerek. Sorunu çözemeden satmak zorunda kaldım. Alan kişi de akrabam ama o da çözemedi.

Redmi Note 7 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Yorumunuz için teşekkür ederim.

Hayır ses sadece rölantide geliyor. Özellikle klima açıksa rölantide bu sesi yapıyor. Gaza bastığımda kesiliyor. ODB den bağlanıp araç performans değerlerine de baktılar ama bir sorun göremediler. İnanılmaz saçma bir şekilde para harcatıypr ama sebebi belirlenemiyor bir türlü.

ilkery

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
İlker YAVUZ
Araç
Opel Corsa D 1.2
Yakıt
Benzin/Lpg
Vites
Manuel
Donanım
Essentia
Model Yılı
2013
Yag pompa keçesi falan değişti. 3 tane keçe var aynı bölgede 3 ü de değişti. Benim araçta da kayışın alt kısmında yağlanma vardı. Keçeleri değiştirince yağlanma kesildi.

ilkery

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
İlker YAVUZ
Araç
Opel Corsa D 1.2
Yakıt
Benzin/Lpg
Vites
Manuel
Donanım
Essentia
Model Yılı
2013
Yag kacagi eksiltecek kadar olmuyor sizinti seklinde alttab bakinca aracin sol tarafi kayislarin oldugu kismin altinda yaglanma olur

Araç bakımında özellikle bu sebepten 1 gün boyunca incelediler. Hatta kayışı da söküp baktılar. Bir yağlanma olsa fark ederlerdi sanırım. Bu keçeleri tekrar kontrol ettireceğim.

Nobran

Moderatör
Ad Soyad
Muzaffer KOÇAK
Araç
Opel Corsa D
Yakıt
Benzin
Vites
Manuel
Donanım
Essentia
Model Yılı
0
Motoru hiç yıkattınız mı acaba? Nedendir bilemiyorum gerçekten ama yüke binen rulman sesine benziyor gibi. Çözdünüz mü acaba problemi?

SM-J710GN cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Joseques

Teknik Destek Ekibi
Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Hüseyin okan
Araç
opel
Yakıt
Benzin/Lpg
Vites
Otomatik
Donanım
ss
Model Yılı
1885
bu sesi yaparken su dökün kayışa kesicekmi ? keserse kayış ya uzun takılmış yada gerdi de sorun var sonra kayışı cıkartıp klima kasnak bilyasında boşluk var mı bakın sonra şarj dinamosu kafasına bakın kitleme bozulmuş olabilir kayışı cıkardıgınızda elle kasnakları cevirip bakınız bir ihtimal devirdayım kecesin den de gelebilir sonra alt grank kecesi kalıyor ön tarafta ona bakılılır ve aracı calıştırın ve debriyaja basın seste degişme oluyormu veya debriyaja dokununca yani bu en son söyledigimi ve kayışa su dökmeyi bir deneyin