Opel Astra Aşırı Yakıt Tuketimi

Delpage

Kayıtlı Kullanıcı
Vites
Otomatik
Model Yılı
1998
Merhaba. 2 ay once 98 model otomatik vites opel astra 1.6 gls satın aldim. Yakıt tuketimini tam 5 kez test ettim ve aracim şehir içi 100 km de yaklaşık 19_20 litre, yani km de 60 kuruş gaz harciyor. Yalnız bir kez kazan`a gidip geldim şehirdışı sayarsam km de 32 kuruş yakti. Atiker marka tank gecen yıl takılmış. Atiker servise götürüp gaz ayari yapıldı ama yakıt problemi aynen devam ediyor.. Böyle bir sorun yaşayan veya çözüm öneren var mi. Teşekkürler

Son düzenleme:
Araç
Opel Astra J 1.3 CDTI
Yakıt
Dizel
Vites
Manuel
Donanım
Edition
Model Yılı
2012
Öncelikle aramıza hoşgeldniz...Baskı balatanın durumu nedir?...Çekişte herhangi bir düşüş varmı?...Aracınızın genel Bakımı yapıldımı?...Filtreler yağ vs..

Delpage

Kayıtlı Kullanıcı
Vites
Otomatik
Model Yılı
1998
Tesekkurler. Hosbulduk. Açıkçası arabalardan pek anlamam ama anlatayim :) Aracın tüm bakimlari yapildi. Muayenesine daha 1 yil var. Filitre yağ kontrolü de yakın zamanda yapildi hatta atiker servisi direk filtreye bakti herhangi bir probleme rastlamadi. 2-ay once araci compiteste sokmustum motor gucu %93 cikti ve diger aksaminda herhangi bir sorun cikmadi.

Araç
Opel Astra
Yakıt
Benzin
Vites
Otomatik
Donanım
Cosmo
Model Yılı
2011
Aramıza hoşgeldiniz hocam, öncelikle otomatik vites araçlar en az 2 litre fazla yakarlar bunu göz önünde bulundurmalısınız. Bunun dışında @Cemil ŞEN abininde söylediği gibi aracın bakımı, bujileri, lastiklerin durumu hatta mevsim bile yakıt durumunu etkilemektedir. Birde LPG ayarını düzgün yapamayan ustalarda var :)

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
Astra F
Yakıt
Benzin/Lpg
Vites
Otomatik
Donanım
GLS
Model Yılı
1997
Ustam bu araçlarda oksijen sensörü arızası çok yaktirıyor, bende de 97 gls otomatik var.

araçta arıza ışığı yanıyor mu, sürekli ya da ara ara

D5503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Delpage

Kayıtlı Kullanıcı
Vites
Otomatik
Model Yılı
1998
Tesekkur ederim arkadaşlar.. normalde 1 lt gaz otomatikte şehir içi 10 km yakar diye duymustum ama benim araç 1 litre gaz ile sehir ici 5 km gidiyor. Dedigim gibi gazi fulleyerek sayaci sifirliyorum ve 100 km olunca tekrar fulledigimde ilk seferde 24 litre gaz gitti..sonra ankara gölbasinda atiker servisinde gaz ayari yapildi şimdi 100 km de 19_20 litre harciyor...yapilan kontrollerde de herhangi bir sorun görülmedi..tank 1 senelik, filtreler temiz..araçta ariza ışığı yanmadi hiç..oksihen sensoru arizasina baktirmadim ama onu da bir kontrol ettireyim bir yerde...

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
Astra F
Yakıt
Benzin/Lpg
Vites
Otomatik
Donanım
GLS
Model Yılı
1997
Tesekkur ederim arkadaşlar.. normalde 1 gaz şehir içi 10 km yakar diye duymustum ama benim araç 1 litre gaz ile 5 km gidiyor. Dedigim gibi gazi fulleyerek sayaci sifirliyorum ve 100 km olunca tekrar fulledigimde ilk seferde 24 litre gaz gitti..sonra ankara gölbasinda atiker servisinde gaz ayari yapildi şimdi 100 km de 19_20 litre harciyor...yapilan kontrollerde de herhangi bir sorun görülmedi..tank 1 senelik, filtreler temiz..araçta ariza ışığı yanmadi hiç..oksihen sensoru arizasina baktirmadim ama onu da bir kontrol ettireyim bir yerde...
Dediğim gibi benim araç da aynı

Yakıtı 2 kat yakıyordu

Her bakımı, ayari sorunsuz ama yine de yakıyordu

Yalnız şöyle bi durum vardı, araç nadiren arıza lambası yakıyor sonra sönüyordu, meğer oksijen sensörü arızalı imiş

Delpage

Kayıtlı Kullanıcı
Vites
Otomatik
Model Yılı
1998
Oksijen sensörüne baktirayim. Ayrıca baska bir yerde de bir kez daha gaz ayarına baktirayim.. Astra 98 model gls otomatik için, sehir içi ve şehir dışı yakıt durumu nedir. Aracım 199 bin de..

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
Astra F
Yakıt
Benzin/Lpg
Vites
Otomatik
Donanım
GLS
Model Yılı
1997
Oksijen sensörüne baktirayim. Ayrıca baska bir yerde de bir kez daha gaz ayarına baktirayim.. Astra 98 model gls otomatik için, sehir içi ve şehir dışı yakıt durumu nedir. Aracım 199 bin de..
Benimki de 179 binde, şehir içi pek hesaplamadim ama tahminim 12-13 yakıyor, şehir dışı hesapladım 8-9 litre.

Delpage

Kayıtlı Kullanıcı
Vites
Otomatik
Model Yılı
1998
Sehir içi 20 lt..Neredeyse sizinkinin 2 misli...
şehirdışı da 10-11 lt. O da sizinkine gore bayagi yüksek.

Delpage

Kayıtlı Kullanıcı
Vites
Otomatik
Model Yılı
1998
Merhaba. Aracın oksijen sensorune baktirdim herhangi bir sıkıntı yok. Bujilerim bitik duruma gelmis ve söyledikleri şey, bunlarin tek ateşlemeli olmasi gerekirken çift ateşlemeliymiş. Onlari degistirdim ve tekrar gaz ayari yaptirdim. Belirli bir km yapinca sonuçları paylasacagim.

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
Astra F
Yakıt
Benzin/Lpg
Vites
Otomatik
Donanım
GLS
Model Yılı
1997
Merhaba. Aracın oksijen sensorune baktirdim herhangi bir sıkıntı yok. Bujilerim bitik duruma gelmis ve söyledikleri şey, bunlarin tek ateşlemeli olmasi gerekirken çift ateşlemeliymiş. Onlari degistirdim ve tekrar gaz ayari yaptirdim. Belirli bir km yapinca sonuçları paylasacagim.
Aracınızı yeni aldıysanız ve geçmiş bakım onarımları hakkında sağlıklı bilgi sahibi değilseniz

1- Triger, devirdaim, v kayışi
2- tüm filtrelerin değişimi (hava, yağ, polen, benzin)
3- tüm sıvıların değişimi (motor yağı, hidrolik yağlar, otomatikse kesinlikle şanziman yağı ve kesinlikle antifriz)
4- bujiler, kablolar ve bobin (lpg'li ise iridyum buji)
5- duruma göre baskı balata
6- duruma göre disk ve balatalar
7- silecekler, cam suyu.
8- her lastik değişiminde sibop değişimi ya da ilk değişimde çelik sibop
9- akü voltaj ölçümü
10- rot balans

Bu listeye dikkat ederek genel bi kontrol ya da bakım yaptırabilirsiniz.

Delpage

Kayıtlı Kullanıcı
Vites
Otomatik
Model Yılı
1998
Merhaba...aracimda genel kontroller yapildi. bujiler bitik olduğu için degistirildi ve gaz ayari yapildi fakat gaz dolu depo ile ancak 240 km gidebildim. Yani şehir içi 1 lt gaz ile 5 km... filtreler oksijen sensöru ve kablolar saglam. Bu kadar fark yaratan ne olabilir acaba.

u.uçar

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
Opel Astra 1,6 l Sedan
Yakıt
Dizel
Vites
Manuel
Donanım
Design
Model Yılı
2017
Zaten diğer opel kullanıcıları öncelikli bilgileri vermişler. 20 senelik eski araç birde benzinli/lpg li ve de otomatik olunca tabii çok yakıyor. Bir de kullananım bilgisi de önemli agresif-sakin ve veya şehir içi-dışı kullanımı da herkezin bildiği gibi önemli etken. Bir tanıdığımda sizinle aynı 2000 model aracını çok yakıyor diye satmıştı.

Delpage

Kayıtlı Kullanıcı
Vites
Otomatik
Model Yılı
1998
Yani eski ve kullanima bagli olmasini anlayabiliyorum ama 5 km de 1 litre gaz harcayan herhangi bir kullanıcı var mi merak ediyorum. Ben 3_5 litre fazla olmasini gectim yaklasik 2 misli yakıyor. :(
Zaten diğer opel kullanıcıları öncelikli bilgileri vermişler. 20 senelik eski araç birde benzinli/lpg li ve de otomatik olunca tabii çok yakıyor. Bir de kullananım bilgisi de önemli agresif-sakin ve veya şehir içi-dışı kullanımı da herkezin bildiği gibi önemli etken. Bir tanıdığımda sizinle aynı 2000 model aracını çok yakıyor diye satmıştı.

Tuna

Kayıtlı Kullanıcı
Vites
Otomatik
Model Yılı
2011
2011 astra 1.4t Aynı sorun bende de var, kaç defa hesapladım her seferinde 1lt lpg ile 6-7 km yol gidiyor ve en sakin kullanımda yapılan ölçüm bu. Çok yakmasının sebebini çözemedik muhtemelen salı günü lpg yi söktürecem, benzin daha uyguna geliyor sanki

Araç
Opel Astra
Yakıt
Benzin
Vites
Otomatik
Donanım
Cosmo
Model Yılı
2011
Benzinle şehir için tüketimim 10 litre civarında LPG söktürürken bunuda düşünün hocam. Bence sorunu tespit etmeye çalışmalısınız.

Tuna

Kayıtlı Kullanıcı
Vites
Otomatik
Model Yılı
2011
Arabamı çok seviyorum ama bi işlemi tek seferde yapamıyoruz, illa bir pürüz çıkarmasa on numara olacak da 😅

Delpage

Kayıtlı Kullanıcı
Vites
Otomatik
Model Yılı
1998
Slm...arabami baska bir lpg'ciye goturdum. Bana söylediği sey, lpg beyni patlak ve degismesi gerekiyor. Ama daha da önemlisi aracimin kalorifer ile ile gaz borulari t şeklinde bagliymis ve bu motora cok zarar veriyormus. Gaz kalorifer icinde geziyor gibi bir şey soylemisti. Aracin gaz beynini degistirdim, o baglantiyi duzelttirdim ve gazi fulleyip ölçüm yaptım..aracim 248 km yapinca kırmızı ışık yanip benzine gecti. Tekrar gaza aldım ama 500 mt gitmeden tekrar benzine gecti...benzinlikten 43 lt gaz alabildim... km ye vurduğumda şehiriçi 50 kuruşa denk geliyor....aslında bu depoyu ben hep 50 lt aliyor diye hesaplamıştım. Gazi tamamen bitirince hesabi daha saglikli yapabiliriz..yinede normaline göre fazla gibi.

Araç
Opel Astra
Yakıt
Benzin
Vites
Otomatik
Donanım
Cosmo
Model Yılı
2011
Bu hesaplamaya göre aracınız 43 litre civarinda gaz aliyor. Şamandıra basıncına göre bu litre 1 2 artıp azalabilir. Aracınızın lpg su tesisati yanlış bağlanmış anladığım kadarıyla. Bu hata sebebiyle aracınız Lpgye geç gececek buda benzin tüketimini artıracaktır. Beyinde yine su ile ilgili bir durumdur. Basınç değişikliği sebebiyle arızalanmış olabilir. lpg beyni denilince akla ilk elektronik devreler geliyor ancak ustalar lpgli araçların gazı sicak su ile ısıtan ve yanma ünitesine gönderen parçaya LPG beyni diyorlar. Şimdi yapmaniz gereken tek şey aracınızı mumkunse 1 depoluk uzun yolda denemeniz olacaktır. Hesaplar net şekilde ortaya çıkacaktır.