Neler Yeni
  • Sticker dağıtımlarımız başlamıştır. Sticker talebinde bulunmak için buraya tıklayınız.

Opel Astra Hız Sabitleyici Kullanımı

Hasip

Admin
Ad Soyad
Hasip TOSUN
Araç
Opel Astra
Yakıt
Benzin
Vites
Otomatik
Donanım
Cosmo
Model Yılı
2011
Arkadaşlar sistemin kullanımını genel olarak birçok kişi biliyor ancak aracını yeni alanlar için bu özelliği sizlere anlatmak istedim. Sistemin mantığını kısaca biliyorsunuz otomatik veya manuel aracınızda hızı sabitleyerek debriyaj veya frene basana kadar hızınızı koruyor. Sistemin kullanımını anlatırken yapacağım hatalar için şimdiden özür dilerim :)

Öncelikle fotoğrafta gösterdiğim 1 numaralı düğmeye basıyorsunuz ve sistemi aktif hale getiriyorsunuz. Bu tuşa bastıktan sonra alt tarafta gösterdiğim lambanın yandığını görebilirsiniz. Sistem aktif ancak devrede olmadığı için Beyaz renkli bir ışık göreceksiniz.

2 numarayla belirttiğim gösterge ışığını gördükten sonra bir sonraki aşamaya geçiyoruz. Burda bilmeniz gereken nokta aracımızın hızının 30 km üzerinde olması gerekiyor.

Aracımız istediğimiz hıza geldikten sonra 3 numarayla belirtiğim şekilde tuşu aşağıya çekiyorsunuz ve hızınız sabitleniyor. Bu noktadan sonra ayağınızı debriyajdan veya gazdan çekebilirsiniz. Sistemin çalıştığını anlamak için alttaki fotoğraftaki şekile bakabilirsiniz. Gördüğünüz gibi beyaz renk olan ışık yeşile dönüştü.

Sistemi devreden çıkartmak için 1 numaralı butonu kapatabilirsiniz veya frene basabilirsiniz. Kolay gelsin :)

BekirArslan

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Bekir arslan
Araç
Opel Astra
Yakıt
Benzin
Vites
Otomatik
Donanım
Edition plus
Model Yılı
2017
Şunu eklemek isterim bir çok kişinin bilgisi yok. Ornek vermek gerekirse ben aracimi 90 a sabitledim gidiyorum ama fren yapmak zorunda kaldım sabitleyici devre dışı kaldı hızım bayağı düştü tekrar 90 a çıkmak ve sabitlemek için gaza basmak yerine bir kez + yaparsanız direk 90 km ye tekrar getiriyor. Fakat benim araçta 25 km hızın altına düşünce olmuyor bazı arkadaşlarda 30 galiba. O sınır altına düşmediğiniz sürece 90 a gaza basmadan kendi getiriyor umarım anlatabildim.

Mustafa Feyzi

VIP Üye
Araç
Opel Astra
Yakıt
Benzin
Vites
Manuel
Donanım
Cosmo
Model Yılı
2012
Ben sabitleyicide vites değiştiriyorum ama sistem devre dışı kalmıyor bu bir sorun mu? Hoşuma da gidiyor doğrusu:)

Ergün

VIP Üye
Ad Soyad
Ergün u.
Araç
Astra j hb
Yakıt
Benzin/Lpg
Vites
Manuel
Donanım
Edition
Model Yılı
2012
Şunu eklemek isterim bir çok kişinin bilgisi yok. Ornek vermek gerekirse ben aracimi 90 a sabitledim gidiyorum ama fren yapmak zorunda kaldım sabitleyici devre dışı kaldı hızım bayağı düştü tekrar 90 a çıkmak ve sabitlemek için gaza basmak yerine bir kez + yaparsanız direk 90 km ye tekrar getiriyor. Fakat benim araçta 25 km hızın altına düşünce olmuyor bazı arkadaşlarda 30 galiba. O sınır altına düşmediğiniz sürece 90 a gaza basmadan kendi getiriyor umarım anlatabildim.
Uzun yolda çok kullanıyorum hız sabitleyicini bu özelliği hiç bilmiyordum ama o kadar hızın düşüyorsa vites de küçülecek manuel vitesler için bir esprisi kalmıyor.

BekirArslan

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Bekir arslan
Araç
Opel Astra
Yakıt
Benzin
Vites
Otomatik
Donanım
Edition plus
Model Yılı
2017
Uzun yolda çok kullanıyorum hız sabitleyicini bu özelliği hiç bilmiyordum ama o kadar hızın düşüyorsa vites de küçülecek manuel vitesler için bir esprisi kalmıyor.
Benim araç otomatik manuellerde debriyaj kullanarak vitesi halledecekler.

J a k

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Kaganeroğlu
Araç
Astra j
Yakıt
Benzin/Lpg
Vites
Manuel
Donanım
Ed
Model Yılı
2015
Arkadaşlar aranıza yeni katıldım. Bu konuda merak ettiğim şu;
ben hız sabitleyiciyle giderken önüme bir araba çıkıyor ve frene basmak zorunda kalıyorum. O engel önümden çekildiğinde yeniden sabitlemeyi aktif ediyorum ve araba iyi bir ivmelenmeyle eski hızına ulaşıyor. Hız Sabitlemeyi kullanmadığımda sanki daha geç ivmeleniyor. Bu sizde de oluyor mu ?

steyşınvagonsever

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Harun İlhan
Araç
Opel Astra Sports Tourer
Yakıt
Dizel
Vites
Otomatik
Donanım
Dynamic
Model Yılı
2017
Arkadaşlar aranıza yeni katıldım. Bu konuda merak ettiğim şu;
ben hız sabitleyiciyle giderken önüme bir araba çıkıyor ve frene basmak zorunda kalıyorum. O engel önümden çekildiğinde yeniden sabitlemeyi aktif ediyorum ve araba iyi bir ivmelenmeyle eski hızına ulaşıyor. Hız Sabitlemeyi kullanmadığımda sanki daha geç ivmeleniyor. Bu sizde de oluyor mu ?
Evet bu bende de oluyor. Normalde frene bastıktan sonra tekrar hız sabitleyiciyi set ettiğimde birden ve atik bir şekilde eski hızına ulaşıyor ama gaza kendim bastığımda o hızlanmayı yakalayamıyorum. Acaba gaz pedalının hassasiyetinde mi bir problem var diye düşünüyor değilim. Ya da gaza az basıyor da olabiliriz :)

Hasip

Admin
Ad Soyad
Hasip TOSUN
Araç
Opel Astra
Yakıt
Benzin
Vites
Otomatik
Donanım
Cosmo
Model Yılı
2011
Tahminimce bu konu şundan kaynaklanıyor araç istenilen hıza erişebilmek için 2 vites birden düşürüyor bu şekildede deviri yükseltip hemen hızlanıyor. Dikkat ederseniz hızlanma sırasında anlık tüketim uçuyor ve devir yükseliyor.

J a k

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Kaganeroğlu
Araç
Astra j
Yakıt
Benzin/Lpg
Vites
Manuel
Donanım
Ed
Model Yılı
2015
Otomatiklerde olabilir de Benim araba manuel vites o yüzden şaşırtıyor

artinda

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Mesut Kaya
Araç
Opel Astra
Yakıt
Benzin/Lpg
Vites
Manuel
Donanım
Edition
Model Yılı
2015
Hız sabitleyiciden hızı artırınca ikişer km hızla artıyor, düşürünce de ikişer km hızı düşürüyor. Astralarda hız sabitleyici öyle mi yoksa benim araçta mı bir sorun var?

goktasoktay

VIP Üye
Araç
Opel Astra j
Yakıt
Dizel
Vites
Manuel
Donanım
Cosmo
Model Yılı
2015
Hız sabitleyiciden hızı artırınca ikişer km hızla artıyor, düşürünce de ikişer km hızı düşürüyor. Astralarda hız sabitleyici öyle mi yoksa benim araçta mı bir sorun var?
Benimki de bu şekilde. Normal yani..

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi