Katalitik Konvektör sorusu(Corsa C)

CengoCenk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar.

Aracım 2001 model opel corsa 1.4 16V
Son 1-2 ayda aracın motoru oldukça ses yapıyordu. Sanki dizel araçmış gibi. bunun için son susturucuyu değiştirdim ama fayda etmedi.
En son bir özel servis katalitik konvektörün içindeki filtrelerin dağıldığını ya değişmesi gerektiğini yada iptal edilmesi gerektiğini söyledi. Hatta benimle aynı model ve yaklaşık aynı km deki bir corsa ile karşılaştırdım ses oldukça farkediyordu. (diğer aracın katalizatörü sağlamdı)

Sorum şu. Katalitik konvektörü çıkartmam sesi azaltır mı? Ben pek düşünmüyorum. Hatta artabileceğinden korkuyorum.

Bu şekilde kullanmam performans, motor ve yakıt açısından kötü bir şekilde sonuçlanır mı?

İptal ettirirsem bana 3-5 beygir dışında başka bir katkısı olur mu?

İptal ettirdiğimde katalitik konvektörün boşluğuna susturucu mu takılıyor? Yoksa manifolt un ordan bir bir bağlantı mı yapılıyor?

Son sorum da daha önce iptal ettiren corsa kullanıcısı arkadaşlara. Katalitik konvektörü iptal ettiren arkadaşların motor arıza ışıkları yanmaya başladı mı? (Böyle bir sorun olabilir dendi de bana)

Birde bunun maliyeti ortalama ne kadardır? Bu haftasonu hallettirmeyi düşünüyorum da.

Yardım ve bilgiler için şimdiden teşekkürler.

NOT: Daha önceki forumda bu konu çok tartışılmıştı. Oldukça çok bilgi vardı, ama onlara ulaşamadığım için yeni topic açmak zorunda kaldım.

fcuhadar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba mekanik olarak çok fazla bir bilgiye sahip olmamama rağmen sadece bir fikir olarak şunu söyleyebilirimki bana göre aracın orjinalinde olan birparçayı söktükten sonra aynısını veya daha iyisini taktırmazsan uzun vadede zararlı olacağı görüşündeyim.

bkaraman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1.öncelik katalitik konvertör ünü değiştir eğer fiyatı pağlı diyorsan
2 onun yerine bir orta susturucu takabilirsin

kadett

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sesin mutlaka artacaktır.
Ancak Cat olmayan arabalardaki ses işte .
Sensörlerini sakın iptal ettirme . Bazen Cat çıkarıldığında nekadar yerine sensörde koysan arıza ışığı VEREBİLİYOR.
Ancak aracın rahatlayacaktır. Buna ek 2001 den bu yana Bu cat bi nebze dolmuştur . Dolayısı ile performansın eskiye nazaran Hissedebileceğin derecede artacaktır.
Bu arada Catını sakın egzaust çuya hediye etme !!!! Biraz pahalı da :)
İleride belki geri takarsın . Hemde temizletmiş olursun.
girişi ve çıkışı aracın Aynı boru ebadına uygun bir orta susturucu taktırt mutlaka .
Çıkan sesin gürültüsü değil çıkan sesin Tokluğu ve tizliği değişecek.
Herhangibir abartı olayın sözkonusu olmayacak.
kolay gelsin

kadett

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
düzgün mir malzeme ile 100 e yakın gider. Sanayii malzemesi ile ben boruları yenilemiştim artı orta susturucu koydum 40 kaat vermiştim zamanında . Büyük bi olay değil sadece aradan çıkan aparata dikkat et mantıken orjinal yeri nerdeyse oraya birşekilde uygulattır .
Gayet basit

ahmetabaci

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
katalitik konvektoru değiştirmen en doğrusu eğer yenisi pahalı diyorsan cıkma veya yan sanayi bulabilirsin. sakın olaki yerine boru taktırma daha fazla ses yapar susturucu taktırabilirsin ama benim tavsiyem yenisini taktırman katalitik konvektorun gorevi egsoz dumanlarının çevreye daha az zarar vermesi

CengoCenk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kadett başta olmak üzere tüm cevap veren arkadaşlara teşekkür ederim.
Çıkma için ortalama fiyat 300-400 diyorlar. Yeni katalitik konvektörün fiyatını sormadım bile :)

O yüzden sanırım iptal ettireceğim. Ve kadett in dediği gibi direkt alırım o parçayı. eve götürüp biblo yaparım :) Bakarsınız bir gün ihtiyaç çıkar.

Susturucu bilgisi içinde teşekkürler. Anladığım kadarıyla düzgün bir orta susturucu takarsak iş hallolabilir. Bu haftasonu bize servis yolu göründü.

Bakalım eğer bulabilirsem opel team e gitmeyi düşnüyorum. Heralde bu konuda iyidirler. Birde adamlara ben opelim. net ten geldim dersen fiyat farkı olur mu?

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
corsa da nasıl bilmiyorum.Ama konverter çıkışında da sensör var ise (ki megane 2 lerde hem katalizör girişinde hemde çıkışında sensör var mesela)
katalizör iptali sonrası arıza lambası yanıyor.ama opel lerde genellikle girişte tek sensör oluyor.İptal işlemi sonucunda aracında rahatlama olacağı kesin belki alt devirlerde biraz zayıflama olabilir.Ses konusunda ise abartı bir artış olmayacak.Katalizör yerine aynı ebatlarda bir susturucuda konulabilir.Bence Team e git.Mustafa abimiz işini bilen kalender biridir.

ahmetabaci

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2001 1.4 corsalarda X14XE motor olması gerek o motorlarda tek oksijen sensoru var katalitik konvektorun iptalinde elektriksel bir arıza vermez

CengoCenk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ahmetabaci' Alıntı:
2001 1.4 corsalarda X14XE motor olması gerek o motorlarda tek oksijen sensoru var katalitik konvektorun iptalinde elektriksel bir arıza vermez
Evet X15XE motor var. O halde o konuda rahat olabilirim. Bilgi için teşekkürler.