Neler yeni

Soğutmalı Torpido Nedir ? Nasıl Çalışır ?

Ad Soyad
Hasip TOSUN
Araç
Opel Astra
Yakıt
Benzin
Vites
Otomatik
Donanım
Cosmo
Model Yılı
2011
Arkadaşlar malum birçok aracın standart donanımları arasında yer alan soğutmalı torpido bir satış stratejisinden başka birşey değildir.(bence) Sistemin çalışma mantığı oldukça basittir, klimadan gelen havalandırmalardan birtanesinde kalem kalınlığında bir delik torpidoya hava üfler bu şekilde torpido soğuk şekilde korunmaktadır. Bu torpidolar ancak küçük bir su şişesini veya birkaç kolayı soğuk tutabilecek kapasitededir. Ancak torpidolar içersinde aracımızla ilgili evrak vb dökümanları koyduğumuz için bu alanda kullanım alanı çok az şekilde kalmaktadır. Benim kişisel görüşüm verimli olmadığı yönündedir. :)

Son düzenleme:

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Yunus Emre
Araç
Astra F
Yakıt
Benzin/Lpg
Vites
Otomatik
Donanım
GLS
Model Yılı
1997
Kesinlikle :)

Entigin

VIP Üye
Ad Soyad
Engin Bey
Araç
Opel Astra Sedan
Yakıt
Dizel
Vites
Manuel
Donanım
Sport
Model Yılı
2014
Torpidoda zaten bir kaç kutu içeçek muhafaza edilebilir ve soğuk hava üfleyerek de olsa bunları soğuk tutmak bence iyi bir özellik, o nedenle size katılmıyorum.
Eski aracım C4’te vardı ve çok faydasını gördüm. Keşke astra’da da olsaydı.

Ad Soyad
Hasip TOSUN
Araç
Opel Astra
Yakıt
Benzin
Vites
Otomatik
Donanım
Cosmo
Model Yılı
2011
Soğuk birşeyi muhafaza etmekte evet ancak soğutmak konusunda hayır diye düşünüyorum hocam. Ayrıca birçoğumuzun torpidosunda mutlaka evrak vb şeyler varken torpidoyasıvıyı nasıl koyabiliriz orasıda ayrı bir konu. Astralarda standart diye biliyorum hocam. Arka tarafta küçük bir delikten hava geliyor olması gerekiyor.

Ergün

VIP Üye
Ad Soyad
Ergün u.
Araç
Astra j hb
Yakıt
Benzin/Lpg
Vites
Manuel
Donanım
Edition
Model Yılı
2012
Editionlarda var mı bilmiyorum ama orası zaten genelde gıda için değilde başka aklına ne gelirselerin koyulduğu yer olduğu için ben olaya fransızım :) soğuk hava üflüyor mu cidden 😀

u.uçar

VIP Üye
Ad Soyad
Ufuk
Araç
O.Astra Sedan 1,6 l
Yakıt
Dizel
Vites
Manuel
Donanım
Design
Model Yılı
2017
Bilhassa yazın denildiği gibi soğutmaya değil de soğuk içecekleri kısmen muhafaza etmekte başarılı idi eski Citroen C3 ümde soğutmalı torpido gözü, ama astra design de yok maalesef. Belki klimadan çıkan bir göz boru vs. ile yapılabilir.

Ad Soyad
Hasip TOSUN
Araç
Opel Astra
Yakıt
Benzin
Vites
Otomatik
Donanım
Cosmo
Model Yılı
2011
Klimanın üfleme soğukluğu kadar (+4 ile +8) derece arasında bir hava üflüyor, Torpidoda işe yararmı tartışılır fikrini savunmaya devam ediyorum.

Ad Soyad
Cemil ŞEN
Araç
Opel Astra J 1.3 CDTI
Yakıt
Dizel
Vites
Manuel
Donanım
Edition
Model Yılı
2012
Kolçak içi soğutmalı olsa daha makbule geçerdi :)

Halil Barış

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Halil Barış Şengül
Araç
Opel Astra K 1,6 HB AT
Yakıt
Dizel
Vites
Otomatik
Donanım
Excellence
Model Yılı
2016
Ben başka bir yönden yaklaşacağım. Bahsettiğiniz gibi klimadan parmak kalınlığında bir boru ile torpido gözüne delik açılması sureti ile soğutmalı torpido oluyor. Deliğin önüne döner bir kapak koymuşlar volümü kısabiliyor veya kapatabiliyorsunuz. O kadar basit bir şey ki. Neden tüm klimalı araçlara yapmazlar. Klimadan bir boru çıkartıp torpidoyu delmek ve üstüne 5 liralık döner kapak koymak çok mu zor? Tamamen sallıyorum fakat otomasyonda bunun yapılması 50TL ye mal olsun. 50 TL gibi bir masrafla arabana çok önemli olduğunu düşündüğüm bir özellik katacaksın.

Ad Soyad
Hasip TOSUN
Araç
Opel Astra
Yakıt
Benzin
Vites
Otomatik
Donanım
Cosmo
Model Yılı
2011
Satarkende 1 2 bin lira fazla istiyorlar hocam.

u.uçar

VIP Üye
Ad Soyad
Ufuk
Araç
O.Astra Sedan 1,6 l
Yakıt
Dizel
Vites
Manuel
Donanım
Design
Model Yılı
2017
Ben başka bir yönden yaklaşacağım. Bahsettiğiniz gibi klimadan parmak kalınlığında bir boru ile torpido gözüne delik açılması sureti ile soğutmalı torpido oluyor. Deliğin önüne döner bir kapak koymuşlar volümü kısabiliyor veya kapatabiliyorsunuz. O kadar basit bir şey ki. Neden tüm klimalı araçlara yapmazlar. Klimadan bir boru çıkartıp torpidoyu delmek ve üstüne 5 liralık döner kapak koymak çok mu zor? Tamamen sallıyorum fakat otomasyonda bunun yapılması 50TL ye mal olsun. 50 TL gibi bir masrafla arabana çok önemli olduğunu düşündüğüm bir özellik katacaksın.
Forumda yetenekli kişiler vardır mutlaka, yapsınlar paylaşsınlar. Yazları soğuk içecek içerler ne güzel.

Ad Soyad
Cemil ŞEN
Araç
Opel Astra J 1.3 CDTI
Yakıt
Dizel
Vites
Manuel
Donanım
Edition
Model Yılı
2012
Ben açıkçası kolçak içine nasıl uygulanır ve değermi diye düşünüyorum..Arka tarafa giden(Ön Koltukların altında) havalandırma borularının nerden geçtiğini tespit etmek gerek..Ordan belki ek bir boru çıkarıp torpidoda uygulanana benzer bir uygulama yapılabilir..Biraz meşakatli bir iş gibi..Yani koltuklar sökülecek,zemin kaplamasıda sanırım..Sonra kolçağın bağlı olduğu parçaların sökülmesi falan..Değermi bunun için onu düşünüyorum :)..

u.uçar

VIP Üye
Ad Soyad
Ufuk
Araç
O.Astra Sedan 1,6 l
Yakıt
Dizel
Vites
Manuel
Donanım
Design
Model Yılı
2017
Bence kolçak içine değmez, bağlantılar klipsleri kırılır zaten sonra da arabanının her tarafından trim sesleri gelir ama torpidoya yapılabilir diye düşünüyorum.