Vites Geçişi

Aykut

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
Opel astra
Yakıt
Benzin/Lpg
Vites
Otomatik
Donanım
Sport
Model Yılı
2012
Arkadaşlar merhaba geçen ay 2012 model otomatik astra j 1.4 turbo aldım araç 35.000 km de araçta vites geçişlerinde geç algılama sorunu var vites geçişlerinde aracı yarım saniye tutup sonra vites geçirtiyo bobinleri ve bujileri değiştirdim gaz kelebeğini temizlettim yazılım attırdım fakat düzelme yok motor sogukkende sıcakkende bu sorun var benzin veya lpgde kullanımında farketmiyo sorun devam ediyor sorun neden olabilir bütün astralarda varmı bu sorun araçtan iyice soğudum

Araç
Opel Astra
Yakıt
Benzin
Vites
Otomatik
Donanım
Cosmo
Model Yılı
2011
Öncelikle aramıza hoşgeldiniz hocam. Araçlarımız tork konvertörlü otomatik şanzıman kullanıyor. Bu şanzımanlar ilk icad edilen şanzımanların 1 tık ileri versiyonudur diyebiliriz. Şimdi bu tam otomatik şanzımanların verimliliği artırılması için yazılım vb yöntemler ile fabrikada müdahale edilerek kullanıcının en rahat kullanabileceği ayarlara getirilirler. Özellikle ışıklarda tam durduğumuzda kalkıştaki hantallık bütün astra j otomatik viteslerde mevcuttur hocam. 1500 kiloluk bir aracı tam otomatik bir şanzımanla tüm tepkimeyi hissettirecek şekilde kaldırmak kolay değildir. Kalkmasını istiyormusunuz biraz daha fazla gaza yüklenirsiniz aracınız vites geçiş aralığını 4 bin devir bandına alır ve size gücünü gösterir. Ancak sakin kullanımlarda aracın ileriye atılmasını beklemeyin yok öyle birşey.

Dipnot: Konuyu Teknik Destek bölümüne taşıyorum bilginiz olsun.

Aykut

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
Opel astra
Yakıt
Benzin/Lpg
Vites
Otomatik
Donanım
Sport
Model Yılı
2012
Hocam benim sorunum aracın kalkışıyla alakalı deil vites geçişlerini aşırı derecede hissetirmesi ve geçişlerde duraksaması vuruntu deil vites geçerken aracı tutuyo sonra vites atıyor hatta araç keniliğinden frene basmadan yavaşlarken vites küçültmelerde biri aracı arkadan tutuyor hissiyatı veriyor

Araç
Opel Astra
Yakıt
Benzin
Vites
Otomatik
Donanım
Cosmo
Model Yılı
2011
Bizim araçlarımızda kesinlikle böyle bir problem bulunmuyor hocam. Benim önerim işini iyi yapan bir ustaya giderek acil olarak şanzıman yağını kontrol ettirmeniz ve şanzıman sisteminin yazılımını servise baktırmanız olacaktır. 35 bin kmde olan bir aracın bu tarz şanzıman hatası vereceğini düşünmüyorum acilen baktırmanız lazım.

Aykut

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
Opel astra
Yakıt
Benzin/Lpg
Vites
Otomatik
Donanım
Sport
Model Yılı
2012
Bulunduğum il diyarbakır sadece bir tane şanzımancı var o da sıkıntı görmüyorum dedi ama ben başka bir astra ile kıyasladıgımda aynı sorunu görmedim sanayideki ustalara götürdüm 35.000 kmde şanzıman yağı değişmez dediler servise götürdüm önce şanzıman için bir kod atacaklarını düzelmez ise şanzımanı dağıtacaz dediler bende vermek istemedim ne yapacagımı bilmiyorum

Araç
Opel Astra
Yakıt
Benzin
Vites
Otomatik
Donanım
Cosmo
Model Yılı
2011

Aykut

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
Opel astra
Yakıt
Benzin/Lpg
Vites
Otomatik
Donanım
Sport
Model Yılı
2012
Peki sizce önce yazılımmı yoksa yağ değişiminimi yaptırayım servis yazılıma 250 tl istiyor yağ değişimide o tutarda boşuna masraf yapmak istemiyorumda

Araç
Opel Astra
Yakıt
Benzin
Vites
Otomatik
Donanım
Cosmo
Model Yılı
2011
Benim anlamadığım konu serviste şanzıman için ne kodu atacaklar ?? Ayrıca yapılacak olan bu işlem çözüm değilse neden şanzımanı dağıtıyorlar bunu size detaylı şekilde anlatmaları gerekiyor. Anlatmak istediğim eğer şanzımanda fiziksel bir sorun varsa yazılımı neden atıyorlar ?? Yazılımsal bir sorunsa neden şanzıman dağıtılıyor. Bu bana biraz deneme yanılma bir yöntem gibi geldi. Yağ değişimi konusu tamamıyla sizin tasarrufunuzda olan bir konu.

Benim önerimi sorarsanız Şanlıurfa size yakın üşenmeyin gidin Şanlıurfaya aracınıza orda servise baktırın ancak deneme yanılma ustalara yaptırmayın aracınızı Opel ustalarına götürün.

Aykut

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
Opel astra
Yakıt
Benzin/Lpg
Vites
Otomatik
Donanım
Sport
Model Yılı
2012
Teşeklür ederim

Aykut

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
Opel astra
Yakıt
Benzin/Lpg
Vites
Otomatik
Donanım
Sport
Model Yılı
2012
Sonunda sorunu kendim araştıra araştıra buldum araca difüzör taktırmıştım eksoz difüzöre değmesin diye ucu kesilip daha kısa bir ek parça attırılmıştı salak usta ek parçayı bizim orjinal olan eksoz girişinden daha dar bir ek oarçayla kaynak yaptıgından araç istediği gazı veremiyormuş dışarıya dolayısıyla bu da arabayı iyice salaklaştırmıştı hem çekiş hem vites geçişleri hem teklemeler ortadan kalktı siz siz olun Diyarbakır OPEL CANLAR servisinden uzak durun onlara kalsa önce yazılım sonra yağ değişimi sonrada şanzımanı indireceklerdi aklınızda bulunsun arkadaşlar sakın eksozla oynamayın

Araç
Opel Astra
Yakıt
Benzin
Vites
Otomatik
Donanım
Cosmo
Model Yılı
2011
Sorunun çözülmesine gerçekten sevindim. Egsoz sistemi üzerinde böyle bir hata nasıl yapılır aklım almıyor sorsan yetkili servis birde. Bence bu fotoğrafları Opel Türkiye ile paylaşın detaylı şekilde şikayette bulunun.

omeroz

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
Astra j 1.6 cdti
Yakıt
Dizel
Vites
Otomatik
Donanım
Edition+
Model Yılı
2016
Çok geçmiş olsun. Diffüzör montajınız yetkili serviste mi yapıldı?

Aykut

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
Opel astra
Yakıt
Benzin/Lpg
Vites
Otomatik
Donanım
Sport
Model Yılı
2012
Yok hayır dışarda yaptırdım sorun şu servise götürüyom teste çıkıyoruz servis eksozdan dolayı çıkan farklı sesi farkediyo ama demiyoki sorun ondan kaynaklıdır zahmet edip eğilip eksoza bakmıyolar önce 250 tl karşılığı yazılım sonra yağ değişimi sonrada şanzıman komple inecek diyorlardı bu esnada bobin değişti bujiler değişti gaz kelebeği temizlendi ama kimse eksoza bakmayı tahmin etmedi

Araç
Opel Astra
Yakıt
Benzin
Vites
Otomatik
Donanım
Cosmo
Model Yılı
2011
Ben difizörün yetkili servis tarafından takıldığını düşünerek bu şekilde yazmıştım. Bu durumda işler biraz değişir ama söylediğiniz gibi bu durumuda göz önünde bulundurmaları gerekiyordu.

Aykut

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
Opel astra
Yakıt
Benzin/Lpg
Vites
Otomatik
Donanım
Sport
Model Yılı
2012
Tamamda eğer yetkili servis bile sorunu bulamıyor deneme yanılma yöntemiyle gidiyorsa biz ne yapacaz ustalık tecrübe gerektirir sorunu anlattıgında daha önceki deneyimlerinden yola çıkarak işe girişir biz bile en ufak sorunumuzu saatlerce forumlardan yada googledan araştırıyoruz adamlar deneme yanılmayla gidiyo eger sorunun kaynagını ben bulup onlar sadece yapacaksa nerde kaldı servisçilik

omeroz

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
Astra j 1.6 cdti
Yakıt
Dizel
Vites
Otomatik
Donanım
Edition+
Model Yılı
2016
Yok hayır dışarda yaptırdım sorun şu servise götürüyom teste çıkıyoruz servis eksozdan dolayı çıkan farklı sesi farkediyo ama demiyoki sorun ondan kaynaklıdır zahmet edip eğilip eksoza bakmıyolar önce 250 tl karşılığı yazılım sonra yağ değişimi sonrada şanzıman komple inecek diyorlardı bu esnada bobin değişti bujiler değişti gaz kelebeği temizlendi ama kimse eksoza bakmayı tahmin etmedi
Yetkili ya da özel servislerden ya da ustalardan çok şey beklemeyin.

Yaşadığınız sorun, sık karşılaşılan durum ise zaten o konuda doğal olarak tecrübeli oluyorlar ve sorunu çözüyorlar.

Fakat ilk karşılaştıkları bir sorunu araştırmıyorlar ve araştırmadıkları gibi, belki daha fazla ya da kolay para kazanmak adına, belki uğraşmamak/kolaya kaçmak adına sorunun kaynağının kesin tespitini yapmadan ihtimaller üzerine, şunu da değişelim bunu da değişelim bakalım ne olacak yaklaşımı ile kullanıcıyı ve dolayısıyla aslında bilmeden ülke ekonomisini bile zarara uğratıyorlar.

Sizin sorununuzla sizin kadar hiçbir işletme/usta ilgilenmiyor malesef parasıyla bu işi yapıyor olmalarına rağmen...

omeroz

Kayıtlı Kullanıcı
Araç
Astra j 1.6 cdti
Yakıt
Dizel
Vites
Otomatik
Donanım
Edition+
Model Yılı
2016
Bir zaman karşılaştığım bir olayı örnek vereyim;
Araç yolda giderken, gaza bastığım halde ara ara gaz kesiyordu, servise gittim, gaz pedalı değişecek dediler o günün şartlarında 750-1000tl, değiştirmedim o şekilde 2-3 ay daha kullandım. Bu arada araştırdım forumlarda ve bir yerde bu sorunla karşılaşmış birinin paylaşımını gördüm. Paylaşımda fren müşürünü değiştirerek sorunu çözdükleri yazıyordu. Servisime gittim, durumu anlattım, gaz pedalında ısrar ettiler yine değiştirmedim.

Bir zaman sonra araç arada bir marş basmamaya ve ekranda anlam veremediğim bir kaç hata vermeye başladı. Birincide böyle yapıyor, ikinci marşta çalışıyordu. aküsünü değiştirdik. Akü değişiminden sonra bir gün hiç çalışmadı ve ekranda fren arızası yazdı. Servise götürdük olan biteni tekrar anlattık. Akşam aracı teslim almaya gittiğimde araç yine çalışmadı:) ne yaptınız diye sorduğumda fren müşürü hariç birçok şeyi değiştirmişlerdi:) fren müşürü dedim yine, iyi peki hadi bi de onu deneyelim edasında fren müşürünü değiştirdi usta. Ve sorun çözüldü 40tl'ye hem de...
Yeni nesil ustalarımız ezberci malesef... araştırmak yok... deneme yanılma yöntemi ile hareket ediyorlar... deneme tahtaları da araçlarımız:)

Son düzenleme:
Araç
Opel Astra J 1.3 CDTI
Yakıt
Dizel
Vites
Manuel
Donanım
Edition
Model Yılı
2012
Bir çok kez şahit oldum..Malesef ilk önce en kötü senaryodan başlıyorlar..Geçen gün kuzenin aracını arka tarafından ses geldiğini fark ettim..Arka bagaj bölümünden ses geliyor dedim..Bagajda ses yapıcak birşeymi var dedim..Yok dedi..Ozaman stepneye bir bak dedim..Yok ya amortisörtlerdenmiş dedi..Güya iki tanıdık usta öyle demiş..Ya diyorum bu ses amortisör sesi değil..Neyse uygun bir yere çektik baktıkki stepne sesi yapıyorumuş..Biraz sağına soluna izolasyon ve sıkıştırma yaptık..Olay çözüldü..Ben genelde en basitten en ağıra doğru giderim..Çok bilmekte iyi değil :)