1.4 t fevkaledenin fevkinde yakıt tüketimim .)

Armut38

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: 1.4 t fevkaledenin fevkinde yakıt tüketimim .)

BÜLENT link' Alıntı:
Ortalamaniz gayet normal. Benzinli bi aracta 5 LT altini gormeniz imkansiz bence.
D modunda uzun yolda arac üst viteslerde gidiyor. Arac sollarken gaza basinca dogal olarak 2 vites birden düsuruyor buda yakiti etkiliyor.
Birde manuel modda kullanmayi deneyin yani aracin devrine gore vitesi siz degistirin.
Boylelikle Daha az yakit harcayacaksiniz
yukarıda arkadaş ş.arası 4.7 tutturduğunu söylüyor...benim garibime giden ise şu; ş.içi fabrika ort. 8.9 olan aracı ben sakin ve dikkatli kullanımla 8.2 tutturabiliyorumda, neden uzun yol fabrika verisi 4.8 iken neden 6.2 de kaldım ? Acaba diyorum hız sabitleyiciyi rampa yukarı çıkışlarda kapatsammı ? Malum 110-120 ile çıkacağım diye aşırı anlık tüketim yapıyor.

BÜLENT.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Armut38 link' Alıntı:
yukarıda arkadaş ş.arası 4.7 tutturduğunu söylüyor...benim garibime giden ise şu; ş.içi fabrika ort. 8.9 olan aracı ben sakin ve dikkatli kullanımla 8.2 tutturabiliyorumda, neden uzun yol fabrika verisi 4.8 iken neden 6.2 de kaldım ? Acaba diyorum hız sabitleyiciyi rampa yukarı çıkışlarda kapatsammı ? Malum 110-120 ile çıkacağım diye aşırı anlık tüketim yapıyor.
Valla okadar detayi düşündükten sonra dizel almak en mantiklisi.
Bence fazla takilmayin keyfini sürün.

cgr_ank

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt:

Kesinlikle hiz sabitleyici ozellikle yokuslarda yakiti cok artiriyor. Ayrica yakit degerlerini tebrik ederim neredeyse dizeli yakalamissiniz... Ben sedan dizel kullanicisi olarak kesinlikle hiz sabitlryiciyi duz yollar haric hayatimdan cikarttim arac benim kontrolumde bariz daha az yakiyor.

harunhoca

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Armut38 link' Alıntı:
Katolog ortalaması 8,9 lt. iken 8,2 litre ortalamayı tutturmanızın nedeni bence o şehir içinin tam şehir içi kriterlerinde olmamasından kaynaklanıyordur. Yani çok fazla dur kalk olmayan ortalama hızın 30 km üzerinde olduğu, yokuşun inişin fazlaca bulunmadığı, istanbul gibi yoğun trafik şartlarının bulunmadığı ortamdan kaynaklanıyordur diye düşünüyorum. 1400 kg lık hem de active select bir aracı 5 lt. civarında yaktırmak imkansıza yakın bence. İstediğiniz kadar ideal yol koşullarında gidin. Bence uzun yolda 6,2 litre ortalama da hiç fena değil pompa verisi olara. Siz otomatik vitesle aynı araca 8,2 litre yaktırırken şehir içinde ben düz vitesle daha 9 litrenin altına inemedim şehir içinde. Takdir edersiniz ki düz vites daha az yakar buna rağmen inmedi. Siz bence bu değerlere razı olun ve aracınızın tadını çıkarın. Ben de yıllık 10-12 bin km. yapacağımı tahmin ederek aracımı aldım ve ortalama 8-9 lt. yakıtı göze almıştım. Kazasız sürüşler dilerim.  okkk

Armut38

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

harunhoca link' Alıntı:
Katolog ortalaması 8,9 lt. iken 8,2 litre ortalamayı tutturmanızın nedeni bence o şehir içinin tam şehir içi kriterlerinde olmamasından kaynaklanıyordur. Yani çok fazla dur kalk olmayan ortalama hızın 30 km üzerinde olduğu, yokuşun inişin fazlaca bulunmadığı, istanbul gibi yoğun trafik şartlarının bulunmadığı ortamdan kaynaklanıyordur diye düşünüyorum. 1400 kg lık hem de active select bir aracı 5 lt. civarında yaktırmak imkansıza yakın bence. İstediğiniz kadar ideal yol koşullarında gidin. Bence uzun yolda 6,2 litre ortalama da hiç fena değil pompa verisi olara. Siz otomatik vitesle aynı araca 8,2 litre yaktırırken şehir içinde ben düz vitesle daha 9 litrenin altına inemedim şehir içinde. Takdir edersiniz ki düz vites daha az yakar buna rağmen inmedi. Siz bence bu değerlere razı olun ve aracınızın tadını çıkarın. Ben de yıllık 10-12 bin km. yapacağımı tahmin ederek aracımı aldım ve ortalama 8-9 lt. yakıtı göze almıştım. Kazasız sürüşler dilerim.  okkk
.  Hız sabitleyicinin rampa yukarı çıkışta fazla yaktığı görüşüm, burada sizlerin yazılarıyla da tescillenmiş oldu...anlaşılan bidahaki yolculukta bizde kapatarak deneyelim

Armut38

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Şehir içi konusundaki yorumlarınız da doğru.. Benim bulunduğum şehirde kırmızı ışıklardan biraz uzak yollarda bazen kullanma şansım oluyor 50-60-70 hızlarda Buda doğal olarak ort. 8.2 kadar çekti aksi halde 8.9-9.0 oluyor bu arada hafif TURBONUN tadını çıkartayım dersen 9-9.5 yalana gerek yok...

Armut38

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Kayseri'de 3.500 tl fiyat çektiler prins LPG için, artı araç muayenesi artı ruhsat filan derken maliyet yaklaşık ort. 3.800 buluyor. Yıllık ort. 10.000-12.000 km civarı yol yaparım. Tüp taktırırsam 1000 km deki karım ort. 100-120 tl bu da demekki yine yaklaşık söylüyorum 3 yıl da amorti  eder.. şimdilik taktırmayıp 3 yıl sonraki durumu görmek istiyorum ya sizce ???

M

madmax50

Bilgi Girilmemiş

Armut38 link' Alıntı:
Kayseri'de 3.500 tl fiyat çektiler prins LPG için, artı araç muayenesi artı ruhsat filan derken maliyet yaklaşık ort. 3.800 buluyor. Yıllık ort. 10.000-12.000 km civarı yol yaparım. Tüp taktırırsam 1000 km deki karım ort. 100-120 tl bu da demekki yine yaklaşık söylüyorum 3 yıl da amorti  eder.. şimdilik taktırmayıp 3 yıl sonraki durumu görmek istiyorum ya sizce ???

Kesinlikle uzak durun 3800 lira çok yüksek bir rakam. Ankara'da en son 2000 liraydı brc 1.4 t için.Yılda 10.000 için değmez lpg taktırmaya. Lpg maliyetinin maksimum 2 yılda amorti edilmesi gerekir bana göre. ֖zellikle 1.4t gibi subap sorunu yaşatabilecek bir motorda yılda 10.000 için riske girmeyin.