18 Jant Lastik Basıncı

m3lih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba opelim net ailesi...

Opel astra twintop 180hp aracımın lastik hava basıncında kararsızlık yaşıyorum.

Araç fazla uzun yola çıkmıyor Şehir içinde geziliyor sürekli ve maximum 3 kişi biniyor araca.

Aracın benzin kapağında benim lastik ve jant (225-40-18) motor 1.6 180hp hava basınç miktarları: Ön 2.7 arka 3.3 bar gözüküyor..Yani Ön:39 Arka:47 psi ye denk geliyor

Servis ısrarla tüm lastiklere 32 psi vurun diyor öyle de olunca lastik biraz inik gözüküyor benzin kapağındaki basınç değerlerini gösteriyorum anlamıyorlar..

Sizce hangisini yapmalıyım ?

Mel-a-ku

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
adaş, bu yıllardır kafamda soru işaretidir. benzin kapagında boş ve dolu halleri içinde alternatifler sunulmuş mu peki?

ömerfaruk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Eğer lastik üzerine bakarsanız maximum kaç psi ye kadar hava vurulacağı yazar ve bu 50 olması lazım, 39 ile 47 psi yüksek değerler, araba çok vurur, siz yine servisi dinleyin 32 yeterli.

alpmurat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
Mühendisler bu iş için milyon dolarları verip AR-GE yapmışlar. Kimse kusura bakmasın ama Lise mezunu opel servisinde çalışan adamın değerlerini hayatta kullanmam!
depo kapağında 3 ve 5 kişilik değerler yazacaktır tek dikkat etmeniz gereken 225-40-18 içinmi yazıyor ona bakın. hepsine 32 basın ne demek anlamıyorum. arbaya 5 kişi bindiniz full yüklü, ile sadece 3 kişinin bindiği arabanın yaptığı basınc bir olur mu ?

m3lih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mühendisler bu iş için milyon dolarları verip AR-GE yapmışlar. Kimse kusura bakmasın ama Lise mezunu opel servisinde çalışan adamın değerlerini hayatta kullanmam!
depo kapağında 3 ve 5 kişilik değerler yazacaktır tek dikkat etmeniz gereken 225-40-18 içinmi yazıyor ona bakın. hepsine 32 basın ne demek anlamıyorum. arbaya 5 kişi bindiniz full yüklü, ile sadece 3 kişinin bindiği arabanın yaptığı basınc bir olur mu ?

Lise mezunu opel servisinde çalışan adamın değerlerini hayatta kullanmam!
Bu sözüne katılıyorum 32 deger normalmi onu bilmiyorum işte 32 ile kullandıgımda en ufak çukuru bile hissediyorum içeride ne yapcagımı şasırdım 15 jantada 32 diyo servis 18 jantada 32 diyo anlamadım gitti

opc line

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ön arka 2.5 bar yap mademki 3 kisiden fazla binmiyorsunuz hic bir sorun olmaz .o sizin dediginiz ön 2.7 arka 3.3 tam dolu iken vurulmasi gereken hava basinci.

memoli007

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
Arkadaşım başıma gelen bi durumdan söliyim
Bende bi tanede Mazda 626 sedan var. onda 205 45 16 lant lastik var
yani 40 yanak ve 45 yanak spor ince yanak lastiklerde 35PSİ nin altında hava basarsan en ufak bir asfalt kesiğinde sert bi kasisde janta zarar verir ve lastiğini yarabilirsin.
ben denedim 32 PSİ hava ile lastik yardım.

sana tavsiyem lastiklerine 35 PSİ dan daha aşağı hava basma ve unutmayın serviste söledikleri 32 PSİ hava opel astra G 195 60 15 yada 195 65 15 gibi lastiklerin standartı.

jant lastik arasındaki alan küçüldükçe kullanılan basınç artar. 65 yanak kalınlığına sahip lastikde hava basılan alan geniştir hava 30 yada 32 PSİ hava yeterli
ama 40 yanak 45 yanak 50 yanak lastiklerde yanak inceldikçe basınç artar. kış döneminde ansız çukurlarla karşılaşıyorsan 38 PSİ ama düzgün zeminlerde araba kllanıyorsan devamlı 35 PSİ kullan...