Araba Rölantide çalışırken direksiyon titriyor

asilonline

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba ustalar,

Benim bir sorum var. Arabam 2007 astra hb triptonik 155binde. Araba bazen rölantide çalışırken direksiyon titriyor. Sanki direksiyon aksamına dönen bir şey dokunuyor, tır tır tır benzeri ses yapıyor. Direksiyon titrerken hiç oynamadan hafif gaza dokunuyorum titreme kesiliyor. Araç hareket halindeyken bu titreme olmuyor. Sadece rölantide çalışırken, kırmızı ışıkta falan yapıyor.

Aküyü ölçtürdüm. Çalışırken 14v. elektrik veriyor. Aküde sorun görünmüyor. Direksiyon pompası bozuk veya kirli olabilir diye düşünüyorum. Bulunduğum yerde de servis yok. Aklınıza gelen ihtimaller varsa söyler misiniz?

Teşekkürler, yorumlarınızı bekliyorum.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Debraja basınca kesiliyormu? veya bırakırken? tireme değil ses?
Alıntı ; Arabam 2007 astra hb triptonik 155binde. Araba bazen rölantide çalışırken direksiyon titriyor. Sanki direksiyon aksamına dönen bir şey dokunuyor, tır tır tır benzeri ses yapıyor. Direksiyon titrerken hiç oynamadan hafif gaza dokunuyorum titreme kesiliyor

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Easytonic i görmedim :)
Neyse sorunu detaylı yazsa iyi olur.
Ben o tık tık ritmik geliyor gaza basınca susuyor diyor, eğer rolantide düzgün ise ya volant yada motor kulakları ama tıkırtı kulaklardan değil tabii enjektörü ses yapmıyorsa.Arkadaş kaputu açıp o tıkırtı nereden geliyor bakması lazım. Belki tıkırtının titreme ile alakası yok o ayrı bir sorunda olabilir

asilonline

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
valla nasıl tarif etsem bilmiyorum. Şimdi arabayı çalıştırıyorum veya kırmızı ışıkta duruyorum. Direksiyona birşey vuruyor gibi titretiyor, uğulduyor gibi titreşimin sesi geliyor, ekstra bir ses yok. Direksiyonu hafif oynatıyorum kesiliyor, bırakıyorum yine başlıyor. Gaza basınca da kesiliyor. Direksiyon tertibatına dönen bir şeyin dokunma ihtimali var mı? Sanki öyle bir durum var.

Burada servis yok. Rot balancıya götürdüm o ses direksiyon pompasından geliyor diyor, normal diyor. Ama daha önce yoktu böyle birşey. Normal olması imkansız. Adam başından savuşturdu gibi geldi bana.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Volant diyorum ama arkadaşlar belki daha kesin cevab verirler

ahmet28

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Senin dediğin olay hidrolik direksiyonda direksiyon hidroligi azalınca oluyor ama elektro servo da hidrolik desteği oluyor mu bilmiyorum

ahmet28

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Seviyeye baglı oluyor ilk belirti oyle oluyor ama cogalınca. Ses ve titresim oluyor cevirdikce ama elektro servo hidrolik destekli mi oluyor bilmiyorum senin aracında nasıl bir sey var şanzıman yağını 100 binde değiştirin diyorlar özelliğide bozulmuş olabilir

asilonline

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
baskı, balata, volant ve bilyeler 8 ay önce değişti. Bunlar değiştikten sonra servisten ayrılınca birkaç gün sonra direksiyonun biraz sertleştiğini hissettim. Sanırım montajı güzel yapamadılar. Sonra muayene zamanı gelmişti, muayeneye gittim. Bu direksiyonda titreme olayı sanki muayeneden sonra oldu. Arabanın önünü kaldırıp, tekerleklere falan vurdular. Ya onlar birşeyin ayarını kaçırdılar ya da tamamen tesadüf. Direksiyon pompasındaki yağ seviyesi tam, eksiklik yok. İçindeki yağdan biraz çektim baktım yağ temiz görünüyor. Pompanın dibinde pislik birikmiş olabilir mi diye düşünüyorum. Ama gaza basınca titreşimin kesilmesine bir anlam veremiyorum.

Şanzıman yağı 20bin km önce değişti. Ayrıca baskı balata değişiminde herhalde ona da bakmışlardır. Bakın demiştim, baktılarsa tabi. Onda bir sorun olacağını düşünmüyorum.