Corsa E 1.2 LPG hakkında

twentyinch

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar, 2017 model Corsa 1.2 araca sahibim. Aracımın Ş.İ nde çok yaktığını düşünüyorum, 8-9 litre civarında. Sizce lpg uygulaması yaptırmalı mıyım ? Yaptırırsam nereden yaptırmalıyım.

Stormingful

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar, 2017 model Corsa 1.2 araca sahibim. Aracımın Ş.İ nde çok yaktığını düşünüyorum, 8-9 litre civarında. Sizce lpg uygulaması yaptırmalı mıyım ? Yaptırırsam nereden yaptırmalıyım.

Aracınızı çok kullanmıyorsanız bence LPG ye hiç bulaşmayın. % 40 civarı tasarruf sağlıyor ama arabanın tadı tuzu gidiyor özellikle 1.2 motorda. İlk başlarda sıkıntısız çalışır, sonra rölanti titremesi, bobin arızası, subaplar ve daha bilimum arıza ile karşılaşma ihtimaliniz var. Dolayısıyla burda kritik soru aracı yılda kaç km kullandığınız ve kaç yıl daha o aracı elinizde tutmayı planladığınız.

twentyinch

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracınızı çok kullanmıyorsanız bence LPG ye hiç bulaşmayın. % 40 civarı tasarruf sağlıyor ama arabanın tadı tuzu gidiyor özellikle 1.2 motorda. İlk başlarda sıkıntısız çalışır, sonra rölanti titremesi, bobin arızası, subaplar ve daha bilimum arıza ile karşılaşma ihtimaliniz var. Dolayısıyla burda kritik soru aracı yılda kaç km kullandığınız ve kaç yıl daha o aracı elinizde tutmayı planladığınız.

hocam şöyle söyleyeyim, ekim ayının başında aracı aldım. O tarihten bu yana 2600 km yaptım. Kararsız kalıyorum ve aracımın çok yaktığını düşünüyorum.

davutoglu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
düzgün bir usta bul. En önemlisi bu hocam. ben 15bin kmdir kullanıyorum D kasa 1.4 otomatikte iyi ki taktırdım diyorum. Benim ki şehir içi trafikte 10-11 litre yakıyor kışın . Ben taktrıdığımda lovato ile atiker arasında 250 tl fark vardı o yüzden lovato taktırdım. Ama şuan fark çok Atikerde gayet iyi taktır geç

cenk artem

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
şehiriçi lpg size çok tasarruf ettirir. önemli olan lpg montajı. kurumsal bir yer takarsa elbette daha iyi olur.

DogukanOz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hocam bende corsa c 1.2 var. Aldığımda iyi ki araçta lpg takılmış dedim :) Performans benzinli gibi olmuyor tabiki bir düşüş var ama önemsenecek kadar değil. Ekim-Kasım-Aralık-Ocak 4 ayda 2600km yaptıysanız yılda yaklaşık 8000km yapıcaksınız.

Küçük bir hesap yapalım :)

8000km benzinle giderseniz bir yıllık benzin masrafı 3622TL ( Ortalama 8 litre hesapladım. 5.66TLden )

8000km lpg ile giderseniz bir yıllık lpg masrafı 2560TL ( Ortalama 10 litre hesapladım. 3.20TLden ) Tabi aracı ilk çalıştırdığınızda bir süre benzinle gideceği için ve her ay 1 hafta benzinle gideceğinizi hesaplarsak. 3000TL diyelim. Birde üstüne motora bırakacağı hasarı düşünürsek;

Bence yaptığınız kilometreye göre Tüp taktırmak mantıklı durmuyor. Ama yok ben tüp taktırırım gezerim diyorsanız orasını bilemem :) Ben aldığımda lpg vardı o yüzden lpgyle kullanıyorum ilk masrafını ödemediğim için.

50TL lik benzin ile ortalama 120km gidiyorum ( şehir içi )

50TL lik lpg ile ortalama 200km gidiyorum. ( şehir içi )

twentyinch

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hocam bende corsa c 1.2 var. Aldığımda iyi ki araçta lpg takılmış dedim :) Performans benzinli gibi olmuyor tabiki bir düşüş var ama önemsenecek kadar değil. Ekim-Kasım-Aralık-Ocak 4 ayda 2600km yaptıysanız yılda yaklaşık 8000km yapıcaksınız.

Küçük bir hesap yapalım :)

8000km benzinle giderseniz bir yıllık benzin masrafı 3622TL ( Ortalama 8 litre hesapladım. 5.66TLden )

8000km lpg ile giderseniz bir yıllık lpg masrafı 2560TL ( Ortalama 10 litre hesapladım. 3.20TLden ) Tabi aracı ilk çalıştırdığınızda bir süre benzinle gideceği için ve her ay 1 hafta benzinle gideceğinizi hesaplarsak. 3000TL diyelim. Birde üstüne motora bırakacağı hasarı düşünürsek;

Bence yaptığınız kilometreye göre Tüp taktırmak mantıklı durmuyor. Ama yok ben tüp taktırırım gezerim diyorsanız orasını bilemem :) Ben aldığımda lpg vardı o yüzden lpgyle kullanıyorum ilk masrafını ödemediğim için.

50TL lik benzin ile ortalama 120km gidiyorum ( şehir içi )

50TL lik lpg ile ortalama 200km gidiyorum. ( şehir içi )

hocam çok teşekkür ederim, ben de düşünüp taşındığımda taktırmanın bir yararı olmayacağını düşündüm. LPG kullanan arkadaşlarım da kış aylarında benzinden gaza geçene kadar gideceğim yolun bittiği oluyor dediler, daha bi soğudum taktırmamak daha hesaplı en fazla yapabileceğim yıllık gittiğim km artarsa Dizel'e geçiş yapıcam.
Tekrardan teşekkürler...