corsa hararet sorunu

cemalyildirim

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba,

2005 model Corsa C 1.2 benzinli araç sahibiyim. Dün gece yolda giderken aracın sağ tarafından bir ses gelmeye başladı. Uygun bir yerde sağda durdum. Baktığımda hararet 100 dereceye yaklaşmıştı. Kaputu açıp baktığımda radyatör suyunun hiç olmadığını gördüm. Motorun soğumasını bekleyip yakınlardaki benzinciden antifiriz alıp ekledim. Sonra tekrar yola devam ettim ama çok kısa bir süre sonra hararet yeniden arttı. Bunun üzerine sağa çekip arabayı park ettim ve orada bıraktım.
Sabah tekrar arabanın yanına gittim. Boş olan radyatör suyuna normal içme suyu ekledim ve arabayı çalıştırdım. Arada gaz verdim, 10 dk. sonra hararet artmaya başlayınca motoru kapattım. Alt kısma baktığımda yere su damladığını gördüm. Hatta suyun motordaki kayış (adını bilemiyorum) üstüne de bulaştığını gördüm. Fakat radyatör suyu hala aynı seviyede duruyordu. Arabayı öylece bıraktım.

Birkaç km yakınlarda bir sanayi sitesi var. Sizce yarın çekici mi çağırmalıyım, yoksa arabanın ilk 10 dk.'lık ısınmayan hali ile bir şekilde götürmeye çalışayım mı? Ayrıca arıza neden olabilir ve tahminen maliyeti ne olabilir düşüncelerinizi de öğrenebilirsem çok sevinirim.

Teşekkürler.

yigitekimdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.tamindir.com
Sanayi çok uzakta değilse veya otoban gibi 80-90 ile sabit hızda gidebileceğiniz bir yerdeyse aracın suyunu tamamlayıp direkt sanayiye götürebilirsiniz. (tabii ki deli gibi aşağı su akıtmadığını düşünüyorsanız, zira yol sırasında bütün suyu boşaltırsa sıkıntı)

aracın harareti yükselince fan 2. kademe devreye girmiyorsa sorununuz fandan dolayıdır. akıtma su sistemindeki deliklerden falan kaynaklanıyorsa basınç düşmüştür ve bu da suyun daha erken kaynamasına ve hararete neden olabilir.

dediğiniz gibi trafiğe falan takılmadan 3-5 km uzakta sanayi varsa alın götürün derim yahut tanıdık ustanız varsa aracıyla gelir bağlarsınız ve çekerler.

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
devirdaim su kaçırıyo sanırım aracı dinlendire dinlendire su ekleyerek götürün

multispace

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Devir daim su kaçırıyor anladığım kadarıyla.

Triger değişimi yapıldı mı araca. Kaç km de araç ?

Su tamamen bitmeden hararetin artması contanın yandığını düşündürdü bana. Yada devirdaim pompası sunu döndüremediği için de hararet artıyo olabilir

Son düzenleme:

cemalyildirim

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
araç 95.000 km'de.
trigger yok diye biliyorum bu modellerde. ama tüm bakımlarını zamanında yaptırıyorum.

Mustafaeren

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
abı arac sıfırdan berı sendemı ? trıger var o araclarda kayışlı benım bıldıgım eger hıc degıstrmedıysen hemen trıger dahıl devrıdaımı nı degıstır abılerımızınde dedıgı gıbı devrıdaım ıflas etmıs buyuk ıhtımal