Kimlik kaybolması ve Olaylar olaylar

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar 2011 yılında bir kaza geçirmiştim o gün nasıl oldu bilmiyorum kimlikte kayboldu :) 1 Ay geçmeden yeni kimliği çıkarttık falan derken geçen hafta iş yeri teb bankasından hesap açtırmamı istedi. Koşuyolunda şubeye gittim zaten müşteri numaranız var falan dedik müşteri temsilcisi. bende hiç teb bankasıyla işim olmadı yanlışınız var dedi. fortis ile birleştik ordan olabilir dedi yok fortsilede çalışmadım hiç dedim. 2013 şubat ayında kavacık şubeden bir adet kredi başvurusu aralık 2 2013 tarihinde kredi başvurusu yapılmış. kimlik seri numarası tutmadığı için red onayı almış 2 başvurudada. adresleri sorgulattım hiç alaksı yok 2 tane telefon numarası var benimle alakası yok ve iptal olmuşlar. kimliğimi bastırdılar kaybolan kimliğim çıktı :D ve imzam birebir tutuyor ve en hayret ettiğim durum. olayın araştırılması için bankaya dilekçe verdim bu ellerinde çantayla gezerek kredi kartı satmaya çalışan bir kişi başvuruda bulunmuş. adı soyadı falan derken genel müdürlükten falan gelen telefonların haddi hesabı yok bu arada başbakan gibi yedirmeyiz hesabı :D evrakları alıp savcılıktan çalışan adına suç duyurusunda bulundum. sonucu ne olacak merak konusu. tahminimce hayatımda bir defa bir arkadaşımın yüzünden dükkanında yapı kredi için çalışan birine vermiştim kimlik fotokopimi falan ykb'den çıkıp teb bankasına geçti sanırım ve evrakları bırıktırıp prim kazanmak için başka banklarada kredi ve kredi kartı başvurusunda bulunuyor. ama tekerine çomağı soktuk inşallah bağımsız yargımız sonuçlandırır...

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Benzeri bir olay geçen ay bir arkadaşımın başına da geldi. Bir çok AVM, süpermarket vb mağazalar müşterilerine iş yeri üye kartı düzenliyor. Ciddi firmalar bu kartları düzenlerken müşterilerinden aldıkları formları iyi muhafaza ederken dandik firmaların bazıları bu bilgileri belli bir ücret karşılığında küçük bankalara satıyorlar (bazı firmalar ise banka kuruluşuna ait olabiliyor; mesela paşabahçe & iş bankası gibi). Ya da yolda sizi durdurup ayak üstü birşeyler vaat ederek size form doldurtanlar gibi. Kaçımız çekilişe katılacağız, ikramiye kazanacağız diye imza attığımız bu formları inceliyoruz? Kaybolan nüfus cüzdanı için en kısa zamanda işlem yaptırırsanız başınız ağrımaz. Çünkü artık bir çok işlemde nüfus bilgileri değil, nüfus cüzdanı seri numarası geçerli oluyor. Kaybolan nüfus cüzdanları için gazete ilanı iş görmüyor, o işlem artık demode oldu. Aynı şekilde karakollar da nüfus cüzdanı kayıplarında artık tutanak tutmuyor (tutanak sadece hırsızlık durumlarında tutuluyor), yeni nüfus cüzdanı çıkarmak için muhtardan aldığınız belge ve 80 TL civarında bir para ile ilçe nüfus müdürlüğüne gitmeniz yeterli.
Siz siz olun sağda solda form doldurmayınız, TC numaranızı özellikle de nüfus cüzdanı seri numarasını (kargo elemanları kimlik tespiti için illaki nüfus cüzdanını getir derse kovun gitsin), fotokopisini güvenmediğiniz yerlerde kullanmayınız, zorda kalırsanız fotokopiden nüfus cüzdanı seri numarasını karalayarak verin. Ara sıra bu siteye girerek mevcut hatlarınız ile ilgili sorgulamalar yapabilirsiniz.

3tje.jpg

Son düzenleme: