Motor su sıcaklıgı 95-105 derece normal mi????

aliergun1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar herkese merhaba öncelikle. 1 hafta evvel 1.2 twinport corsa d 2013 araç aldım. araçta hararet göstergesi ibre olarak yok gizli menüden baktığım zaman sıcaklıgın seyir halinde 95-100 derece arası ve rolanti devrinde ise 106 dereceye kadar çıktığını görüyorum fakat hararet lambası yanmadı hiç. Bu durum normal midir yoksa bir ustaya götürmeli miyim?

• Beğen
Tepkiler: Nobran

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Bana normal gibi geldi. @Nobran hocam sence durum normalmi ?

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar herkese merhaba öncelikle. 1 hafta evvel 1.2 twinport corsa d 2013 araç aldım. araçta hararet göstergesi ibre olarak yok gizli menüden baktığım zaman sıcaklıgın seyir halinde 95-100 derece arası ve rolanti devrinde ise 106 dereceye kadar çıktığını görüyorum fakat hararet lambası yanmadı hiç. Bu durum normal midir yoksa bir ustaya götürmeli miyim?
Aracınız hayırlı olsun [emoji4]

Bildiğim kadarıyla yanlış hatırlamıyorsam 108 de fan açıyor 110 dan sonra da ışık yanıyordu. Şuan için değerler normal. Seyir halinde 100ü pek geçmez çünkü araç hareket halindeyken önden giren hava motoru soğutur ama misal ışıkta durduğunuzda artık önden hava girmediği için motor soğumaz ve soğutma sıvısı sıcaklığı yükselir. İşte 108 e gelince biraz devir yükselir sıvıya devirdaim yapılır ve fan açılarak soğutma yapılır.

Aracın eski sahibi antifiriz olarak ne koydu su olarak da musluk suyu mu bilinmez ama boşaltıp yeni bir antifiriz koymanızın faydası var. Total marka antifiriz fiyat performans olarak iyidir ama daha da iyisi olsun isterseniz motul yada febi marka öneririm. Su olarak, saf su/ütü suyu/akü suyu koyulmalı.

SM-J710GN cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

aliergun1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hocam cevaplariniz icin tesekkur ederim. Arastirmalarima göre opel araclar(benzin) bu sicaklikta calisiyormus

• Beğen
Tepkiler: Nobran

addim27

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İnsignia 1.4 Turbo araç hareket halindeyken 105 derecede termostat açıyor, 109'da fan açılıyor 100'e inince fan duruyor.. Rolantide hareket etmezken 99'da fan açılıyor 90'a inince fan duruyor.. Bu durumda 95 derecede de termostat açılıyordur diye tahmin ediyorum.. Bir terslik var, çözmeye çalışıyorum.. Yani araç yürürken termostat 105'te açılırken rolantide hareketsizken 95'te açılıyor..

SM-C5010 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
İnsignia 1.4 Turbo araç hareket halindeyken 105 derecede termostat açıyor, 109'da fan açılıyor 100'e inince fan duruyor.. Rolantide hareket etmezken 99'da fan açılıyor 90'a inince fan duruyor.. Bu durumda 95 derecede de termostat açılıyordur diye tahmin ediyorum.. Bir terslik var, çözmeye çalışıyorum.. Yani araç yürürken termostat 105'te açılırken rolantide hareketsizken 95'te açılıyor..

Aslında mantıklı bir durum, araç hareket ediyorsa karşıdan rüzgar alıyorsa conta vb bir arıza olmadığı sürece 109 dereceyi kolay kolay göremez. Araç hareket etmiyorsa parçaları riske atmamak için 99 derecede fan açması normal geldi bana. Ayrıca şunu unutmayalım ki klima açıkca fanda sürekli çalışıyor.

addim27

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aslında mantıklı bir durum, araç hareket ediyorsa karşıdan rüzgar alıyorsa conta vb bir arıza olmadığı sürece 109 dereceyi kolay kolay göremez. Araç hareket etmiyorsa parçaları riske atmamak için 99 derecede fan açması normal geldi bana. Ayrıca şunu unutmayalım ki klima açıkca fanda sürekli çalışıyor.
Bilmiyorum ama bana mantıklı gelmiyor (rolantideki ölçüm normal, 105'e kadar termostat açılmaması ve 109'a kadar fan açılmaması anormol) Aracı aldığım hafta yağ keçesinden yağ kaçağı oldu, sonrasında çok geçmeden termostat arızası yaşandı ve termostat değişti, devirdaim su kaçırdı ve değişti.. Üstünden 4 ay geçmişken şimdi yine devirdaimden su kaçağı var, deveboynundan su kaçağı var.. Hiç normal değil, ben motorun yüksek sıcaklıkta çalışmasına bağlıyorum artık.. Opel 109 dereceye kadar çalışmayan fan yapmış ama bu sıcaklıklara dayanabilecek yedek parça yapamamış.. Yarın birgün aşırı ısınma kaynaklı, sübap rimesi, yağ soğutucu sorunu ve conta sorunu da yaşatır bu bana.. Suya yağ karışacak olursa çöpe at zaten radyatörü, kalorifef peteğini falan..
Canımı sıkıyor bu mevzu, her şartta 95 derecede açılan termostat varmış, ona ulaşmaya çalışıyorum..

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Benim bildiğim kadarıyla termostat 90 derecede suyu radyatörden döndürmeye başlar. Fan ile bir bağlantısı yok diye düşünüyorum.

addim27

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim bildiğim kadarıyla termostat 90 derecede suyu radyatörden döndürmeye başlar. Fan ile bir bağlantısı yok diye düşünüyorum.
Fan, termostatın açılışının 10 derece üstüne ayarlanmış gibi fanda sorun yok zaten.. Sorun 105 dereceye kadar açılmayan termostatta işte.. Hatta bugün 107'de açıldı.. Soruşturduğum kadarıyla da ecudan ölçüm yapan birçok kişi aynı şekilde konuşuyor, yani opele göre termostatın bu kadar geç açılması normal.. Radyatöre de baktım her yeri aynı sıcaklıkta, sorun yok yani..

ramazan8034

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hocam çözüm bulabildin mi