Katalitik konvertör

olcay_0_6

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende bundan 4 ay önce katalitik konvetörü özel servis tanıdık vardı o gerek yok yerine susturucu aynı işi görüyor dedi bende susturucu taktırdım yakıtta çok cüzü %0.05 bir artış olur. bundan 2 ay öncede manifold ve çatal boruyu söktürüp yerine hedrz taktırdım yakıtta %0.8 lik bir artış oldu.:good:

Cogo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşım iptal ettiğin taktirde yakıt artışı olur.benim bildiğim ikaz vermiyor çünkü ben aldığım her arabanınkini direk iptal ettiriyorum...

olympuses

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cogo arkadaşım! Yakıt artıyorsa aldığın bütün araçların katalitik convertor iptalini neden yaptırıyorsun? Ses duymak içinmi? Yoksa çekişde bir değişiklik oluyormu?

Cogo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benm bildiğim katalizatör arabayı sıkar.cok azda olsa bi güç artırır. aracımın uzerın chıptuning,headers,egsoz gibi beygir arttırıcı malzemeler var katalizatör de olnca arabayı sıkıyor bende onun için iptal ettirip düz bi boru taktırıyorum.eeeee tabiki ses için de....:D

34UZG50

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Spaceghost Hakli Beyler... Bence değil iptal ettirmiş biri olaraka faydalı bilgiler verebilirim.

1. si arkadaşlar aracım opel astra-g 2000edition bende iptal ettirdim. Aracımın bilgi ekranında oksijen sensörü arıza ışığı yanıyor beyin kodunu sıfırlıyorum 10-km kadar sonra araç yüksek devirlere çıktığında tekrar oksijen sensörü arızayı algılayıp lambayı yakıyor !!!

2.si performansta artış olduğu doğru aynı durumdaki kat. iptali yapılmamış bir araçla yan yana giderken bunu daha iii anlabiliyorsunuz !!!

3.sü kat. iptalinden sonra araçya yakıt artmaz !!! Performans arttığı için gz pedalına daha az basarsınız ve yakıt tasarrufu sağlanır !!! Çünkü istediğiniz hıza daha az motor devri ile ulaşırsınız !!!

Bu konunun aksini iddia eden arkadaşlara katılmıyorum ki ben bir teknisyen değilim !!!! Sadece bu konuda kullanım sonucu tecrübe kazanmış sıradan birisiyim !!!

34UZG50

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Birde Katalizör'ün içini boşaltırdığınızda lambanın yanmaması bir ihtimal bile değildir yani !!! Çünkü katalizör eksoz gazındaki zehirli maddeleri yakarak imha edilmek için kullanılan bir parçadır. Dolayısı ile eksoz gazı dışarı rahat çıkamadığo için bir yığılma ve anlık ani performans isteklerinde araç geç tepki werir !!! Bu nedenle Eksoz borusu üzerinde bulunan Oksijen sensörü Gazın süzülmeden dışarı atıldığını tespit eder ve ekranda sarı egsoz gazı ölçüm değerleri aşıldığından dolayı ikaz lambasını yakar !!!
Katalizör iptal edildiğinde araç bu yüzden daha seriymiş gibi gelir ve bu teorik olarak doğrudur !!!!

Forumda güzel zaman geçirmenizi dilerim. Kolay Gelsin !!!

Son düzenleme:

melonkolik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
vectra 16 gl bende söktürdüm ama araç ilk kalkışlarda çok ses alıyor içeri zırıltı yapıyor edeta.tekrardan taktırmyı düşünüyorum.bence aracın orjinalini hiç bozma.dadece katalizör iptali ilede modifiye olmuyor.

Chatin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
defalarca açılan bir konu ama olsun yazalım :)

aynı araca sahibim arkadaşla ve bende kat i söktürdüm.. sonuç;

- evet performans arttı
- evet/hayır düşük devirlerde yığılma oluyor malesef
- ?? yakıt artışı mı?? bende olmadı başkasını bilemem..