Vectra b klima tamiratı ardından hararet sorunu ve ustanın çözümü

Poyraz06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İyi forumlar herkese;
Bugün aracımın klimasında;
-Basınç Müşürü(Behr-hella 110 Lira)
-Diğer Müşür(Adını tam bilmiyorum)(Topran Marka 50 Lira)
-2 Adet Klima Hortumu Plastik(Good Year 100 Lira)
-Gaz Dolumu 50 Lira
-İşçilik 75 işlemleri yapıldı Toplam 385 Lira

Daha sonrasında ise
Aracın harareti 100 C'ye dayandı ve normalde klima çalışırken açması gereken fanın açmadığı söylendi fakat yukarıdaki işlemleri yapan ustalar problemin kaynağını belirleyemedi ve bende şaşmazda başka bir elektrikçiye gittim fan rezistansı arızalı dedi ve fanla beraber değişeceğini belirtti.Sonuç olarak klima Basınç müşürüne giren o kablolardan birini keserek fan devrinin bir tanesini iptal ederek sorunu çözdü(mü)? Bu işlemden sonra soğutma fanı devreye girdi ve Aracın harareti tam klima yükünde 93 dereceyi geçmedi Yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar teşekkürler..

selo06

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hararetiniz çıkmıyor ise sorun yok klima açıkken gayet iyi seviyede hararet :)

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
güzel çözümmüş hayırlı olsun ancak, 50 liraya size sağlık açısından pek faydalı olmayan bir gazdan basıldığını tahmin ediyorum, 70-80 liradan aşağı basılmıyor klima gazı, şüpheye düştüm şimdi.

kayıboyu11

Kayıtlı Kullanıcı
26-Eskişehir
Siteyi ziyaret et
tamirat öncesi sistemde bir miktar gaz vardıysa ilave yapılmış olabilir. yada usta helal süt emmiş ve en azından klima gazından bindirme yapmamış;)

Poyraz06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Klima boruları değiştiği için sistemde gaz kalma olasılığı yok gaz olarak dunlop kullandılar bizzat tepelerinde bekleyerek izledim tamiratı vakumlama işlemini de tam olarak yaptılar.

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
dunlop değil de DuPont tur o ;)

vakumlama baya uzun sürmesi lazım, yoksa sistem içinde nem kalır ve düzgün çalışmaz.

Ben Başkent sanayide Salih ustaya götürdüm, dolum sibobu değişti ve gaz basıldı, 100 lira verdim toplam. Gaz pahalı değil aslında ama yaza doğru ne hikmetse bir anda 70-80'lere çıkıveriyor :)

Poyraz06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Vakumlama yarım saat kadar sürdü.Yalnız klima açılınca aracın çekişi bu kadar bariz düşer mi?

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
evet, bizim jenerasyonda düşüyor

yeni 1.33 Yaris kullanıyorum onda neredeyse fark etmiyor, iyiki de öyle çünkü zaten güçsüz araba :D