1.3cdti Hakkinda Sorum Var Bilen Varmi?

volkanres

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaslar soyle bisey duydum dogrumudur varmidir bole bise?
Simdi dizel araclarda rolantteyken farzedin birden gaza bastiginizda benzinli arac gibi haaan die yemez gazi ufaktan ufaktan artar sonra yer gazi. Buna cozum olarak gaz olayi elektronik bise oldugundan ilk basta zayif gonderiyomus ama bunu huzlandiricak bir parcami elektronik bisemi varmis ne? Yani gaza bastiginiz anda o gaz yiyisini hizlandiriyor benzinli gibi oluyo ara gaz filanda yapabiliyomusuz varmi bilgisi olan? Yada nasil yapariz?

corsa cdti

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
söylediğiniz şeyi biraz açalım; eski nesil araçlarda gaz teli vardır ve gaza ne kadar basarsanız gaz teli gaz kelebeğini o kadar çekerek gaz verir.
yani gaz sistemi telli olan araçlarda aniden sert gaza basarsanız devir o kadar ani yükselir.
yeni nesil araçlarda gaz sistemi kabaca sensörlüdür ve bu durum 1-2 sn gibi gecikmeye yol açar.
ancak yeni nesil araçlarda benzinli dizel farketmez sistem hepsinde aynıdır ve aynı sürede tepki verir.
yani aynı arabanın benzinli ile dizeli arasında fark yoktur ikisi de aşağı yukarı aynı zamanda gaza tepki verir.
buradaki temel fark aracın benzinli veya dizel olması değil, gaz sisteminin telli veya elektronik olmasından kaynaklıdır.

volkanres

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
söylediğiniz şeyi biraz açalım; eski nesil araçlarda gaz teli vardır ve gaza ne kadar basarsanız gaz teli gaz kelebeğini o kadar çekerek gaz verir.
yani gaz sistemi telli olan araçlarda aniden sert gaza basarsanız devir o kadar ani yükselir.
yeni nesil araçlarda gaz sistemi kabaca sensörlüdür ve bu durum 1-2 sn gibi gecikmeye yol açar.
ancak yeni nesil araçlarda benzinli dizel farketmez sistem hepsinde aynıdır ve aynı sürede tepki verir.
yani aynı arabanın benzinli ile dizeli arasında fark yoktur ikisi de aşağı yukarı aynı zamanda gaza tepki verir.
buradaki temel fark aracın benzinli veya dizel olması değil, gaz sisteminin telli veya elektronik olmasından kaynaklıdır.

Anladim tsk ederim peki dedigim gibi elektronik bir parca ile bu tepkimeyi hizlandirma sansim varmi? Eski usul gibi birden gaz yedirebilme imkanim varmi bi sekilde?

corsa cdti

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Anladim tsk ederim peki dedigim gibi elektronik bir parca ile bu tepkimeyi hizlandirma sansim varmi? Eski usul gibi birden gaz yedirebilme imkanim varmi bi sekilde?

sprintbooster takarak gaz pedalı tepkimesini 1-2 saniye öne çekebilirsin ama tavsiye etmem.
senin aracı ben 4 yıl kullandım, ekonomi odaklı bir motora sahiptir.
1. vites sadece hareket vitesidir, 2. viteste ivmelenmeye başlar.
3. vitesten itiberen kudurur.
tüm opellerin birinci vitesinden bir şey bekleme, sadece arabayı harekete geçirir.
ayrıca senin aracın oynak volanta sahiptir, öyle ani yüklenmelere patinaja pek gelmez.
bu nedenle takmanı kesinlikle tavsiye etmem boşa para vermiş olursun.
ancak usta birisine doğru bir yazılım yaptırır veya kaliteli bir chipbox takıp doğru ayarda kullanrsan o zaman sprintbooster işe yarar.
ikisinin maliyeti ortalama 1.500 lira civarındadır.

murattarum

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim araca racechip taktım,kalkış ve klima açıkkenki performans iyi derecede,yakıt şöyle böyle düzeldi ama araç duman atınca hoşuma gitmedi çıkardım,duman olmasaydı hayatta çıkarmazdım.Dip gazlarda,vites değiştirmelerde arkada siyah dumanı görmek pek hoş olmuyor.

Son düzenleme:

954fireblade

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1.3 ün gaz tepkimesi zayıftır,elektronik oluşu değil sadece türbini geç doldurur,tork zayıf...anında cevap yok kalkışı bile bi problem arabanın...

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
seninki 75 lik mi 95 lik mi kullandığım boxı tavsiye ederim fakat sprint booter bana balatayı erken bitirir gibi geliyor

REC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1.3 cdti insanı hayattan soğudur.

Doğru söylüyorsunuz.

Bende var, uzun yola giderken depoyu dolduruyorum duruma göre 1000 - 1100 km boyunca bir daha yakıt al(a)mıyorum. Hayır bir bitse benzinliğe uğrayacağım, bir nefes alacağım, yeni insanlar tanıyacağım vs. ama bitmiyor. Çok sıkılıyorum uzun yolda.

Benzinciden hediye bez, kutu peçete vb. istiyorum vermiyor. Neymiş efendim; sürekli müşterileri değilmişim. Ne yapayım kardeşim bitmiyor:sulanma:

1.3 cdti sahibiyseniz devlet bile canınızı sıkıyor. 1.6 Dacia'dan yıllık 827 TL vergi alırken Astra Cosmo'dan (cdti) 517 TL alıyor.. Reva mı şimdi bu!!

HAYATTAN SOĞUDUM!!! :)

patriot1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bendede var cdti.Hayatımı mahvetti. Psikolojik destek alıyorum :D