10 yıl bozulmayacak asfalt yaptılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Tanbaron

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Misafir geldiği için mesajın yarım kalmıştı :). Yolun geçeceği zemin elbette önemlidir, zeminin iyice etüt edilmesi zaten birinci şarttır, o konuda hem fikiriz. Günümüzde asfalt yol çalışması yapılırken zemine neredeyse toprak denecek özellikte çok ince mıcır sermek moda oldu, halbuki önceden yol zeminine taş parçacıkları ile doldu yapıldıktan sonra dişli mıcır serilirdi. Günümüzdeki yolların çabuk deforme olmasındaki en büyük etkenlerin başında asfalt altına serilen, iyice sıkıştırılmayan, yumuşak malzemedir. Bir yolun ortasından ağır vasıtaların tahribatından dolayı toprak parçacıkları çıkıyorsa bu tamamen işçilik hatasıdır.
Abi bu yolları yapan Müteahhit firmaları kim denetliyor,merak ediyorum.Kontrolcüleri aleme gönderip,asfaltı toprağın üzerine seriyorlar.3 ayda çöken asfalt var memleketimizde.
O "Asfaltı biz bulduk,yamasını Türkler" sözü var ya,o'nu yanlış söylemişler.(Churchill söylemiş heralde).O söz "Asfaltı biz bulduk,çakma asfaltı Türkler" olmalıydı.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Bizim memleketin (Ankara-Çankırı-Tosya arası) yolu zor bir coğrafyadan geçiyor. Bu 230 km lik yolun bazı yerleri otoban kalitesinde iken bazı yerlerinin köy yolunu benzemesinin tek bir nedeni yardır o da yolu değişik firmaların yapmasıdır. İşi iyi bilen firmalar ortaya kaliteli bir işçilik koyarlarken, amatörlerin yaptığı yollar resmen dökülmektedir. Aynı şeye Ankara-İzmir yolunda da rastlamaktayım.

Tanbaron

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bizim memleketin (Ankara-Çankırı-Tosya arası) yolu zor bir coğrafyadan geçiyor. Bu 230 km lik yolun bazı yerleri otoban kalitesinde iken bazı yerlerinin köy yolunu benzemesinin tek bir nedeni yardır o da yolu değişik firmaların yapmasıdır. İşi iyi bilen firmalar ortaya kaliteli bir işçilik koyarlarken, amatörlerin yaptığı yollar resmen dökülmektedir. Aynı şeye Ankara-İzmir yolunda da rastlamaktayım.
Abi aynı yolları tepiyormuşuz.Ankara-Çankırı-Kastamonu.
Her sene yapılan tamiratlar bıktırdı.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Ben son onarımlar yapılana kadar kışın memlekete arabayla gitmeye tövbe etmiştim, arabanın anası ağlıyordu, şimdilerde yollara bakım yaptılar da birazcık rahat ettim.

Al Paciona

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bizim memleketemizin asıl sorunu bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaktır.
Sanki herkes asfalt yapımı konusunda uzmanmış gibi sallamış.
Dişli mıcırmış :) çok güldüm valla:)

MadeN

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Yıllarca barajlarda yol projesi yapmış biri olarak bu yoruma sonuna hatta köküne kadar katılmamak elde değil.. Elimde olmadan sana hunharca katılıyorum salim başkan.. :rakir:

Bizim memleket bu yüzden şuan buralarda ya işte naparsın aga.. :cool:

Tanbaron

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bence asıl sorunumuz:Bilgi ve deneyim sahibi kişilerin;en iyi ve kalıcı asfaltı yapmayı bildikleri halde,işlerine gelmediğinden dolayı ve bilinçli olarak kötü asfalt yol yapmalarıdır.
Biz bu durumu düzeltemeyeceğimizi bildiğimiz halde,burada kendi çapımızda yorumlar yapıp debeleniyoruz.Naçizane fikirlerimizi beyan ediyoruz.Konu'da uzman arkadaşların fikir ve yorumlarını bekliyoruz ve onlara ilk önce saygı duyuyoruz.

Al Paciona

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bence asıl sorunumuz:Bilgi ve deneyim sahibi kişilerin;en iyi ve kalıcı asfaltı yapmayı bildikleri halde,işlerine gelmediğinden dolayı ve bilinçli olarak kötü asfalt yol yapmalarıdır.
Biz bu durumu düzeltemeyeceğimizi bildiğimiz halde,burada kendi çapımızda yorumlar yapıp debeleniyoruz.Naçizane fikirlerimizi beyan ediyoruz.Konu'da uzman arkadaşların fikir ve yorumlarını bekliyoruz ve onlara ilk önce saygı duyuyoruz.
İşi yaptıran devlet, parayı veren devlet, kontrolü yapan devlet, bu işlerin yapılması için vergi veren millet, himzetten faydalanan millet, bu durumda işlerine gelmediğinden dolayı derken kimi kast ediyorsun? Sen milletin bir ferdi olarak git devlete bunun hesabını sor ozaman, çözümü forumlarda vakit geçirerek harcama.

Tanbaron

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İşi yaptıran devlet, parayı veren devlet, kontrolü yapan devlet, bu işlerin yapılması için vergi veren millet, himzetten faydalanan millet, bu durumda işlerine gelmediğinden dolayı derken kimi kast ediyorsun? Sen milletin bir ferdi olarak git devlete bunun hesabını sor ozaman, çözümü forumlarda vakit geçirerek harcama.
Düzgün yapmayanları kastediyorum.
Gerçekler acıdır ve siz bana gerçeği söylediniz.Birey olarak bilinçlenip,gerekirse gidip asfalt atılırken başında beklemeliyiz,hesabını sormalıyız.Asıl sorun bu bence de.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar burası Türkiye bu ülke de hiç bir zaman bir iş düzgün nizami bir şekilde yapılmaz. Ülkemizin doğasına aykırı... ülkemizde sürekli yollar tamir edilir ama her zaman patlar yada çöker...

Zihniyet belli... sağlam değil sürekli sorun çıkaran iş yapılacak ki paralar aksın bir şekilde....
Paravan sirket ihalelerinden kim cebini dolduracak?
saglam is yapilirsa sonra ac kalir belli kesim bu bir gercek belki birileri kizacak ama... birakin eski yerlesim yerlerini yeni yerlesim yerlerinde bile alt yapisi yapilmiyor aha her ay ya su ya bilmem neden yollar esilir...benim burda 4 defa asfalt döküldü arkasindan bir ay gecmedi haydi s borusu patlar yok elektrik esele dur...yetmedi gelen kirip döküp gitti...kurumlar arasi anlasma zaten yok birde verdikleri sirketlere ucuza mal ettirir yap boz arayan yok sorusturan yok beyler ne yapiyprsunuyz bu kadar para harcaniyor diyen yok...avrupa elektrigi gazi telefonu suyu genis kanallar döser kenarindan gider patlar arizalanirsa asfalti bozmaz iner logardan isini yapar..imar gelmeden alt calismasini yapar al insaatini yap arsana kadar elektrik su gaz telefon gelir...temizce insaatini yaparsin ne asfal kirilir ne eselenir. Yapilan yol zaten saglam yapilmiyor mksat bir sonraki ihalede cebi doldurmak veya yandasi zengin etmek...Burasi Türkiye orda bir asfalt döserler 10 see saglam durur burda yok zemin yok karadeniz birakin ya almanya stuttgarta yagan karadenizle iklim olarak ayni hic yol cökmesi gördünüzmü? birakin asfalt dösenip logar aramak icin asfaltin tekrar kirildigina ben bir tarafimla gülüyorum bu mühendisler nerede okudu diye

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...