17 Yıllık Tigra'da Tam Sentetiğe Geçiş Sonrası İzlenimlerim

yigitekimdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.tamindir.com
Selamlar arkadaşlar,

Ustamla inatlaşma sonrasında periyodik 7500 bakımında GM 10W-40 yarı sentetik yağ yerine Mobil Super 3000 5W-40 tam sentetik yağa geçiş yapmayı başardım :D 144.500 km ve 17 yıllık aracım, iki defa su haznesi bozukluğundan ve fan soketi erimesi nedeniyle hararet gördü ama bir işlem yapılmadı, motorun detaylarını bilin diye bunları yazıyorum.

Yaklaşık 500 km'lik bir sürüşün ardından deneyimlerimi yazmak ve tam sentetiğe geçersek nolur diyecek arkadaşlara yardımcı olmak isterim. Henüz yağ yakıyor mu yakmıyor mu ölçecek kadar çok kilometre yapmadım ancak 500 km'de dikkate değer bir şey yok.

En çok dikkatimi çekenler şunlar oldu:

1. Motor yumuşadı. Yüksek devirlerde kendini dışarı fırlatacak gibi olurdu şimdi kaymak gibi akıyor 3000-5000 devirler arasında kullansam bile.

2. Hızlı devirleniyor. Eskiden gaza basınca biraz ağırlık hissederdim, şimdi pedala dokunduğum gibi 2-3-4-5 gidiyor devir göstergesi yolda veya rölantide.

3. Hararet düştü. Yan sanayi radyatör olmasından mütevellit hararet 100'lere şehir içinde geliverirdi yavaşladığım anda, 98 gibi de fan açardı zaten. Şimdi uzun uzun dur kalk yapmadıkça yükselmiyor ve ayrıca 2. viteste bile azıcık hızlansam fan açma seviyesine gelmeden kendi kendine 93-94'e iniyor. Eskiden kendi kendine şehir içinde inmesini beklemek mümkün değildi fansız. Şehir dışında zaten 95'i hiç geçmiyor bu konuda bir fark yok.

4. Yakıt çok az düştü gibi ama taş çatlasa 1-2 kuruştur, gözardı edilebilir bir fark.

Şimdilik dikkatimi çeken başka bir fark olmadı. Bir sonraki bakımı da 5W-40 yapıp daha sonra Mobil 1 0W-40'a geçmeyi düşünüyorum 7500 km sonunda yağ yakma olmazsa. 10W-40'ta 7500 km boyunca bir gram eksiltme olmamıştı, bunda da benzer sonuçlar bekliyorum.

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Biraz yol yapın ve keçeleri kontrol ediniz. Yumuşayıp yağı bırakması kuvvetle olası.

dante38

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yağın kararmasınıda takip ederseniz sevinirim.x16xelde 10-40 yağ 2000 kmde yağ kararıyor.

yigitekimdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.tamindir.com
Yağın kararmasınıda takip ederseniz sevinirim.x16xelde 10-40 yağ 2000 kmde yağ kararıyor.

X16XE benim araçtaki, 7500 km boyunca GM 10W-40 vardı önceden, yağda normal olarak çok az kararma haricinde dikkate değer bir kararma yoktu, sadece sarısı biraz kahverengiye çalmaya başlamıştı.

Arabamı ilk aldığımda içindeki yağ simsiyahtı kimbilir kaç kilometre değişmedi yağı ama benim kullanımım süresince bir kararma olmadı.

dante38

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aksine bendede acayip kararma var yağ olarak mobil kullanıyorum.yağı yılı geçtiği için değiştiriyorum km de yapmıyoruz fazla.anlam veremedim...

C2305 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Katılıyorum, kararan yağ iyidir ve yağın motoru koruduğuna işarettir diye söyleniyor bir çok yerde. Benim arabada 5w30 yağ var, 10w40 koysam ne olur acaba?

yigitekimdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.tamindir.com
Kararan yağ iyidir elbette ama 2000 km'de simsiyah olması başka, 10.000'de baya kahverengi olmaya başlaması ayrıdır :) Yoksa 10.000'de bal sarısı kıvamı kalmamalı elbette.

2000 km'de simsiyah kararan yağ doğru çalışıyordur ancak motorda bir sıkıntı vardır dizel değilse. Ya sürekli kısa mesafe ve çok düşük devirlerde kullanılmaktan dolayı motor kurum bağlıyordur ya da yağlama aksamında sıkıntı vardır.

Dolayısıyla kararmış misler gibi demek yerine ne kadar sürede neden bu kadar kararmış bir baktırılmalı :) Temiz motordan simsiyah yağ çıkmaz zira benzinlide kısa km'de.

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 15:20 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 15:18 ----------

Katılıyorum, kararan yağ iyidir ve yağın motoru koruduğuna işarettir diye söyleniyor bir çok yerde. Benim arabada 5w30 yağ var, 10w40 koysam ne olur acaba?

Afyon'da hava İzmir kadar sıcak olmuyor sanırım 5W30 iyi bence. 10W40 biraz traktör gibi yapar kalın gelebilir.

BURAK53

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
bende gecen sene kasimda castrol 05,30w tam sentetıge gectım suan sıkıntı yok 1kılo yedek aldım belkı yag yakar dıye cok sukur 1000km oldu gectı eksıltme yok maşallaah tavsıye ederım tabı motorunuzun durumuna bağlı

yigitekimdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.tamindir.com
bende gecen sene kasimda castrol 05,30w tam sentetıge gectım suan sıkıntı yok 1kılo yedek aldım belkı yag yakar dıye cok sukur 1000km oldu gectı eksıltme yok maşallaah tavsıye ederım tabı motorunuzun durumuna bağlı

Bizim motorların üretildiği senelerde pek ince yağlar olmadığı için piyasada biraz daha riskli. Zira aralıklar yeni motorlara göre biraz fazla (X16XE motor 1993 yılında üretime geçmiş dile kolay 21 sene :)

Motor sorunsuzsa yağ yakmaz dediler ancak yağ pompası yazın yağ çok ince gelirse basamayabilir, bu da önce hidrolik iticilerden sesle kendini belli eder sonra da motor yatak sarar diyen bir abimiz oldu zamanında fark edilmezse. İzmir de malum yazın 40 dereceyi geçiyor biraz fazla sıcak :)

Havalar biraz daha ısınınca kulaklar itici seslerinde süreceğiz biraz başımıza bişi gelmesin diye. :D