2009 Corsa D immobilizer sorunu

SonCorsa

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Merhaba, 2009 model opel corsa aldık. allah utandırmasın ilk aracımız.
satıcı ilanında immobilizer işaretlemişti ama ben daha önemli konulara öncelik verdiğimden üstünde durmadım. aradan az zaman geçince merak ettim var mı yok diye ancak araçta olup olmadığını anlayamıyorum. internette de pek bir bilgi yok. Sizce nasıl anlarım immobilizer var mı yok mu diye?

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
satıcı ilanında immobilizer işaretlemişti ama ben daha önemli konulara öncelik verdiğimden üstünde durmadım. aradan az zaman geçince merak ettim var mı yok diye ancak araçta olup olmadığını anlayamıyorum. internette de pek bir bilgi yok. Sizce nasıl anlarım immobilizer var mı yok mu diye?

Araçta olup olmadığını bir bakışta anlamanız imkansız. Ancak şöyle olur o, orijinal anahtarınızı kaybedersiniz, yetkili servis kilit sistemini değiştirmeden sadece yedek anahtarınızı kopyalayarak size bir ikinci orijinal anahtar daha verir. Tabi kaybettiğiniz için yanlış ellere geçtiğinde aracı çalıştıramamaları için elinizdeki yedek anahtar ve yeni yaptıkları anahtarın güvenlik kodu değişir ve beyine kaydedilir (aynı telefondaki sim kilidi gibi 4 haneli bir kod) aradan bir zaman geçtikten sonra kaybettiğiniz ilk anahtarı bulursunuz, şimdi elinizde 3 anahtar vardır ancak ilk anahtarınız ile kapıların tuşa basarak açılmadığını görürsünüz ve mekanik kilitten açarak araca girersiniz. Ardından kontağı çevirirsiniz ve motorun çalışmadığını fark edersiniz. İmmobilizer işte budur. Anahtarınız kopyalansa bile anahtarın içinde bir şifre vardır ve bu şifre beyindeki şifre ile uyuşmadığı sürece motor çalışmaz, sadece anahtarı kapıdaki mekanik kilide sokarak kapıyı açabilirler.

Stormingful

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Aracınızda immobilizer bulunmakta. Anahtarı kontağa takmadan direksiyonu döndürmeye çalışın döndüremezsiniz taş gibidir direksiyon. Anahtarı takıp hafif oynatınca immobilizer direksiyonu serbest bırakır hissedersiniz zaten.

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracınızda immobilizer bulunmakta. Anahtarı kontağa takmadan direksiyonu döndürmeye çalışın döndüremezsiniz taş gibidir direksiyon. Anahtarı takıp hafif oynatınca immobilizer direksiyonu serbest bırakır hissedersiniz zaten.

Anahtar kontağa girdiğinde o kilit mekanik olarak açılır immobilizer ile hiç alakası yok, immobilizer aracın hırsızlar tarafından çalıştırılmasını elektronik olarak engeller ve kullanım klavuzunun kapağında bulunan kartlardan bir tanesinin arkasında yazmakta olan bir parola ile korur ve bu parola, kopyalanmış anahtara tanıtılmaz ise o anahtarla yapabilecek iki şey olabilir. Kapı mekanik olarak açılabilir, direksiyon kilidi de doğal olarak açılabilir ancak araçta ateşleme yapılması engellenir ve motor çalıştırılamaz.

Stormingful

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Anahtar kontağa girdiğinde o kilit mekanik olarak açılır immobilizer ile hiç alakası yok, immobilizer aracın hırsızlar tarafından çalıştırılmasını elektronik olarak engeller ve kullanım klavuzunun kapağında bulunan kartlardan bir tanesinin arkasında yazmakta olan bir parola ile korur ve bu parola, kopyalanmış anahtara tanıtılmaz ise o anahtarla yapabilecek iki şey olabilir. Kapı mekanik olarak açılabilir, direksiyon kilidi de doğal olarak açılabilir ancak araçta ateşleme yapılması engellenir ve motor çalıştırılamaz.

Her ikisini aynı biliyordum açıkcası, bilgilendirdiğin için teşekkürler

SonCorsa

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
internette araştırdığımda gördüğüm tek şey immobilizer için bir bilgi kirliliği var. birisi özel bir uyarı ikonundan bahsediyor. birisi konsolda kırmızı ışık yanar diyor. kimisi derinlerden bir ses gelir diyor. bu bilgilerin hepsi farklı araçlara ait üstelik. opel corsa için nasıl bir uyarı verdiğini gösteren tek bir örnek dahi bulamadım. tek tahminim var. "aracın altından saplanmış 15lik anahtar" sembolü immobilizer uyarısını aldığımda panelde yanım sönmeye başlayacak. enazından onu ümit ediyorum. çipsiz bir anahtar kopyalayıp deneyeceğim gibi gözüküyor.