Acill Ayrdim Biktim Artik--astra F 1995 Model Rolanti Sorunu

ercakmak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar. Daha önce derdimi yazmama rağmen kesin bir sonuç alamadım. BELKİ başına gelen yada gören duyan olmuştur diye tekrar yazıyorum.

1995 model astra f hb 1.6 16v ecotec arabamın rolentai sorunu vardır.

Sorun şu uşekilde oluşmaktadır. seyir halinde yada durduğu yerde çalışırken rolantide oynama düşme veya yükselme yoktur.

Ben debriyaj pedalına bastığımda yada kırmızı ışıkta veya kasisler için yavaşladığımda sık olmamakla beraber aracın rolantisi DÜŞMEKTEDİR.

Bu konuyu çok araştırdım.. kelebek boğazı temizlendi ( sonra 1997 modelinki ile değiştirildi.) rolanti ayarlayıcısı 2 defa değiştirildi. hortumlar kontrol edildi.
EGR VE Oksijen sensörü değişti. ve temizlendi. MEP sensörü değiştirildi.
Ama ne yaptıysak soruna çare bulamadık. herkez yükselmesinden şikayet ederken ben düşmesinden şikayetçiyim. arasıra olmasına rağmen sinir bozucu ve araba stop edecek gibi oluyor fakat sonra düzeliyor bazılarıda stop ediyor.
B konuda bana yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.

ercakmak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
var ama benzinde de yapıyor onun için yazmadım kusura bakmayın.

küpeli

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yardım

arkadaşım senin sorunun rolanti ayarlayıcısı taktırdıkların orjinal olmaya bilir ve takarken ayar yapmanız lazımdı

torumer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
IAC Blok Diagramı Tekrar Kurma (silme) ve O2-Bukle Blok Planı Tekrar Kurma (silme, sıfırlama)

silme sıfırlama kelimesini duyunca hata kodlarını silmek anlarlar, onlar değil. aynen yukarda yazdığım gibi. farklı diagnostik cihazlarında bu iki şey, IAC dediğim, gaz kelebeği kapalı öğretme veya gaz kelebeği sıfırlama olarak geçer ya da rolanti durumu sıfırlama, ayarlama şeklinde geçer cihazın menüsünde, O2 bukle dediğim şey ise, başka cihazlarda, lamda değerlerini sıfırlama şeklinde geçer.

ilk söylediklerim TECH2 cihazının menüsündeki orjinal tabirleridir.

bu talepleri ilettiğinde, yok öyle bişey ya da ondan değildir falan derler. eğer başka hiçbir sorun olmadğına eminsen, birçok şeyi değiştirmene rağmen bu sorunun gitmiyorsa, mesele budur. umarım, "tamam bu dediğinizi yapalım" diyecek birini bulursun. benim bulmam bir yıl sürdü.

buna rağmen sorunun düzelmezse, gaz kelebeği potansiyometresini değiştirip, yine o iki sıfırlamayı yaptırıp deneyin, düzelecektir. potansiyometre 50-70 ytl. civarı.

Son düzenleme:

ercakmak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
TORUMER kardeş sağol ama dediklerinden fazla bir şey anlamadım. daha açık yazarsan bende ustama iletirim. Bu arada benim LPG sıralı sistem değil. eski mikserli sistemlerden. astra gl ye uydu bende ucuz diye onu taktırdım birde iş yerim ile ev arası 2 km olduğu için sıralıdada benzin sarfiyatı olduğundan eski istem LAVATO taktırdım bilgilerinize.

torumer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sorun bu zaaten. konunun bilinmemesi ve anlatınca da anlaşılmaması.

ercakmak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tamer kardeşim sağol varol yarın sanayi ye gidip araştıracağım
ben istanbul sefaköydeyim.
bu işlemi yapacak bildiğin bir yer varmı..

herşey için teşekkürler.

Enolaguy

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benzin basınç regülatörünün diyaframı delinince de aynı dediğin arızayı yapar

ercakmak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
:alkis: TÜM BİLGİLERİNİ PAYLAŞAN ÖZELLİKLE " TORUMER " kardeşe teşekkür ederim.

Dün sanayiye ( İst. ikitelli san.)gittim bu konu hakkında bilgi sahibi olabilcek herkez ile görüştüm. Rolanti memmesini kurulumunun olduğunu takarken bunu yapmak gerektiğini söylediler. saat geç olduğu için yaptıramadım. Cihaza bağlamadılar arabayı test ettiler.. sorun çok yok ama kurulumu manuel olarak söküp yapalım dediler.

Yanii kısaca şöye imiş : rolanti ayarlayıcısı sökülüp fişi üzerine takılı iken kontak açılı ve sonuna kadar geri kapatılır sonra kontak kapatılır. yerine takılır. sonra tekrar kontak açılır ve yerine oturması için beklenir. 15-20 sn. sonra tamamdır dediler. temizleme işleminide bu arada tekrar yaparız dediler.

SİZCE DOĞRUMUDUR. TEKRAR TEŞEKKÜRLER.:alkis: