Ankara trafik cezalari ve kameralar

bandem

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kuralların net olmasından yana olan biri olarak kinayeli bir yazı yazdım galiba yanlış anladın. kuralların zaman zaman çiğnenebileceğini düşünenler için yazmıştım o yazıyı:)

L_D_K

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kontrollü geçmek ne demek, anlayamadım. o zaman niye ışıklar var herkes kontrollü geçsin normal zamanlarda da. yayayken yola atlarız yayalara kırmızı yanmasına rağmen. yeşil yanıyor ve araba hafif sertçe duruyorsa veya bize doğru geliyorsa sanki her zaman yeşili beklermişiz gibi "yayalara yeşil yanıyor kardeşim görmüyor musun" deriz. araba kullanırken yeşilde kralını tanımayız kırmızıda kontrollü geçeriz. sağa döneriz nasılsa sağa dönmek için ışık beklemeye gerek yoktur. sağa dönerken yayaların önceliklerine asla saygı gösterme gibi bir alışkanlığımız yoktur. şerit değiştirme işlemini kontrollü yaptığımız için sinyal vermeye gerek yoktur. sağdan da kontrollü sollarız sorun olmaz. otobanda 200 lü gideriz ama kontrollüyüzdür. makaslar atarız e5te ama kontrol hep bizdedir. daha neler nelerrrr. bu kadar kontrollü bir trafik hayatında acil durumlarda gerginliğimiz, endişemiz hat safhada, bir de aracı seri kullanmanın getirdiği gerginlik varken kontrollü gidebiliyorsak çok da sorun olmaz yaaa:(

+ budur işin özeti

KRAL

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
plaka spreyi falan yokmu yaa bi ara öyle biseyler diyolardı uğrasılmaz böyle her an ceza yeme duygusuyla ingilteremi bura:D

bandem

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
devlet senin hayatını senden daha çok düşünüyor yaa

KRAL

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
öyle yerler varki bazen beklemenin anlamı yok sırf kamera var diye eziyet yani gece saat 12 de hiçbiyerde ankarada ışıkta beklenecek trafik olmaz artıistanbul yolunda yenimahallenin oralarda bi yeni direk var kameralı bide paslanmıs sadece kutusu olan kameralar var ayıptır kocaa ankara ya

Son düzenleme:

bandem

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
gece 12 den sonra sanırım çoğu ışıklar yanıp sönmeye başlıyor. ama sizin dediğiniz yeri bilmiyorum.

L_D_K

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ne derece doğru bilmiyorum ama yollardaki sabit radarlarda plaka tanıma özelliği sayesinde iki kontrol noktası arasındaki mesafeyi katettiğiniz süre üzerinden tahmini ortalama hız hesaplanarak ceza kesilebiliyormuş yani radarın önünden yavaş geçp bir sonrakine kadar gazı köklemek sakıncalı olur bu durumda, tabi doğruysa

efeeryurt

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kontrollü geçmek ne demek, anlayamadım. o zaman niye ışıklar var herkes kontrollü geçsin normal zamanlarda da. yayayken yola atlarız yayalara kırmızı yanmasına rağmen. yeşil yanıyor ve araba hafif sertçe duruyorsa veya bize doğru geliyorsa sanki her zaman yeşili beklermişiz gibi "yayalara yeşil yanıyor kardeşim görmüyor musun" deriz. araba kullanırken yeşilde kralını tanımayız kırmızıda kontrollü geçeriz. sağa döneriz nasılsa sağa dönmek için ışık beklemeye gerek yoktur. sağa dönerken yayaların önceliklerine asla saygı gösterme gibi bir alışkanlığımız yoktur. şerit değiştirme işlemini kontrollü yaptığımız için sinyal vermeye gerek yoktur. sağdan da kontrollü sollarız sorun olmaz. otobanda 200 lü gideriz ama kontrollüyüzdür. makaslar atarız e5te ama kontrol hep bizdedir. daha neler nelerrrr. bu kadar kontrollü bir trafik hayatında acil durumlarda gerginliğimiz, endişemiz hat safhada, bir de aracı seri kullanmanın getirdiği gerginlik varken kontrollü gidebiliyorsak çok da sorun olmaz yaaa:(

yazının sadece kırmızı ile işaretlediğim yerine yorum yapacağım..

sanırım siz benim yazdıklarımı dikkatli okumuyorsunuz.. Ailemden biri, yakınım, dostum veya yolda yardıma ihtiyacı olan birini alıp, hastane, polis karakolu veya başka bir yere, hızlı yani acil bir biçimde gitmem gerekiyorsa, KIRMIZI IŞIKTA KONTROLLÜ GEÇERİM...!

ne demek bu, yani bunlar haricinde kırmızı ışıkta geçmem..

tahtaravalli

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ankara'ya kurulan ve ''MOBESE'' olarak adlandırılan ''Kent Güvenlik Yönetimi'' sayesinde 513 noktaya yerleştirilen 825 sisteme ait 1400 kamera, sabah saatlerinden itibaren tam kapasite hizmete girdi.
Varlık Mahallesi'ndeki Ankara Kent Güvenlik Yönetim Sistemi Merkezi'ne kurulan sistem için yaklaşık 1 yıldır sürdürülen çalışmalar sonucu, ana güzergahlar, protokol geçiş noktaları ve yaya trafiğinin yoğun olduğu bölgeler üstün özelliklere sahip kameralarla donatıldı.
Alt yapısı Türk Telekom tarafından sağlanan ''Kent Güvenlik Yönetimi'' dahilinde, 513 noktaya yerleştirilen 825 sisteme yaklaşık 1400 kamera entegre edilirken, bu kameralardan 298'i 360 derece dönebilen hareketli kameralardan oluştu.
Birbirinden farklı özelliklere sahip kameraların bir bölümü sürücülerin kırmızı ışık ve hız ihlallerini anında tespit etme özelliğine sahipken, kameraların bir bölümü de ''plaka tanıma'' özelliği ile kayıp, çalıntı veya aranan araçları belirleyerek, polis ekiplerini uyaracak.
Bu arada hız ihlali yapan ya da kırmızı ışıkta geçen araçların sahiplerine merkezdeki görevli ekipler tarafından ceza makbuzu kesilmesi öngörülürken, cezalara itiraz edilmesi durumunda görülecek davalarda söz konusu ihlalle ilgili fotoğraf ve 12 saniyelik görüntü kayıtları ''delil'' olarak sunulacak.
Öte yandan kişilerin hareketlerine karşı da duyarlı olan kameralar, bir yere bırakılan şüpheli paketler karşısında da alarm verecek. Hassas bölgelerde herhangi bir yere bırakılan çanta ve benzeri eşyalar karşısında kameralar, özel bir yazılım sayesinde ''şüpheli paket'' alarmı verecek.
''Full High Definition (HD)'' olarak adlandırılan yüksek çözünürlüklü kameralardan alınan görüntülerin değerlendirilmesi ve ilgili güvenlik birimlerinin yönlendirilmesi için Ankara Emniyet Müdürlüğünde görev yapan 300 polisin özel olarak eğitildiği bildirildi.
Sistemin resmi açılışının 15 Eylül Çarşamba günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılması bekleniyor.