arabam yeterince yere tutunmuyor sanki...

kustooo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
slm. bu konuya uygun başlık aradım ama bulamadım.

2000 model astra 1,6 cd hb kullanıyorm. asfaltın kötü oldugu yerlerde arabam yaylandıkca yere tutunması azalıyo gibi geliyo. virajlara biraz hızlı girdiğim zaman eğer ki virajın asfaltı bozuksa; çukur, tümsek vs. varsa veya paket taş fln döşenmişse arabam ufak ufak kıç:eek: atıyor. hatta düz yolda bile hızlı giderken ufacık çukurda fln fazla yaylanıyo. en ufak direksiyon hareketinde araba (ayıptır söylemesi) kıç sallıyo :eek:

bazen aklıma "araba sedan olsaydı bu kdr olmazdı belki" diye bi fikir de geliyo ama bilmiyorum doğru mu...

acaba süspansiyon konforundan kayıp vermeden amortisörler ayarlanarak bu giderilebilir mi?

veya daha da uçarı bişey sorsam? bazı lüks otomobillerde (bmw, mercedes...) aracın altında ters montelenmiş ufak bi uçak kanadı gibi bişi duymuştum. hani araç hızlandıkca aşşagı doğru bi kuvvetle aracı yere yapıştırıp yol tutuşunu artırıyo diye bişi... böyle bişi var mıdır? bu benim arabama takılabilir mi? ankara da böle bişi yaptırabileceğim neresi vardır? masrafı ne olur?

veya başka bi çözüm yolu?

umarım tek tavsiye "e o zmn yawaş git sen de" olmaz :)

çözümlerinizi bekliyorum. şimdiden teşekkürler!!!

AhmetH

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
jant ebatlarını büyüt ve arabanı alçalt yani yay vs. taktır..

bu ne uydurma ezber cevaptır yahu.:mad:

aracın yol tutuş sorunu varsa yürüyen aksam geometrisi bozulmuş olabilir.

kamber toe açılarına bakılmalı.

lastiklerin ve amortisörlerin durumu iyi ise hakkını vererek işini yapan bir rot balans çı sana yardımcı olur.

kustooo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
jant ebatlarını büyüt ve arabanı alçalt yani yay vs. taktır..

jant ebatlarından kastın sadece yere temas eden yüzeydeki genişliktir heralde. yarım yanak fln olması etkilemese gerek. yay taktırma meselesi de ankara yollarına çok uygun diil sanki... yeri geliyo kaldırıma fln cıkıyoruz park için... kaldı ki odtu bilkent vs. en cok gittiğim yerler yüksek ve geniş kasisler kaynıyo çok arkadasın arabanın altını yere değdirdini gördüm eksoz fln... artı çok da beğendiğim bi görüntü diil öle arabanın pısması... zevk meselesi işte mazur görün:eek:zur:...

ama tavsiyen için :tesk:

başka fikri olan?

kustooo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu ne uydurma ezber cevaptır yahu.:mad:

aracın yol tutuş sorunu varsa yürüyen aksam geometrisi bozulmuş olabilir.

kamber toe açılarına bakılmalı.

lastiklerin ve amortisörlerin durumu iyi ise hakkını vererek işini yapan bir rot balans çı sana yardımcı olur.

amortisörler lastikler sağlam yeni bakım gördü sayılır araba. ama dediklerini (anlamasam da:)) dikkate alırım :tesk:

AhmetH

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bazen aklıma "araba sedan olsaydı bu kdr olmazdı belki" diye bi fikir de geliyo ama bilmiyorum doğru mu...

acaba süspansiyon konforundan kayıp vermeden amortisörler ayarlanarak bu giderilebilir mi?

veya daha da uçarı bişey sorsam? bazı lüks otomobillerde (bmw, mercedes...) aracın altında ters montelenmiş ufak bi uçak kanadı gibi bişi duymuştum. hani araç hızlandıkca aşşagı doğru bi kuvvetle aracı yere yapıştırıp yol tutuşunu artırıyo diye bişi... böyle bişi var mıdır? bu benim arabama takılabilir mi? ankara da böle bişi yaptırabileceğim neresi vardır? masrafı ne olur?

hayır böyle birşey yok.(ters uçak kanadı vb)

bu araçlar komple rüzgar tünellerinde tasarlanır. aynı bizim opellerimizde olduğu gibi.

o yüzden bilinçsizce uyduruk fiber parçalar takmak bu tasarım değerlerini belirlenenin dışına çıkarabilir.

yürüyen aksamınızda sanayi işine kaçmanız yapacağınız en büyük hatadır.

sanayi köşelerinde sertleştirilmiş amortisörler mutlaka ilerde sorun çıkarır.

siz önce orijinal halinde bir sorun olup olmadığını araştırın.

AhmetH

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
amortisörler lastikler sağlam yeni bakım gördü sayılır araba. ama dediklerini (anlamasam da:)) dikkate alırım :tesk:

aracınızın tekerlekleri sandığınız gibi düz durmaz .

belli değerlerde belli taraflara yatıklığı vardır.

madem anlamadınız daha bilgi vererek kafanızı karıştırmak istemiyorum.

ama şöyle en az 20 25 ytl alan "bilgisayarı çalışan" bir "bilgisayarlı rot balansçıya" gidin bir sorun varsa size yardım edecektir.

kustooo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracınızın tekerlekleri sandığınız gibi düz durmaz .

belli değerlerde belli taraflara yatıklığı vardır.

madem anlamadınız daha bilgi vererek kafanızı karıştırmak istemiyorum.

ama şöyle en az 20 25 ytl alan "bilgisayarı çalışan" bir "bilgisayarlı rot balansçıya" gidin.

anlaşıldı tamam!!! ilk fırsatta iyi bi rot balanscı buluyorum :)
:tesk::tesk::tesk:

buraki

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
slm. bu konuya uygun başlık aradım ama bulamadım.

2000 model astra 1,6 cd hb kullanıyorm. asfaltın kötü oldugu yerlerde arabam yaylandıkca yere tutunması azalıyo gibi geliyo. virajlara biraz hızlı girdiğim zaman eğer ki virajın asfaltı bozuksa; çukur, tümsek vs. varsa veya paket taş fln döşenmişse arabam ufak ufak kıç:eek: atıyor. hatta düz yolda bile hızlı giderken ufacık çukurda fln fazla yaylanıyo. en ufak direksiyon hareketinde araba (ayıptır söylemesi) kıç sallıyo :eek:

veya başka bi çözüm yolu?

umarım tek tavsiye "e o zmn yawaş git sen de" olmaz :)

çözümlerinizi bekliyorum. şimdiden teşekkürler!!!

Maalesef bizim astrada öyle yaa. çok rahat arkayı bıraktığını hissediyorum. corsa daha iyi sonuç çıkartıyor. gerçi bunu en son söylediğimde forumdaki fanatik astracılar heyheylenmişti

M.YILDIZ

Forum USTA'sı
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
rot ayarına gır ve özellıkle amartısor olmak uzere kontrol ettır gereken parçaları degıstır. ama normalde astraların arka suspansıyonu zayıftır zaten