Araç rölantide çalıştırılırmı?

mahsul

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.suleymandemiryurek.com
Selamün Aleyküm Arkadaşlar;

Arkadaşlar ben aracımı her sabah nerdeyse bi 10 dakka rölantide ısınsın diye çalıştırıyorum.İnternette bunun zararlı olduğu rölantide araç çalışırsa motora zarar verdiği yazıyor.Bu doğrumu.Ben aracımı rölantide ısıtayımmı,ısıtmayayımmı?Aracom Opel Astra 1.6 Twinport.Şimdiden sağolun.

fcuhadar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benim bildiğim kadarıyla yeni model arabalarda ısıtmaya gerek yok hareket etmeden önce..Ben çalıştırıp basıp gidiyorum..Rölantide çalıştırmanında bir zararı olduğunu duymadım..Sitemizde servis görevlileri veya sahipleri olan üye arkadaşlarımızda var en net bilgiyi onlar vereceklerdir...

mahsul

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
To_death_corsa' Alıntı:
Benim bildiğim kadarıyla yeni model arabalarda ısıtmaya gerek yok hareket etmeden önce..Ben çalıştırıp basıp gidiyorum..Rölantide çalıştırmanında bir zararı olduğunu duymadım..Sitemizde servis görevlileri veya sahipleri olan üye arkadaşlarımızda var en net bilgiyi onlar vereceklerdir...

yardımın için teşekkürler.ama özellikle bir yetkili serviste çalışan arkadaş yardımcı olursa çok mutlu olcam.

BY_Corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende servis değilim tecrübeler,okudugum yazılar ve izlediğim programlarda aracı bulunduğu yerde ısıtmaktansa, düşük viteste, aşırı gaz vermeden yol alarak ısıtmak tavsiye ediliyor.Böylece 10 dk boyunca motor ısıtmak için fazladan yakıt yakmassın (çevreyi korursun), hem de aynı zamanda yol alırsın(hem yakıttan hem de zamandan tasarruf).Servis motor sogukken aşırı yüklenmemeniz gerekir diye tavsiye etmişti.bu şekilde bir kaç km yol aldıgında motor zaten ısınacaktır.

mahsul

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
pzeronero' Alıntı:
bende servis değilim tecrübeler,okudugum yazılar ve izlediğim programlarda aracı bulunduğu yerde ısıtmaktansa, düşük viteste, aşırı gaz vermeden yol alarak ısıtmak tavsiye ediliyor.Böylece 10 dk boyunca motor ısıtmak için fazladan yakıt yakmassın (çevreyi korursun), hem de aynı zamanda yol alırsın(hem yakıttan hem de zamandan tasarruf).Servis motor sogukken aşırı yüklenmemeniz gerekir diye tavsiye etmişti.bu şekilde bir kaç km yol aldıgında motor zaten ısınacaktır.

teşekkürler

Ghostbuster

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kitapçıkta acilen hareket edilmesi gerektigi yazıyor beklemek zarlıymıs bende klavuzun yalancısıyım :)

geographer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar çalıştırıp hareket etmemiz en doğrusu. benim astra nın kitapçığında da hemen hareket edin diyor.

getrag84

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hemen hareket etmenin zorlamadıkca motora zarar vereceğini sanmam.
ama olduğu yerde çalıştırmak da zarar vermez (yakıt ve çevreyi düşünmezsek).normal kullanım için ne yapmalıyım dersen aracı çalıştırıp birkaç saniye sonra yola çıkmak en doğrusu bence.

mahsul

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
arkadaşlar benim için önemli olan yakıt tasarrufu değil.önemli olan motorun zarar görmemesi.ben motor zarar görmesin istiyorum.bazıları ısıtarak kullan diyor.bazıları sakın ısıtma diyor.şimdi yetkili servisi arayıp sorcam ama böyle bi soru telefonla sorulmaz herhalde.

Papirus

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Gerçekten 10 dakika motorun ısınmasını mı bekliyorsun?