Araç üzerinde disk torna işlemi

İLHAN

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yeni aldığm orjinal GM ön fren balatalarını takdırmadan önce

fren dislerin üzerinde bulunan yüzeyi diskleri araçdan sökmeden özel bi alet yardımıyla üzerinde 0,4 mm torna yaptırıp takdırdım.

şimdi bana bir çok kişi yok efendim diskler torna olurmu incelir tehlikeli olur yenisini tak bu işler riskli derler

ama o cizik diskin üzerine yeni aldığım balataları taksam kimse bana niye diskini deyiştirmeden takdırdın demez.

sonuç: frenlerim harika eskisine göre muhteşem
bi dahaki balata deyişimine disklerimi deyiştireceğim

bana maliyeti 80 ytl balatalar + 40 ytl işçilik = 120 ytl

iason

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kusura bakmayın ama..

Çizilmiş disk aynalarının değişmesi gerektiğini biliyorum. Eğer balatalarınızı çizik aynaların üzerine takacağınızı söyleseydiniz, ben inanın itiraz ederdim :)

Diskleri tornalamak ise kanımca çok riskli bir işlem.

whiteman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tam net olmamakla birlikte diskler bir defaya mahsus tornalalatılabiliyormuş ayrıyeten yetkili servisler bile bu işlemi yapıyor eğer çok tehlikeli ve mahsurlu bir işlem olmuş olsa yetkili servis bu işi yapmazdı neticede araca garanti veriyorlar o riski almazlar yenisini takmayı teklif ederlerdi..

bektas_butun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
disk çok incelmemiş ise torna yapılabiliyor.
sanayi ustalarını hafife almamak lazım. çok güzel işçilik çıkartabiliyorlar.

eskikasa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yeni aldığm orjinal GM ön fren balatalarını takdırmadan önce

http://www.kucukresim.com

fren dislerin üzerinde bulunan yüzeyi diskleri araçdan sökmeden özel bi alet yardımıyla üzerinde 0,4 mm torna yaptırıp takdırdım.

http://www.kucukresim.com

şimdi bana bir çok kişi yok efendim diskler torna olurmu incelir tehlikeli olur yenisini tak bu işler riskli derler

ama o cizik diskin üzerine yeni aldığım balataları taksam kimse bana niye diskini deyiştirmeden takdırdın demez.

sonuç: frenlerim harika eskisine göre muhteşem
bi dahaki balata deyişimine disklerimi deyiştireceğim

bana maliyeti 80 ytl balatalar + 40 ytl işçilik = 120 ytl
aynısını yaptırdığım disklerimi 2 yıl ~30bin km boyunca kullandım
o hali de eskiyince yeniledim
benim ustada öyle torna da yoktu spiral taşa yanaştı tekere el işçiliği yaptı :)
disklerin sürtünen yüzeyi yaklaşık 2-2.5mm kalınlığında, balata ordan sürekli aşındırıyor, bu aşınmış kısım çapın tam dış kenarında bi çıkıntı oluşturabiliyor
yani incelik kalınlık bakımından tornalanmış ile normal kullanılmış birbirinin aynı durumda. tornada sadece çapakları aldık.

bu arada yaptırmak isteyen olursa tekerde takılı iken yapılması sağlıklı sakın söktürüp tornaya bağlatmayın...

M.YILDIZ

Forum USTA'sı
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sımdı dıskın torna ve yenılenecegını kararını usta vermelı bence. dıskın kenarındakı fatura yuzunden balata lambası erkenden yanıyor en azından fatura alınması gerekıyor.kesınlıkle degısmesı gereken bı dısk zaten degısır ama dıskı yenılemek luks degıldır

astra_metin

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende fren yaptığımda direksiyonda titreme sebebiyle tornaya vermiştim disklerimi ama titreşim tam anlamıyla kaybolmadı..bende diskleri değiştirdim sorunum çözüldü..bilginize...sıcak havalarda disklerinize su tutmayın su birikintilerinin içinden geçmeyin

mhakkan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
torna işleminden sonra balata değişmi mecburi mi? değişmesek ne olur.

hasali

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar bu diskler min. kaç mm ye kadar kullanılabilir? disklerin incelmesi fren yüzdesini etkilermi?