Aracımı değiştiriyorum...

markopasa86

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar uzun, hatta baya bir uzun süredir forumda yazamıyorum, bu süre içinde baya bir değişiklik olmuş forumda :) Bu süre içinde benim içinde bazı şeyler değişti, gerek olumlu gerek olumsuz yönde.
Baya bir süredir kafamda olan aracımı değiştirme olayını sanırım birkaç hafta içerisinde gerçekleştiricem, şuan elimdeki 1.3 sport aracımla 1.4T Cosmo aracı takas edecem, aracıma verdikleri 43,500 TL üstüne yaklaşık 8000 TL daha ilave ediğ 52bin Tl ye söylediğim aracı alacağım. Bu kararı neden aldığımın birkaç nedeni var aslında, öncelikle şunu belirtmek isterim ki ecoflex i vermemin nedeni kesinlikle performansı değildir, ancak bazı başka nedenler aracı değiştirme kararı almama yol açtı.

1.Şirketimiz yaklaşık 7 yıldır Total Yakıtmatik kullanmaktaydı, bence excelliumdan memnun kaldığımdan kullanıoyrdum, fakat geçtiğimiz ay şirket Petrol ofisi ile anlaştı, PO nin mazotu ile de pek iyimser şeyler duymadım, zaten araçların kiti değişirkende PO nun kitini taktırmadımi halen total in kiti mevcut. Tabi bu nereye kadar...Sonuçta öyle yada böyle PO ya geçicez çünkü Total ile anlaşma bitti. Bende dedim mağdem öyle, giderim benzinli alırım, nede olsa benzin mazot kadar değişiklik göstermiyor. Bu zamana kadar fazla da yakıt masrafı olmasın diye dizel almıştım, ancak madem öyle, bende yakıt konusunda biraz umursamaz davranıcam sanırım.

2.Bir diğer nedenim ise, yazın hiç ama hiç sıkıntısını yaşamadığım bu sabahları ve akşamalrı aracı çalıştırdığımda belli bir süre bekleme olayı, özellikle havalar soğuduktan sorna ve sabahları motor soğukken aracı hareket ettirdiğimde baya bir gürültülü çalışıyor, artık pskolojik mi nedir sanki bu motoru zorluyor, yada yıpratıyor gibi bir izlenim yaratıyor bende bu ses, mağlum her sabahta 10 dk kadar beklemek pek mümkün olmuyor. Benzinde bu sesin gelmeyeceğini umut ediyorum. Yalnız bu ses aracın normal motor sesi değil, sadece sabahları soğuk iken çıkan ses. Yoksa normal dizel sesi beni rahatsız etmiyor.

3.Bir başka nedende biraz enteresan aslında, bizim şirket ortağımızın kızı toyota yaris ini verip geçtiğimiz hafta 1.16 i almış, tahmin edersiniz ki benzinli :) Hani bir BMW bu kadar mı boş olur, hakikaten bomboş,, direksiyon da radyo ses açma kapama tuşu bile yok ! Neyse bu kadar bok atmış gibi olmiyim ama bir başka neden de budur :) Ben biraz tasarruf yapalım, yakıt masrafını sokağa atmayalım derken böyle birşey olması, beni birazda kamçıladı açıkçası :)

4.Evet dördüncü ve son sebebim şudur ki, araca 18 yada 19 inç jant, çift egsoz vs şeyler taktırmak istiyorum fakat bir dizelde çift egsoz olması bana biraz biçimsiz olur gibi geliyor, yine zaten ilk kalkışlarda biraz zorlanan araç 19 inç jantı ne kadar kaldırır, orasıda ayrı tabi.

Yazın klimayı 5-6 ya getirdiğimde kalkarken biraz tekletmem ( bu benim kullanımımdan olablr bilmiyorum, ama klima yüksek hızda çalışırken biraz zorlandı araç), mağlımınuz AFL olayı :), yokuşlarda geri geri gelirken baya zorlanması vs şeylerde aklımı kurcalayan şeylerdi. Birde bunların üstüne aylardır 6.5 !!!!!! ten aşşağı bir türlü düşüremediğim yakıt tüketimim de aklımı iyice bulandırmış durumda, neden herkesin araç 5.5-6.0 vs değerlerdeyken benimki bu kadar fazla yakıyor. Yine sürekli yanan DPF uyarı lambası da cabası. Neyse aracımı seviyorum, özellikle kasaya daha önce defalarca dile getirdiğimiz gibi hasta oluyorum, alacağım cosmnun jantlarını sport kadar beğenmiyorum doğruya doğru, ama aldıktan birkaç ay sonra kesinlikle 18-19 iğnç ile değiştireceğimden bunu sorun olarak görmüyorum.

Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim, bu akşam bir aksilik olmazsa kaporayı yatırıcam, umarım yakın bir zamanda yeni aracıma kavuşurum. Saygılar...

GNSpower

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Ynt: Aracımı değiştiriyorum...

Hayırlısı olsun. En güzel ve önemli şey, bir Astra'yı başka bir Astra için vermek. İnşallah yeni araba güzel ve zevkli bir sürüş yaşatır, Allah kazasız belasız kullanmak nasip etsin. (:)

Tamkan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Hayırlısı olsun Sercan, önemli olan kendini iyi hissetmen.

omergokbulak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.yerlikuyum.com

hayırlı olsun.. şunu söyleyecem şehir içi fazla yakacan şimdiden haberin olsun sonra ah vah etme! ama ş.dışı süper tasarruflu bi motor :)

markopasa86

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

omergokbulak link' Alıntı:
hayırlı olsun.. şunu söyleyecem şehir içi fazla yakacan şimdiden haberin olsun sonra ah vah etme! ama ş.dışı süper tasarruflu bi motor :)
Dedim ya ben bu aracı alırken dizel almamın nedeni yakıt masrafını azaltmaktı, bunu düşünerekten aldım, yoksa benzine verecek param olmadığından değil. Söylediğim maddeler birde aracımın 6.5 lt yakamsı ile birleşince 1.4T e karar verdim. Yalnız aracıma verdikleri fiyat 43,500 nasıl sizce? Diğer birçok bayi 40-enfazla 41 verirken bir bayi bu fiyatı verdi.

TOGI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Hayırlı olsun Sercan :)
Hangi renk alıyorsun :)

markopasa86

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

TOGI link' Alıntı:
Hayırlı olsun Sercan :)
Hangi renk alıyorsun :)
Abi ben koyu renk araç almam :) Beyaz yada Gümüş gri den biri olmalı, mağlum ikisindende beyaz bulmak daha kolay oluyor :) Anlaştığım araçta beyaz.

omergokbulak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.yerlikuyum.com

markopasa86 link' Alıntı:
Dedim ya ben bu aracı alırken dizel almamın nedeni yakıt masrafını azaltmaktı, bunu düşünerekten aldım, yoksa benzine verecek param olmadığından değil. Söylediğim maddeler birde aracımın 6.5 lt yakamsı ile birleşince 1.4T e karar verdim. Yalnız aracıma verdikleri fiyat 43,500 nasıl sizce? Diğer birçok bayi 40-enfazla 41 verirken bir bayi bu fiyatı verdi.

ben fiyatlara pek hakim değilim.. hayırlı olsun tekrardan kardeşim Allah kaza bela vermesin inşallah...

eyupuzger1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Şimdiden yeni aracın hayırlı olsun diyelim ozaman :) Ne renk düşünüyorsun busefer :)

T

tonyhawk

Bilgi Girilmemiş

şimdiden hayırlı olsun Allah kaza bela vermesın ben senın yerınde olsam bırde 180 lık dusunurdum madem yakıt taarrufundan vazcaydın  ;) gecen bır tane surdum harbı cok keyıflı gıdıyor 140 lıktan sonra ayrıca aracını bayıde satma her zman dusuge alırlar zarar edersın