Astra f benzinde Siyah duman atıyor.!

icebeerg_999

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar forumda bu konuyla ilgili arama yaptım yinede Şikayetimi aktarmak istiyorum..

Arac 98 Astra f lpg'li ,, lpg'de çalışırken sorun yok ama , benzine çalıştırmayı denedigimde hem çok zor çalışıyor , hemde simsiyah bi duman (aynı dizel araçlarda gaza basıldıgında çıkan duman gibi yogun bi duman ) ve pis bi benzin kokusu.. gaza basıldıgında çoğunlukla pır pır ederek gazı yemiyor ve stop ediyo , eger stop etmezse yavaş yavaşş gaz yiyo ve yine yogun bi duman.. çok sınır bozucu bi durum.

Ve bahsettiğim bu olay uzun zamandır var , araç lpli oldugu için benzini 20 tl lik alırdım hep , yazdan da 100 tl lik aldım ve sanırım depo içinde ki pisliklerden kaynaklanıyor bu durum..

bujiler , buji kabloları , hava filtresi , yag filtresi yazdan değişti..

Nasıl bi yol izlemeliyim.

Yardımcı olursanız sevinirim..

Murat..

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Aynı sorunu ben A kasa aracımda yaşamıştım. Araç gaz verdiğimde hem siyah duman atıyordu hem de aşırı yakıt tüketimi vardı. Ne yaptımsa düzelmedi. Rölanti ayarlayıcısı dediler , beyin bozuk dediler ama asıl sorun emisyon ayarının bozulmasından (benden evvel işi bilmeyen birisi ayarını kurcalamış) kaynaklanmış. Yeniden emisyon ayarı yapıldı, yıldır maşallahı var. Sorun aynı veya farklı olabilir ama siyah dumanın ana nedeni yakıt sistemi ile ilgilidir.

icebeerg_999

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
savaş bey kusurabakmayın bilgilenmek amacıyla soruyorum , emisyon ayarlarını nasıl yapılır?

aracı serviste bilgisayara bagladılar , sorun olarak yakıt sisteminde pislik var dediler, aracı biraz benzinde kullan pisligi atsın , düzelmezse geri getirirsin dediler ama sanırım sorun başka biyerde_

akduman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Genel olarak Ateşleme ve yakıt yolundaki sıkıntılardan oluşuyor siyah duman...Enjektördeki tıkanmalar buna sebep olabilir..Söyledikleri gibi yakıtın veya depodaki birikmiş pisliği olabilir.Benzin ibreniz Lpg montajından sonra hangi konumda duruyor mesela sürekli dibinde ise illaki pislik enjektörleri tıkayabilir..Savaş abininde dediği gibi emisyon ayarları kontolü çözüm olabilir...

icebeerg_999

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
lpg takıldıktan sonra surekli benzin aldım , depoyu boş bırakmadım.. ama hep az alıyodum. birkeresinde de çok almıştım ve ondan sonra olmaya başladı bu olay..

Savas abininde bahsettigi gibi emisyon ayarlaması ve Akdumanın bahsettigi gibi benzin filtresini değiştirmekle işe başlayacagım..

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Emisyon ayarı piyasa diliyle egzos ayarı. Beyinde bu iş ile ilgili iki tane ayar vidası var. Ben Ankara Ostim'deki Bosch servisinde yaptırmıştım. Aracın egzos çıkışına emisyon kontrol çubuğu takıldıktan sonra bu vidalardan ayar yapılıyor. Bu işlem hem ucuz hem kolay olduğu için öncelik terihimi bu yönde kullandım. Emisyon değerlerinde problem çıkmazsa (bujilerini yeni değiştirdim dediğin için) rölanti motorunu (senin aracında var mı bilmiyorum ama A kasalarda var. İstersen resmini çekip gönderebilirim) temizlet, sorun hallolmaz ise enjektörleri söktürüp temizlik, işeme ayarları ve filitre değişimlerini yaptırman gerekecek. Araç normale dönerse sorun yok, ama bir süre sonra aynı şikayetlerin yeniden başlarsa yakıt deposu temizliği de gündeme gelecektir. (Bu önerileri yaptırdığını söylediğin motor bakımlarının ehil ellerde yapıldığı varsayımı ile yapıyorum. Çünkü yanlış değerlerdeki buji kullanımı bile ayarsızlığa neden olur)

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
temperatur sensoru bozuk olabilir...siyah duman ciy atilan iyi yanma olmayan yakitdan olusur...
parca altdaki dir.. bunun görevi motorun sicaklik durmunu aracin beynine yollamak ve yakit düzenini dereceye göre ayarlamak..bunun verileri veya kendi bozuktur..
19013140-2.jpg

Son düzenleme:

DR fahri

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
motor sıcaklık sensörunu degış ve aracın duzelcektır
ayrıca
orjınal olmasına dıkkat et

icebeerg_999

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ilginize tsk ederim arkadaslar.. deneyecegim dediklerinizi.!!