Astra F Karda aşırı zorlama

belphegor31

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Slm arkadaşlar bu aralar sorunlar bitmiyor bu gün karda yokuş çıkarken araç biraz zorlandı çok fazla patinaj çektirdim ve yokuşun bitimine yakın iyice zorladım hararet 100 civarındaydı ve fan açıktı 1. vites 6000-7000 devir patinaj çeke çeke tam yokuşu çıktımki hafif bi duman geldiğini gördüm birazda koku vardı sorum şu ; duman ve koku acaba lastiklerdenmi gelmiştir yoksa debriyaj balatasındanmı 2. olarak da conta yakmış olabilirmiyim contanın yandığını nerden anlayabilirim?

eskikasa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
conta yandıysa egsozdan çıkan gaz rengi değişir arabanın çalışması değişir, yağa su karışır bisürü şey olur
6000-7000 devirlere geçtiğinde ayak debriyajda mıydı :confused:

uzun süre patinaj çektiğinden buz üstünde de olsa lastiklerin ısınıp onlar tütmüş olabilir diğer tarafta dediğim gibi. balatalardan da gelmiş olabilir yokuş yukarı uzun zorladığın için

aKSeL

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Lastikler karda az bir zorlayınca pis pis kokmaya başlıyor zaten, merak etmeyin büyük ihtimal lastiklerden gelmiştir.

KRAL

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
lasiktendir bisey olmaz:D

belphegor31

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Çok teşekkür ederim arkadaşlar içim rahatladı devir kesici olmasa pistonlar fırlardı heralde yokuşu çıkarken basıyorum elektrik kesiyo 5-6sn sonra cekiyorum gazdan devir düşünce tekrar gaz 15-20dk falan böyle gittik:D Hatta bir deneme yaptım kara saplandığım yerde durduğum yerde devir geldikce vites attım 4. vitese kadar cıktı km sayacı 80-90 arasında gösteriyodu bi bıraktım 0a düştü 1sn içinde :D 5.vitesi istiyodu ama bıraktım:D

eskikasa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tekerler o kadar serbestken direk tak 5e gazla 120-130 da olur

apsimati

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Çok teşekkür ederim arkadaşlar içim rahatladı devir kesici olmasa pistonlar fırlardı heralde yokuşu çıkarken basıyorum elektrik kesiyo 5-6sn sonra cekiyorum gazdan devir düşünce tekrar gaz 15-20dk falan böyle gittik:D Hatta bir deneme yaptım kara saplandığım yerde durduğum yerde devir geldikce vites attım 4. vitese kadar cıktı km sayacı 80-90 arasında gösteriyodu bi bıraktım 0a düştü 1sn içinde :D 5.vitesi istiyodu ama bıraktım:D

bu nassi bi araba kullanma şekli kardeş ... arabaya bi kastın mı var ...:confused:
gaz basmak gereksiz pati çekmekten başka bi işe yaramaz aracıda yorar...
karda veyahut kaygan yolda her zaman yüksek vites düşük devirde daha iyi yürür ve tırmanır araç..

Son düzenleme:

belphegor31

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu nassi bi araba kullanma şekli kardeş ... arabaya bi kastın mı var ...:confused:
gaz basmak gereksiz pati çekmekten başka bi işe yaramaz aracıda yorar...
karda veyahut kaygan yolda her zaman yüksek vites düşük devirde daha iyi yürür ve tırmanır araç..

yaw yokuşu cıkıyorum tam yukardan araba geliyo yol vermek zorunda kalıyorum kenara geçiyorum bu sefer kenardan cıkması bi dert:D yada yokuşun yarısında başlıyo patinaja en sonunda bir sinirlendim ama kendimi tutamadım bir tırmanmaya başladım rampayı çevremizde 5-6 tane blok var etrafda bir sessizlik var sadece benim elektrik kesme seslerim duyuluyo yankılı yankılı :D en son duman geldi lastiklerden yada balatadan bıraktım sonra 2 kişi itekledi öyle cıktım yokuşu en son evin otoparkına girerkende el freni çekip 5-6 tur döndüm :D Kaputu açtığımda cıss cıss cısss sesler geliyodu bıraktım öyle birazdan inip bakıcam:D

eskikasa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
karda buzda, müsait yollar varsa arabayı o kadar zorlamadan da spin vs. idmanı yapabilirsin :) carrefour vardı eski evin yanında, oranın otoparka gidiyodum ben.

sen yine çok devir kesiciye girmemeye bak, ecotec sağlam motor ama o kadar da değil ;) hele bu soğuklarda motoru çok yormaya gelmez.