Astra h 1.3 kullanim rehberi

aduken

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bugün forumda gezinirken 2 sene önce açtığım konu tekrar hortlamış, görünce yine sinirlerim bozuldu.
http://www.opelim.net/forums/showthread.php?t=34895

Genelde eleştiriler arabanı almadan önce iyice inceleseydin kardeşim tarzında olmuş. Tabi ki bizde inceledik arabayı alırken az değil, 38binTL verdim 5-6 sene önce. dergilerden internetten araştırarak yada test sürüşüyle falan olmuyor bu işler. o koltuğa oturup en az 2-3 ay kullanmadan aracı tanıman çok zor. Tekrarlıyorum, bu kadar para vermeden daha keyifli bir araba alabilirmişim o yüzden, ŞAHSEN OPEL ALDIĞIM İÇİN PİŞMANIM. ilk topicte yine insaflı davranmışım herşeyi yazmamışım. Yeni kasaları bilmiyorum düzelttilermi ama en azından 2. el olarak astra 1.3 alacak arkadaşlar dikkatli okusun.

ASTRA H 1.3 CDTI KULLANIM REHBERİ

* ilk iş orjinal teypten kurtulun, zamanla abs, korna ve selektörle garip bi arkadaşlık kuracak teybiniz.

* acil bi durumda kornaya basmak için boşa uğraşmayın, selektör atın yada camı açıp bağırın.

* ön koltukta yolcunuz yoksa koltuğun üstüne bi örtü serin, telefonuzu, sigaranızı, bozuk paraları vs orda muhafaza edin.

* ön direkler yüzünden görüş açınız az olacak koltuğu yükseğe ayarlayın böylece jip kullanıyor hissine erişeceksiniz.

* sürücü koltuğunuz bir süre sonra size rahatsız gelmeye başlıyacak hele arka koltukta yolcu varsa sakın uzun yola çıkmayın, (ucuz_ucakbileti.com)

* araba zor çalışıyosa, büyük ihtimal marş motorunuz hatalı üretimdir hemen yetkili servise gidin. (bedava)

* bir gün kaputtan garip sesler gelecek korkmayın, şarj dinamo kasnağı çatlayacak yaklaşık 60bin km civarı, hemen yetkili servise (mastercard)

* bir gün göğüsten ve gösterge paneli civarından, titreme, vızıldama, şakırdama, cızırdama gibi garip sesler gelmeye başlıyacak. fazla kurcalarsanız sesler dahada artacak o yüzden sesleri duymaya başlayınca zaman kaybetmeden radyonun sesini açın.

* bir gün arabanızın dizel motoru, traktör motoru gibi ses çıkarmaya başlıyacak. bor power, silk power, Calgonit power ne bulursanız kullanın ama geçici çözüm olacak.

* arabanız 1. vitese zor geçiyorsa kırmızı ışıklara yakalanmamaya çalışın.

* bazı günler arabanız hantallaşacak, yığılacak ama siz alttan alın, aybaşıdır bi süre sonra normale döner.

* bir gün arabanızın altından uğultu gelmeye başlayacak, sakın boşu boşuna karter delindimi diye arabanın altına girmeyin yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermeyin.

* zamanla yakıt sarfiyatınız artacak, biraz forumu kurcalayın çözersiniz.

* klima açıkken kırmızı ışıkta stop ediceksiniz, sakın bozuntuya vermeyin klimayı kapatıp ortamdan alabildiğine uzaklaşın.

* yetkili servise pek yolunuz düşmez ama yinede es kaza giderseniz söyledikleri fiyata boşuna itiraz etmeyin. onun yerine internetten gerekli parçaları temin edip özel servise gidin. lokantaya evden yemek götürmek gibi yani.

* farları açınca yağmur sensörü devre dışı kalıyorsa, silecekler, korna ve teybiniz durduk yere saçmalıyorsa ya cin problemi yada cim problemi yaşıyorsunuz. cin için hocaya, cim modülü için servise gidin.

* Arabanızın yol tutuşuna, torkuna ve dış görünüşüne dil uzatan biri olursa bu yazdıklarımı unutun aracınıza sahip çıkın.

benim ve birçok arkadaşın yaşadığı ortak sıkıntılar bunlar. varsa unuttuklarım sizde yazın. Opel fanatiği arkadaşlar: eleştirilerimizi kişiselleştirmeden yapalım ki, bu arabayı alacak olan insanlara doğru fikirler vermiş olalım. Merak etmeyin arabalarımızın 2.el piyasası düşmez bu yazılanlarla. saygılar..

kismasali

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
almayı düşündüğüm ve çok beğendiğim bir araç. bu kadar kötü mü? büyük hayal kırıklığı

miralay

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
Özellikle cin ve cim modülü teşhisin bir harika koptum valla:) Eğri oturup doğru konuşmak gerekirse bunlar kronik sorunlar...teşhislerin hepsi yerli yerinde...ama bunların hepsi bir arabada mı çıkar yoksa tek tek mi çıkar oraya bir şey diyemem...

efekadefe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
çok şükür bende hiç biri olmadı:D aman nazar değmesin

murattarum

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bendede hiç biri olmadı,iyisimi sen sat sende,bizde kurtulalım arkadaşım,arabamdan soğuttun hiç bir günahı yokken

tolgajj10

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
66.000'de aldım şu an 80.000'de. su eksiltme çıktı başımıza. Baktım, su kabının üstünde bir delik var, ordan atmış biraz, sanki düdüklü tencere gibi.

Başka sorunu yok ne mutlu ki.

xyz0101

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Eklemek istediklerim var :)

- Araçla seyir halindeyken direksiyon sertleşmiş ise sağa çekip park edin motor sıcaklığı 81 derece altına inince tekrar çalıştırın ve kuş gibi hafif olduğunu anlayacaksınız

- Debriyaja bastığınızda kaputun altında kazı çalışması varmış gibi hissedebilirsiniz bu sistem opele özeldir

- Yazın +30 derecelik hava varken cd çalarınız 64 dakikadan fazla çalışmayacaktır, 64 dakikayı geçtiğini müzik sesinin azalmasından anlayabilirsiniz

- Ayna kapağınız kırıldı ve yenisimi taktınız ?.. hız yapınca ruhlar aleminde gider gibi hissedeceksiniz, bu sesi kesmek için kenarlarını komple bantlayabilir veya silikon çekebilirsiniz

- Arabanız traktör gibi çalışıp bor power silk power gibi ürünler kullandınız ve bir süre sonra yine traktöremi döndü? korkacak birşey yok 1500 lira verip içeri ses almaması için ses yalıtım yaptırabilirsiniz.

- 0-40 kullandığınız yağ pahalı geldi 10-40 kullanmayamı başladınız? opelin özel tasarladığı yağ pompası malesef bozulacak ve yerine gıcır gıcır 600 + 250işçilik bedelli sıfır pompa sizi bekliyor

- Aracınız 70bini geçti.. özellikle birinci vitese aldığınızda bir ses mi duyuyorsunuz? işte o ses volant oluyor oynar başlığı oynasanızda oynamasanızda bozuluyor 800 liracık

- Veee çok sessiz bir yerdesiniz arabayı park ederken direksiyonu sağa sola bir çok kez çevirirken ciuuu uuvv vıyuuu diye sesler gelecektir tahmin edin nereden? tabiki direksiyondan.. direksiyon pompasının 6ay ömrü kalmış geçmiş ola

aduken

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
almayı düşündüğüm ve çok beğendiğim bir araç. bu kadar kötü mü? büyük hayal kırıklığı

meraktan volkswagen ve toyota forumlarına girdmiştim. hemen her markada bu tip kronik sorunlar var o yüzden fazla panik yapma arkadaşım. galiba yeni nesil araçlarda buna benzer sorunları yaşıycaz, mekanikten dijitale geçtikçe arızalar artıyor.

aduken

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Eklemek istediklerim var :)

- Araçla seyir halindeyken direksiyon sertleşmiş ise sağa çekip park edin motor sıcaklığı 81 derece altına inince tekrar çalıştırın ve kuş gibi hafif olduğunu anlayacaksınız

- Debriyaja bastığınızda kaputun altında kazı çalışması varmış gibi hissedebilirsiniz bu sistem opele özeldir

- Yazın +30 derecelik hava varken cd çalarınız 64 dakikadan fazla çalışmayacaktır, 64 dakikayı geçtiğini müzik sesinin azalmasından anlayabilirsiniz

- Ayna kapağınız kırıldı ve yenisimi taktınız ?.. hız yapınca ruhlar aleminde gider gibi hissedeceksiniz, bu sesi kesmek için kenarlarını komple bantlayabilir veya silikon çekebilirsiniz

- Arabanız traktör gibi çalışıp bor power silk power gibi ürünler kullandınız ve bir süre sonra yine traktöremi döndü? korkacak birşey yok 1500 lira verip içeri ses almaması için ses yalıtım yaptırabilirsiniz.

- 0-40 kullandığınız yağ pahalı geldi 10-40 kullanmayamı başladınız? opelin özel tasarladığı yağ pompası malesef bozulacak ve yerine gıcır gıcır 600 + 250işçilik bedelli sıfır pompa sizi bekliyor

- Aracınız 70bini geçti.. özellikle birinci vitese aldığınızda bir ses mi duyuyorsunuz? işte o ses volant oluyor oynar başlığı oynasanızda oynamasanızda bozuluyor 800 liracık

- Veee çok sessiz bir yerdesiniz arabayı park ederken direksiyonu sağa sola bir çok kez çevirirken ciuuu uuvv vıyuuu diye sesler gelecektir tahmin edin nereden? tabiki direksiyondan.. direksiyon pompasının 6ay ömrü kalmış geçmiş ola

en şanssız benim zannediyordum ;)

miralay

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
Bunların hepsi senin başına mı geldi yoksa sende başka bir yerden kulaktan dolma sorunları burda dile mi getiriyorsun?? valla bu sorunların hepsini bir arabada yaşadıysan git bir kurban filan kes bence şansa bak ya :)