Astra J 1.3 CDTI 95 25 km/h yakıt tüketimi

ugurkurt1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Astra J 1.3 CDTI 95 25 km/h yakıt tüketimi

turunc link' Alıntı:
Arkadaşlar merhaba,
Forumda yeniyim, çok kapsamlı bir forum araştırması yapmadım. Belki daha önce cevaplanmış bir konu da olabilir; o yüzden kusuruma bakmayın lütfen. Şuan ki aracım 2011 model Kia Cee'd dizel tam otomatik. Aylık ortalama en az 1500 km yol yapıyorum. Bunun 1100 - 1200 km kadarlık kısmı tamamen TEM / Köprü trafiğine ait oluyor. Ayda 3-4 depo dolum yapıyorum. Ortalama hızım ise yol bilgisayarına göre 20 - 25 km/h arasında değişiyor. Her depo ortalamam ise 8 - 8,5 litre arasında değişiyor. Aracımda yaşadığım ve beni aracıma karşı soğutan olaylardan sonra satıp Astra J 1.3 CDTI Sport alma niyetindeyim. Benim paylaştığım güzergah / km bazında yol yapan deneyimli arkadaşların yakıt durumlarını merak ediyorum. Bu bilgiler eşliğinde bir depo ile kaç km yol yapabiliyoruz? Sakin bir kullanım tarzım vardır, zaten trafikteyiz agresif kullanmak zor :)

Şehir içi şehir dışı karma bir depoyla rahat 1000 km yapıyor benim aracım, biraz ekonomi odaklı kullanırsam 1150 km civarı yol yapabiliyorum. Her ne kadar az yakıyor desekte araçlarımız gazı kökleyince tam bir mazot canavarı oluyor :)

hakkinenk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ortalama İstanbul için 6lt yakıyor olarak kabul edebilirsiniz. şartların ağırlığı ve hafifliğine göre 5'e de iniyor, 7'ye de yaklaşabiliyor.  Uzun yolda sakin kullanırsanız 4-4,5 arası yakıyor. Benim gibi merak için kasarsanız 500kmlik yol sonunda 3,7lt ortalamayı ekranda görebilme ihtimaliniz var :)

turkeril

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

huseyin0667 link' Alıntı:
Hocam sizin araç çok yakıyor, bende karabükte kullanıyorum, şehir içi maksimum 6,7 lt gördüm reelde. Ayrıca yol bilgisayarın reelle çok fark ediyor, bende 0.2 0,3 civarı fark ediyor.

Biraz da güzergahtan olabilir gibime geliyor. Küçük hacimli motora uygun olmayan güzergahlarım var. 100. yılın tepesinden ünv kampusune iniyorum, inerken ortalama düşüremiyorum çünkü sabah 7,30-8 aralığında cold start yapıyorum :) Ara sokaklardan belediyenin hediyelerine girip çıkıp 1-2. viteslerde 3 km'lik yolu bitiriyorum. Dönüşte aynı yolu kafa yukarı çıkınca hoop ortalama 1-2 tık artıyor. Öğlen çocuğu alıp karabke götürüyorum. O ara biraz sabit hız imkanı var işte ama 5 km'de 3 tane ışık, sonra esentepe rampası falan aynı ortalama ile ya da 1 tık düşürerek ancak gidiyorum. Dönüş kampüse yine. Akşam kampusten eve kafa yukarı falan.. Öğlen karabüke gidiş hariç ortalama düşürebileceğim bir düzlük yok. Güzergahta 1-2. vites çok olduğu için küçük motor az yakamıyor. 1.6 dizelle 3. vites her yeri gidebiliyordum o yüzden daha az yakabilir.

gkny

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

16 ortalama hız artı eksi 1 2 olabilir yani çok çok çok trafikte dur kalkta kaldıysam ortalama türketimim 8.0 olarak en yükse seviye görmüşlüğüm var ama daha üstüne hiç çıkmadı 20 25 ortalama hızda benim tahminim 7 civarı olur en fazla 7.5 olur

ersunsahin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Uzun süreli trafik deneyimlerim sakin kullanımda, manuel 1.3 cdti 6,5 Lt civarında geziyor.

UMUTHOCA1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.merivaclub.com

2014 1,3 sedan Bussines aracım ve 6 bin km'de. Tamamen Bahçeşehir-Mecidiyeköy arası kilit trafikte ortalamam 5,7 lt ve ortalama hızım 30,4 km. Acayip esnek ve sakin kullanıyorum  :)

FarukS1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt:

Sabah 07:45 Avrupa-Anadolu, aksam 17:30 Anadolu-Avrupa kopru gecis saatlerim. 54 km si  TEM olacak sekilde gunluk 62 km toplam guzergahim var. Yaz aylarinda 5,4-5,6 arasi kis aylarinda 5,8-5,9 civari. Henuz 6.0 litre gormedim. Ortalama hiz 27-30 arasi degisiyor. Bosluk bulunca dip gaz gittigim de olur ara sira sakin kullandigimda. Aracim 32.000 km de.

turunc

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bilgilendirme için herkese teşekkürler. Genel kanı azami 7 litre yakacağı yönünde. TEM güzergahı ve Şile yolu üzeri genellikle düz bir yola sahip. O zaman 6 - 6,5 arası olabilir. Kendi aracımı satınca 2012 model Sport almak istiyorum.

batu1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

turunc link' Alıntı:
Arkadaşlar merhaba,
Forumda yeniyim, çok kapsamlı bir forum araştırması yapmadım. Belki daha önce cevaplanmış bir konu da olabilir; o yüzden kusuruma bakmayın lütfen. Şuan ki aracım 2011 model Kia Cee'd dizel tam otomatik. Aylık ortalama en az 1500 km yol yapıyorum. Bunun 1100 - 1200 km kadarlık kısmı tamamen TEM / Köprü trafiğine ait oluyor. Ayda 3-4 depo dolum yapıyorum. Ortalama hızım ise yol bilgisayarına göre 20 - 25 km/h arasında değişiyor. Her depo ortalamam ise 8 - 8,5 litre arasında değişiyor. Aracımda yaşadığım ve beni aracıma karşı soğutan olaylardan sonra satıp Astra J 1.3 CDTI Sport alma niyetindeyim. Benim paylaştığım güzergah / km bazında yol yapan deneyimli arkadaşların yakıt durumlarını merak ediyorum. Bu bilgiler eşliğinde bir depo ile kaç km yol yapabiliyoruz? Sakin bir kullanım tarzım vardır, zaten trafikteyiz agresif kullanmak zor :)

bence bu 2 aracı karşılaştıramazsınız , çünkü farklı motor ve şansıman seçenekleri mevcut.. senin aracın otomatiği zaten kafadan 1-2 arası fazla yakar.. bide motor 1.6, dur kalkta daha çok yakar.. kısacası yakıt farkı çok normal.. ayrıca sanırım senin araç 115 veya 128 ps diye biliyorum, buda az buz değil... yani güçlü bir motor.. sen aracının çok yakıp yakmadığını görmek istiyorsan bence , Renault 1.6 130 ps otmatik motoru ile karşılaştır ..