Astra J ye Astra OPC Jant ?

cgrkzl

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
iyi forumlar arkadaşlar

2013 1.4t astra aracıma yeni astra opc jantı takmak istiyorum yeni lastik de alıcam fakat acemiyim lastik ve jant konusunda :)

sahibinden.com da buldum jantı fakat orjinal midir yada orjinal i olurmu jantın :D bilmiyorum, bu jantı alırsam aracıma olurmu ?

http://www.sahibinden.com/ilan/yede...anti-5x105___muzaffer-ticaret-135807391/detay

REC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba...

Bakmış olduğunuz jant replika bir janttır. Piyasada genelde replikaları bulunur zaten ve replikanın orijinali olmaz. (Orijinal OPC jantının 17'' olanı yoktur, daha büyüktür ve minimum 4000 TLdir) Kalitelisi ya da düşük kalitelisi olur. bu da üreticiye bağlıdır. O konuda aldığınız yerin güvenilir bir firma olması lazım... (Ama genelde 3 aşağı 5 yukarı hepsi aynıdır)

Bir diğer husus piyasada Astra J için 2 çeşit OPC replikası bulunur. Bunlardan biri içi siyah (sizin gönderdiğiniz linkteki gibi) diğer ise füme olandır...

Orijinal Astra J OPC'de içi füme olan jantlar kullanılıyor. Tabii siz aracınızın rengine göre siyah olanı da tercih edebilirsiniz...

içi füme olan jant şu:

images

cgrkzl

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
anladım hocam araç siyah oldugu için siyaha bakmıştım ben sizin önerebiliceğiniz bu jant'ı alabileceğim bi yer varmı araç yeni oldugu için haliyle almışken iyisini alma taraftarıyım iyisini bulabileceğim sizin önerebileceğiniz bi yer varmı online olur direk mağazadan olur

REC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öneride bulunabileceğim bir yer yok maalesef... Ama profilinizde belirttiğiniz gibi Ankara'da yaşıyorsanız, çevrenizde araştırıp güvenilir bir yerden temin edebilirsiniz.

Replika jant çok karmaşık bir iştir. Eskiden italyan replikalar vardi ve kalite olarak orijinal jant ayarındaydı. Şimdilerde herkes yapıyor, o yüzden ne desek havada kalır...

Biraz araştırıp dilediğiniz yerden alın, hemen hemen hepsi aynıdır...

İlla isterseniz, sadece jant alarak memnun kalan bir arkadaşımın tercih ettiği yerin telefon numarasını verebilirim: Tel: (0212) 531 4494

ilker_yusuf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İlla opc demiyorsanız ama illa opc replika olsun diyorsanız jantmax ile bir görüşün. Çevremde jant olayına giren bir çok arkadaşım oradan alışveriş yapıyorlar... yardımcı olacaklardır.

cgrkzl

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
17" - 18" arasında performans, yol tutusu ve araça içine yansıycak yol sesi bakımından bi sıkıntı olurmu acaba ?

suankı jant larım 17" orjinal sport jant

replika jant aldıgım zaman aynı orantıyı alırmıyım birde

REC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
17" - 18" arasında performans, yol tutusu ve araça içine yansıycak yol sesi bakımından bi sıkıntı olurmu acaba ?

suankı jant larım 17" orjinal sport jant

replika jant aldıgım zaman aynı orantıyı alırmıyım birde

Replikalar oldukça ağır jantlardır (genelde atık metalden yapılırlar). Bu yüzden 17'' replika taksanız bile aracınızın üzerindeki hafif alaşım jantın yerini tutmayacaktır.

Yol sesine pek etki etmez ama replika jantlar ile yakıtınız artar, performansınız düşer. Yalnız bu değerler rakamlar ile ifade edildiğinde çok fazla kafaya takacak değerler değildir. Yani kabaca: aracınıza 1 bir kişi fazla binmiş olur, böyle düşünün.

Yalnız 18'' takarsanız, bu sefer durum biraz farklılaşır. Öncelikle araç yükseleceği için yol tutuş azalı, görüntü bozulur ve spor yay kullanmak zorunda kalırsanız. Bu da (eğer zaten takmayı düşünmüyorsanız) ekstra masraf demek. 18 jant 17'ye biraz daha ağır olacağı için yakıt biraz daha artar, çekiş biraz daha düşer vb.

Yalnız en önemli noktaya değinmeden edemeyeceğim:

GÜVENLİK... Hiçbir replika jant aracınızın üzerindekiler kadar güvenli değildir. Standart kullanım şartlarında replikalar da kolay kolay sorun çıkarmaz belki ama risk risktir. Belirtmem lazımdı, belirttim...

cgrkzl

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Replikalar oldukça ağır jantlardır (genelde atık metalden yapılırlar). Bu yüzden 17'' replika taksanız bile aracınızın üzerindeki hafif alaşım jantın yerini tutmayacaktır.

Yol sesine pek etki etmez ama replika jantlar ile yakıtınız artar, performansınız düşer. Yalnız bu değerler rakamlar ile ifade edildiğinde çok fazla kafaya takacak değerler değildir. Yani kabaca: aracınıza 1 bir kişi fazla binmiş olur, böyle düşünün.

Yalnız 18'' takarsanız, bu sefer durum biraz farklılaşır. Öncelikle araç yükseleceği için yol tutuş azalı, görüntü bozulur ve spor yay kullanmak zorunda kalırsanız. Bu da (eğer zaten takmayı düşünmüyorsanız) ekstra masraf demek. 18 jant 17'ye biraz daha ağır olacağı için yakıt biraz daha artar, çekiş biraz daha düşer vb.

Yalnız en önemli noktaya değinmeden edemeyeceğim:

GÜVENLİK... Hiçbir replika jant aracınızın üzerindekiler kadar güvenli değildir. Standart kullanım şartlarında replikalar da kolay kolay sorun çıkarmaz belki ama risk risktir. Belirtmem lazımdı, belirttim...

gerçekten aydınlatıcı olmuş sanırım vazgeçicem daha detaya girdiğim zaman 18" yapıyım dediğim zaman yay seti vs. de yapmak lazım sanırsam, en sağlıklısı orjinalinde kullanmak gibi :)

REC

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
gerçekten aydınlatıcı olmuş sanırım vazgeçicem daha detaya girdiğim zaman 18" yapıyım dediğim zaman yay seti vs. de yapmak lazım sanırsam, en sağlıklısı orjinalinde kullanmak gibi :)

Tabii 18'' lastikler de almanız gerekecek. :)